فریاد یوزپلنگ

کتاب «فریاد یوزپلنگ» نخستین کتاب از مجموعه‌ی جانوران در خطر انقراض است و از زبان این جانور زیبا اطلاعاتی را درباره یوزپلنگ آسیایی و خطراتی که او را تهدید می‌کند در اختیار مخاطب خود قرار می‌دهد. در پایان کتاب نیز ۱۰ جانوری که در متن به آن‌ها اشاره شده و در زیستگاه یوزپلنگ آسیایی دیده می‌شود معرفی شده‌اند.

این کتاب به شما این امکان را می‌دهد که گفت و گویی جذاب را درباره‌ی جانوران در حال انقراض، یوزپلنگ آسیایی، محیط‌‌بان  مشکلات و خطرهایی که یوزپلنگ را تهدید می‌کند و ... ترتیب دهید و کنجکاوی و حساسیت کودکان و نوجوانان را درباره این جانور و در کل محیط زیست برانگیزید. افزون بر این به همراه کتاب ماسکی از یوزپلنگ وجود دارد. از مخاطب خواسته شده آن را روی صورت خود بگذارد و پیام یوزپلنگ را به دیگران برساند که روشی خلاقانه برای بازی و آموزش غیر مستقیم به کودکان است.


 این کتاب جلد اول از مجموعه‌ی جانوران در حال انقراض ایران است و به یوزپلنگ ایرانی پرداخته. همان طور که در مقدمه‌ی کتاب نیز آمده، بقای نسل یوزپلنگ آسیایی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این روزهای  فعالان محیط زیست ایران است. در این کتاب، یوزپلنگ آسیایی با کودک سخن می‌گوید؛ روشی که ارتباط بین موضوع و مخاطب را آسان می‌کند.
نویسنده‌ی این مجموعه، در مقدمه، به نمونه‌ی هندی کتاب، که 10 سال پیش درباره‌ی ببرها هند نوشته شده  است اشاره کرد. این کتاب با این هدف نوشته شده است که بتواند کودکان و احتمالا پدرها و مادرها را از مشکلاتی و خطراتی که بر سر راه زندگی این گونه موجودات قرار دارد آگاه کند؛ خطراتی هم چون: تخریب محیط زیست، ساختن جاده، خشکسالی، ورود گله‌های دام به مناطق حفاظت شده، حمله‌ی سگ‌های گله و...
نویسنده تلاش کرده است که کودکان را به نوعی به فعال محیط زیست تبدیل کند.
این کتاب وابسته به تصاویری است که اتفاقا موثر و دیدنی هستند- در برخی موارد، تصویر از متن برتر است. نکته‌های ریز و درشتی که این کتاب درباره‌ی ویژگی‌های یوزپلنگ گفته است، مخاطب را شگفت زده می‌کنند: مثلا ترس این حیوان از آدم‌ها و ماشین‌های‌شان.
گاهی درباره‌ی ظلمی که انسان به حیوان می‌کند گفته می‌شود. باور این که یوزپلنگ‌ها اسیر هستند و در اسارت می‌میرند، سخت، اما واقعی است این نکته‌ها با تصویر و متن به کودک منتقل می‌شوند و می‌توانند در فضای ذهنی او تاثیر بگذارند تا هر چه قدر هم از زیستگاه این حیوان دور باشد، بتواند در قبال موجودات دیگر مهربان‌تر رفتارکند.
یکی دیگر از نقاط قوت این کتاب می‌تواند دو صفحه‌ی پایانی آن باشد که، به صورت مختصر و مفید و همراه با عکس، 10 حیوان از زیستگاه یوزپلنگ آسیایی را معرفی کرده است.
اگرچه این کتاب موضوعی تازه ندارد، شیوه‌ی پرداختنش به موضوع تازه است و امیدواریم، در ادامه، متن و تصویرگری آن قوی‌تر شود و بتواند ارتباط احساسی و عاطفی بهتری با مخاطب برقرار کند.

 

تهیه کننده
قسمت نخست: گروه علوم تجربی شورای کتاب کودک. قسمت دوم: پِژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان سال پانزدهم شماره 6
سال نشر
۱۳۹۱
نویسنده
علی گلشن
ویراستار
عاطفه سلیانی
ویراستار
گروه سنی
فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۱۰ - ۱۲ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۱۰ - ۱۲ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۱۰ - ۱۲ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۱۰ - ۱۲ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۱۰ - ۱۲ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۱۰ - ۱۲ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۱۰ - ۱۲ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۱۰ - ۱۲ سال
Submitted by editor3 on