به زمین می خورم

بازی با علم

مجموعه بازی با علم شامل چهار جلد است با موضوع آب، باد، نیروی جاذبه و آینه که انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نخستین بار در سال ۱۳۸۹ منتشر کرده است. این مجموعه چند جایزه ی بین المللی دریافت کرده و در ایران نیز برگزیده کانون پرورش فکری و کتاب سال ( قم) شده است.

کتاب « به زمین می خورم » به یکی دیگر از موضوع‌های علمی یعنی نیروی جاذبه می‌پردازد. به منظور درک مخاطب از این موضوع علمی، آزمایش‌های ساده‌ای در کتاب ارائه شده است تا ضمن بازی و سرگرمی کودک با چیزهایی ساده و قابل دسترس، مفهومی علمی و جالب و پرکاربرد را درک کند.

در کتاب « خیس می شوم » مفهوم آب به زبان ساده و بازی گونه و با نقاشی های هنرمندانه و جذاب توضیح داده شده است. شکل آب، مولکول ها و چگونگی چسبندگی آنها به همدیگر، چگونگی جذب آن توسط برخی مواد و غیره به صورت بازی و سرگرمی برای کودک ارائه شده است.

 در جلد دیگر این مجموعه با نام «در برابر باد می ایستم» درباره ی «باد» اطلاعاتی مانند چگونگی تشکیل باد، مزایا و خاصیت های آن، چگونگی تولید آن به صورت مصنوعی، انواع آن و غیره را با زبانی کاملا ساده اما علمی و قابل فهم و جالب توجه به مخاطب می‌دهد. تصاویر زیبا، قطع و صفحه‌بندی مناسب و نیز چگونگی چینش کلمات باعث می‌شود کودک مفهومی کاملاً علمی را به صورت بازی و سرگرمی یاد بگیرد و ملکه ذهنش شود.

در «خودم را می بینم» مفهوم آینه‌ها و چگونگی انعکاس نور از سطح اشیا و دریافت آن توسط چشم یکی از موضوع‌های علمی است که گرچه در کتاب‌های درسی در سطح دبیرستان به نوجوانان آموخته می‌شود، در این جلد از این مجموعه به صورت بسیار ساده و قابل فهم و ساده با نقاشی‌هایی ساده، کودکانه اما هنرمندانه به کودکان ارائه می‌شود و آن‌ها را با این قانون فیزیکی آشنا می‌کند.

 

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
I Face the Wind
نویسنده
Vichi Cobb, ویکی کاب
تصویرگر
  • جولیا گورتن
برگردان (متن)
  • شهلا انتظاریان
سال نشر
۱۳۸۹

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ