جواد هاشمی دهکردی

جواد هاشمی دهکردی
مشخصات
نام: 
جواد
نام خانوادگی: 
هاشمی دهکردی

زندگینامه جواد هاشمی دهکردی

جواد هاشمی دهكردی، بنیان‌گذار كتابخانه‌های آموزشگاهی و كودكان، و مروج كتابخوانی در شهركرد، در خرداد ۱۳۲۹ از دانشسرای مقدماتی اصفهان دانش آموخته شد. در سال ۱۳۴۲ وارد دانشسرای عالی شد. در آنجا با گذراندن درس ادبیات کودکان، بیشتر با این مقوله آشنا شد.

جواد هاشمی دهکردی با پایان تحصیلاتش با دستی پر از کتاب و با تصمیم ایجاد کتابخانه در تمام مدارس به زادگاهش بازگشت. او با مخالفت و ناخرسندی بزرگسالا‌ن، پدران و مادران، حتی مدیران و آموزگاران مدرسه‌ها، رو به رو بود ولی كار را با دشواری‌های فراوان با موفقیت انجام داد. او موفق شد با جلب موافقت فرمانداری کل در شهرکرد یک کتابخانه برپاکند. با تلاش او یک کتابخانه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز در شهرکرد برپا شد.

جواد هاشمی دهکردی، در گفت‌وگو با موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در پاییز سال ۱۳۸۱، درباره تجربه خود از آموزگاری در مدرسه گفته است:

«در خرداد سال ۱۳۲۹ از دانشسرای مقدماتی اصفهان دانش آموخته شدم. حكم آموزگاری خود را از اول مهر ماه همان سال برای مدرسه دهقان سامان، روستایی در کنار زاینده‌رود گرفتم. من آموزگار كلا‌س ششم بودم. با دانش آموزان حرف می‌زدم تا به جای فلك شدن و چوب خوردن، با هم در كار درس خواندن رقابت داشته باشند. آن ها را گروه‌بندی می‌كردم و پیشرفت‌های‌شان را با جدول‌های خطی نشان می‌دادم. در پایان هر درس برای آن‌ها قصه می‌گفتم یا درس‌ها را به شكل قصه تدریس می‌كردم. كم كم خود دانش آموزان قصه می‌گفتند، كتاب هزار و یكشب را می‌خواندند و بازگو می‌كردند، بعضی از آن‌ها هم داستان‌های شاهنامه، و گلستان سعدی و برخی آثار نظامی را می‌خواندند.

آن‌هایی كه كتاب داشتند، به مدرسه هدیه می‌كردند یا از مدرسه كتاب می‌گرفتند و می‌خواندند. در مدت شش ماه شمار كتاب‌های مدرسه به ۱۰۰ جلد رسید، كتابخوانی فراگیر شد و كار به رقابت كشید.

دانش آموزان كلا‌س ششم در امتحان‌های نهایی دبستان با بهترین نمره‌ها به كلا‌س‌های بالا‌تر راه یافتند. آن‌ها دیگر به كتابخوانی عادت كرده بودند. اكنون بیشترین شمار كتابخوانان استان از مردم سامان هستند.»

جواد هاشمی دهکردی تدریس بعضی درس‌های اختصاصی و تربیتی مركز تربیت معلم، از جمله ادبیات كودكان را به عهده داشت. با تلاش بی وقفه‌ی او در مرکز تربیت معلم هم برای دانشجویان یک کتابخانه برپا شد. او همچنین به کار کتابرسانی به روستای اطراف می‌پرداخت. او با همه مشكلا‌ت و بازدارنده‌ها در طول ۱۳ سال كار خود كوشید با تشكیل كتابخانه در مدرسه‌ها و مراكز آموزشی و اداری و خانه‌ها، عادت به كتاب و كتابخوانی را در كودكان و نوجوانان ایجاد کند.   

 

راهنما

ديدگاه شما