شب به سر رسید

شب به سر رسید

"شب به سر رسید" کتابی است که حاصل بخشی از تلاش های جبار باغچه بان در جهت آموزش زبان به کودکان ناشنواست. باغچه بان که از نقش ادبیات و موسیقی در رشد و پرورش فکری کودکان بسیار آگاه بود، تا آخرین روزهای زندگی پربار خود، به نوشتن داستان ونمایشهای موسیقایی و سرودن شعر برای کودکان پرداخت که این کتاب گوشه ای از این خدمات بزرگ و ارزشمند در راه گسترش دامنه ی ادبیات کودکان ناشنواست.

در ابتدای کتاب مقدمه ای از ثمینه باغچه بان ( فرزند استاد جبار باغچه بان) همراه با بخشی از نامه احمدرضا احمدی- نویسنده- دربیان کوشش های باغچه بان در جهت بالا بردن فرهنگ آموزش به ناشنوایان، به چاپ رسیده است. این کتاب شعر کوتاهی با درونمایه عاطفی است که در کنار آشنا کردن کودک با پدیده های طبیعی مثل شب و روزو ماه و آفتاب و باد به روابط روحی و احساسی میان کودک و مادر تاکید می کند. شعربا زبانی ساده و با استفاده از واژگانی که از حوزه دانش و تجربه و آگاهی کودک ناشنوا خارج نیست، سروده شده. کودک ناشنوا با دیدن تصاویر و انطباق آن ها با واژه ها، با شکل ظاهری کلمات آشنا می شود و مفاهیم آن ها را نیز بیشتر و بهتر درک می کند. مادران و پدرانی که کودک ناشنوا دارند و مربیانی که مسئولیت آموزش زبان اشاره به کودکان کم شنوا یا ناشنوا را به عهده دارند، می توانند هنگام خواندن کتاب همراه با ریتم شعر دست بزنند و کودک را نیز به دست زدن تشویق کنند تا با دیدن ضربه های دست، به درک کودک ازریتم، ضرباهنگ، وزن و آهنگ شعر کمک کنند. این شعر کوتاه با ۴ تصویر همراه شده که به شکلی شیرین و کودکانه ودر عین حال واقع گرایانه واژه های شعر را به تصویر می کشند. در بخش پایانی کتاب تمام کلمات شعر، یک به یک، با "زبان اشاره" به تصویر کشیده شده اند. تصاویر گویا و روشن هستند و راهنمای استفاده از تصاویرنیز در بخشی از کتاب به چاپ رسیده است.

صفحه مناسب سازی شده

شناسنامه کتاب:
شاعر
جبار باغچه بان
سال نشر
۱۳۷۳

دیدگاه ها

من به این کتاب خیلی خیلی احتیاج دارم و عاجزانه از سما میخوام این کتابو واسم پست کنید
در ضمن از بابت هزینه نم هیچ مشکلی ندارم


دوست گرامی
سایت کتابک به این کتاب دسترسی ندارد. شما می توانید با ناشر این کتاب, شرکت همگام با کودکان و نوجوانان, تماس بگیرید یا به کتابخانه های شهرتان مراجعه کنید یا از کتابخانه ی تحقیقاتی شورای کتاب کودک در تهران با شماره ی تلفن ۶۶۴۰۸۰۷۴ یا ۶۶۴۹۲۷۲۱ کمک بگیرید.
موفق باشید


من به این کتاب خیلی خیلی احتیاج دارم و عاجزانه از شما میخوام این کتابو یا حتی کپی تمام صفحات اونا واسم پست کنید
در ضمن از بابت هزینه هم هیچ مشکلی ندارم
این هم آدرس و شماره ی منه۰۹۳۵۱۱۹۹۳۹۸
استان اصفهان شهرستان نایین خ زندوان کوچه ۱۰ پلاک ۲۳۷


ديدگاه شما

پرسش و پاسخ