کتاب کودک و نوجوان: ماجرای زوفی

ماجرای زوفی

زفی دختری شش ساله و کلاس اول دبستان و کلمنز، برادربزرگترش، ده ساله است. زوفی در هر داستان با شیطنت هایش داستانی خنده دار و جذاب برای کودکان خلق می کند.

او از قطع آب خوشحال می شود چون دیگر مجبور نیست دندان هایش را بشورد، هنگام پختن پودینگ خرابکاری می کند، خودش را به مریضی می زند که حداقل یک روز به مدرسه نرود.....

داستان ها از زندگی روزمره و ماجراهای طنزآمیز کودکان الهام گرفته شده است. داستان ها کوتاه هستند و برای تقویت مهارت خواندن و نوشتن کلاس اولی ها نوشته شده اند.

 


همه ی بچه های کوچک ماجرایی بامزه می سازند. گاهی با حرف ها و رفتارشان و گاهی در ذهن خود و و با تخیلتشان. در چند سال اخیر، کتاب های زیادی از این ماجرا به قلم نویسندگان خارجی در ایران ترجمه و منتشر شده اند که هر کدام توانسته با خلق شخصیتی با مزه بین بچه ها جایی پیدا کنند. ماجرای زفی از کتاب هایی است که با محوریت نگاه ورفتار کودک سعی کرده شخصیت جالبی را خلق کند.

زفی دختری شش ساله است و گاه خیالات و دلخوشی های ساده ای دارد همین زندگی روزمره را برای او متفاورت و پرماجرا می کند. فقط از نگاه این کودک شش ساله است که قطع شدن آب خوشحال کننده است و فقط اوست که بدش نمی آید توی خانه شان جن وجود داشته باشد تا خرابکاری ها گردن او بیفتد.

داستان های کوتاه و ساده این کتاب در زمان حال روایت شده اند و این کمک می کند خواننده بهتر بتواند خودش را جای شخصیت اصلی بگذارد و اتفاقات را تصویر کند.

پترهترلینگ نویسنده آلمانی این کتاب در انتها درباره شکل گیری این داستان ها گفته است ماجرای زفی ادامه ی داستان هایی است که برای تقویت خواندن و نوشتن بچه ها نوشته شده بود. در ترجمه فارسی نیز سادگی و کوتاهی داستان ها باعث شده در تقویت خواندن بچه های فارسی زبان بی تأثیر نباشد.

شخصیت بازیگوش و با نشاط کتاب در طراحی های ساده ای که به تناسب متن در کتاب گنجانده شده تصویر شده اند تا بچه ها بتوانند ماجراهای دختر شلوغ و رک و راست این کتاب را در تصاویر هم ببینند.

 

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Sofie macht geschichten
ناشران
نویسنده
Peter Hartling, پیتر هارتلینگ
برگردان
  • گیتا رسولی
فهرست کتاب های ماه
سال نشر
۱۳۹۲
راهنمای کتاب:
تحلیل کننده کتابشناسی:
بخش نخست: فاطمه مرتضایی فرد، بخش دوم: پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان-سال شانزدهم-شماره ۱۰

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.