انتقاد فیلیپ پولمن از نظام آموزشی نمره محور

انتقاد فیلیپ پولمن از نظام آموزشی نمره محور

فیلیپ پولمن، نویسنده بریتانیایی سیاست‌های آموزشی دولت را «اهریمنی» توصیف کرد و از نابود شدن زندگی دانش‌آموزان با آزمون‌های پیاپی به شدت انتقاد کرد.

فیلیپ پولمن نویسنده برجسته بریتانیایی كه سه‌گانه «نیروهای اهریمنی اش» را در كارنامه دارد، معتقد است اصرار بی‌اندازه نظام آموزشی بر تست و آزمون به شدت بد و اشتباه است و تمركز بر امتحان گرفتن زندگی بچه‌ها را نابود می‌كند. او می‌گوید: «مسئولان آموزشی فكر می‌كنند یك كتاب باید تمرین دستور زبان باشد. در حالی كه این‌گونه نیست و وظیفه كتاب، شعر و داستان فریب دادن، دلشاد كردن و به عشق رساندن است.»

فیلیپ پولمن ۷۱ ساله كه زمانی معلم هم بوده، مشكلی با امتحان گرفتن ندارد اما بر این باور است كه تاكید بیش از اندازه بر نتایج آزمون موثر نیست. او می‌افزاید: «بچه‌ها باید برای لذت بردن درس و كتاب بخوانند اما حكومت و هر آن‌كه مسئول آموزش کودکانند، راه را اشتباه فهمیده‌اند و به نظر می‌رسد دارند تمام تلاش خودشان را برای نابودی زندگی بچه‌ها به كار می‌گیرند. ارزش دادن به آزمون و نمره كاملا ویرانگر، غیرموثر و آسیب‌زننده است.»

این نویسنده تحسین‌شده و برنده جایزه كه در حال حاضر رئیس انجمن نویسندگان بریتانیاست، سال ۲۰۱۶ امضای خود را پای بیانیه نویسندگان كودك گذاشت كه از مسئولان دولتی خواسته بود نظام فعلی ارزشیابی كودكان و نوجوانان را بازنگری اساسی كنند. در این بیانیه آمده بود كه روش‌های آموزش نگارش و دستور زبان به بچه‌ها آن‌ها را بیشتر گیج می‌كند تا نتوانند از توانایی‌های زبانی خود در مواقع مورد نیاز به بهترین شكل بهره ببرند.

درباره فیلیپ پولمن نویسنده کتاب نیروی اهریمنی‌اش

فیلیپ پولمن دانش‌آموخته دانشگاه آکسفورد در رشته انگلیسی است و تحصیلات تکمیلی خود را در رشته آموزش و پرورش گذرانده است. او مدتی به عنوان آموزگار کار کرده و مدتی هم در کالج وست مینستر آکسفورد ادبیات بزرگسالان و کودکان تدریس کرده است. موفقیت فیلیپ پولمن در نویسندگی با داستان «کنت کارلشتاین» در سال ۱۹۸۲ آغاز شد و پس از انتشار «سپیده های شمالی» در سال ۱۹۹۵، تمام وقت خود را به نوشتن اختصاص داد.

از این نویسنده، سه‌گانه «نیروی اهریمنی‌اش»، «من موش بودم»، «کنت کارل اشتاین»، «پل شکسته»، «روزی روزگاری در شمال»، «مترسک و خدمتکارش» و «کوکی» به فارسی برگردانده شده است. کتاب «من موش بودم» با برگردان شهره نور صالحی در سال ۱۳۸۷ لوح تقدیر شورای کتاب کودک را دریافت کرد.

برای تهیه کتاب‌های فیلیپ پولمن با فروشگاه کتاب هدهد با شماره تلفن ۸۸۵۵۳۵۲۸ تماس بگیرید یا از طریق لینک‌های زیر سفارش دهید:

لینک خرید کتاب کنت کارلشتاین - لینک معرفی کتاب کنت کارلشتاین
لینک خرید کتاب من موش بودم - لینک معرفی کتاب من موش بودم
لینک خرید کتاب پل شکسته
لینک خرید کتاب روزی روزگاری در شمال
لینک خرید کتاب مترسک و خدمتکارش - لینک معرفی کتاب مترسک و خدمتکارش

لینک خرید کتاب یاقوت در دود

ديدگاه شما