کتابخانه و موزه ملی ملک، مدرسه‌های ابتدایی را به «باغ قصه‌ها» فرامی‌خواند

کتابخانه و موزه ملی ملک، مدرسه‌های ابتدایی را به «باغ قصه‌ها» فرامی‌خواند

چهارمین مرحله از برنامه ویژه کارگاه و تور قصه‌گویی «باغ قصه‌ها» برای دانش‌آموزان مقطع ابتدایی، از هفته پایانی آبان ۱۳۹۵ خورشیدی برگزار شده است و تا پایان سال ادامه خواهد یافت.

برنامه کارگاه و تور قصه‌گویی «باغ قصه‌ها» برای کودکان و نوجوانان، فعالیت جذاب فرهنگی نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران در حوزه‌ی انتقال مفاهیم تاریخ، موزه و ادبیات ایرانی- اسلامی به کودکان و نوجوانان به شمار می‌آید. این کارگاه در روزهای دوشنبه هر هفته به رایگان برگزار می‌َشود. قصه‌گوهای کارگاه و تور «باغ قصه‌ها»، قصه‌های مولانا را در فضایی ویژه در کتابخانه و موزه ملی ملک برای کودکان بازمی‌گویند. همچنین در کنار قصه‌گویی، تور بازدید از کتابخانه و موزه ملی ملک به همراه یک کارگاه جذاب برگزار می‌شود. ضرب سکه، شجره‌نامه، کلاژ طوطی و بازرگان و تومار، برخی از کارگاه‌هایی به شمار می‌آیند که در این برنامه اجرا می‌شوند.

کارگاه و تور قصه‌گویی «باغ قصه‌ها» از هفته پایانی آبان ۱۳۹۵ خورشیدی، دوشنبه‌های هر هفته تا پایان سال از ساعت ۹ تا ساعت ۱۱ برای کودکان مقطع ابتدایی برگزار می‌شود. کتابخانه و موزه ملی ملک، سه دوره پیشین برنامه کارگاه و تور قصه‌گویی «باغ قصه‌ها» را در دو سال گذشته برگزار کرده است. قصه‌گوهای کارگاه و تور «باغ قصه‌ها» در دوره‌های گذشته، قصه‌های «طوطی و بازرگان» و «فقیر روزی‌خواه» مولانا را برای کودکان در فضایی ویژه در کتابخانه و موزه ملی ملک بازگفته‌اند. موزه‌گردی در تالارهای موزه ملی ملک و برگزاری یک کارگاه عملی در کنار تور قصه‌گویی نیز در زمره برنامه دوره‌های پیشین بوده است.

حضور دانش‌آموزان در «باغ قصه‌ها»ی کتابخانه و موزه ملی ملک با نام‌نویسی ممکن خواهد بود. متولیان مدرسه‌ها و آموزشگاه‌های مقطع ابتدایی می‌توانند برای نام‌نویسی و حضور کودکان و دانش‌آموزان در برنامه «باغ قصه‌ها»، از روز چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ خورشیدی از ساعت ۸:۳۰ تا ساعت ۱۶:۳۰ با شماره تلفن همراه ۹۱۹۲۹۱۲۶۹۲ تماس بگیرند یا با مراجعه به این موقوفه به نشانی «تهران، میدان امام خمینی، سردر میدان مشق، خیابان ملل متحد» برای شرکت در این برنامه هماهنگ کنند. با توجه به محدودیت مکان و ظرفیت کارگاه‌ها، اولویت با مدرسه‌ها و کودکانی است که زودتر نام نوشته باشند.

کتابخانه و موزه ملی ملک، نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران و یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور در حوزه نسخه‌های خطی است که ۷۹ سال پیش از سوی حاج حسین آقا ملک بر آستان قدس رضوی وقف شده است. این گنجینه اکنون در محوطه تاریخی باغ ملی تهران جای گرفته است.

 

ديدگاه شما