خبرهایی از ترویج کتابخوانی در آسیا و اقیانوسیه برای جهان

خبرهایی از ترویج کتابخوانی در آسیا و اقیانوسیه برای جهان

سومین خبرنامه آسیایی دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY)  منتشر شد.

این خبرنامه که در جولای ۲۰۱۲ (تیر و مرداد ۹۱) منتشر شده، رویدادهای مربوط به نمایندگان آسیا و اقیانوسیه دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان را بازتاب می دهد. در سومین خبرنامه آسیایی، خبرهایی از استرالیا، کامبوج، چین، هند، ایران، ژاپن، کره جنوبی، لبنان، پاکستان، فلسطین و امارات متحده عربی منتشر شده است.

در این خبرنامه به جمع آوری کمک های مالی در استرالیا برای صندوق کودکان در بحران IBBY ، برای کمک به ژاپن پس از زلزله و سونامی تابستان سال گذشته در این کشور، معرفی بنیاد SIPAR، نهاد ترویج کننده کتابخوانی و سواد آموزی در کامبوج که جایزه ترویج خواندن آساهی را در سال ۲۰۱۲ از آن خود کرد، دیدارهای همکاران دو نماینده IBBY در چین و انگلستان در زمینه تصویرگری کتاب های کودکان، برگزاری کنفرانس کتابدرمانی در هندوستان، اجرای پروژه کتابدرمانی برای کودکان به جای مانده از سونامی و زلزله هولناک ژاپن، برگزاری جشنواره ادبی کودکان در لاهور پاکستان، فعالیت های کتابخوانی برای کودکان در دو کتابخانه شهر غزه در فلسطین و راه اندازی صندوق شارجه IBBY برای کمک به پروژه های ترویج کتابخوانی در خاور میانه اشاره شده است.

در بخش مربوط به ایران در این خبرنامه نیز به نشست بررسی آثار محمدعلی بنی اسدی نامزد سال ۲۰۱۲ ایران برای جایزه هانس کریستین اندرسن، حضور فرهنگنامه کودک و نوجوان در نمایشگاه کتاب تهران، برگزاری نمایشگاه یادبود جبار باغچه بان در اصفهان و بازدید ثمینه باغچه بان از این نمایشگاه،مراسم دهمین سالگرد تاسیس انجمن دوست داران ادبیات کودک و نوجوان اصفهان، دیدار محمدهادی محمدی نویسنده کتاب های فارسی آموز ادبی با دانش آموزان علاقه مند به این کتاب ها در دبستانی در روستای کرون در استان کهکیلویه و بویر احمد و نمایشگاه آثار اصلی نامزدان بخش تصویرگری جایزه هانس کریستین اندرسن در سال ۲۰۱۲ در شورای کتاب کودک اشاره شده است. 

‫سومین خبرنامه آسیایی کمی پیش از برگزاری سی و سومین کنگره جهانی IBBY که امسال در لندن برگزار می شود، منتشر شده است. تهیه کنندگان این خبر نامه، زهره قایینی از ایران و سوزان کوگلان از ایرلند ( که اکنون برای نماینده HBBY در کامبوج فعالیت می کند) امیدوارند که در کنگره  لندن زمینه های همکاری بیشتری میان سازمان های ملی IBBY در منطقه به وجود آید.‬ خبرنامه آسیایی دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان، دوبار در سال منتشر می شود. شماره پیشین این خبرنامه در دسامبر سال ۲۰۱۱ منتشر شده بود. سومین خبرنامه آسیایی را می توانید در پیوست خبر دریافت کنید.

ديدگاه شما