اگر جای من بودی

اگر جای من بودی

کتاب «اگر جای من بودی» از زبان یک گربه روایت می‌شود. گربه مشکلات و مسایل مختلفی که با آن روبروست را مطرح می‌کند و کودک را به جای خود می‌گذارد تا با هم‌ذات پنداری مسایل او را بهتر بفهمد.

داستان با این جمله آغاز می‌شود: «ممکن بود اتفاق بدی برایت بیفتد...». مخاطب به تدریج متوجه می‌شود کتاب از زبان یک گربه روایت می‌شود. گربه یکی یکی مشکلاتی که در کنار انسان‌ها با آن مواجه است، مانند زخمی شدن، خیس شدن، ذوست داشته نشدن به خاطر خرافات، آسیب دیدن در تصادف با ماشین، جدا شدن از مادر در کودکی، خوردن غذای مسموم، گرسنگی و آزار دیدن را مطرح می‌کند. گربه در آخر از مخاطب می‌خواهد که مراقب گربه‌های شهرش باشد.

متن کتاب ساده است و به خوبی حس سختی و مشکلاتی که گربه مطرح می‌کند را منتقل می‌کند. تصاویر کتاب برعکس متن، یک کودک را در موقعیت‌هایی که داستان به آن اشاره می‌کند تصویر کرده است و به خوبی هم‌ذات‌پنداری را در مخاطب کتاب بر می‌انگیزاند و به نوعی کتاب را رمزآلود می‌کند تا در انتها مخاطب دریابد داستان در واقع از زبان یک گربه است.

کتاب «اگر جای من بودی» برای بلندخوانی مناسب است.

درباره نویسنده کتاب «اگر جای من بودی»

«روناک ربیعی» تاکنون حدود ۱۵ عنوان کتاب برای کودکان نوشته است. ربیعی به آموزش هنر به کودکان مانند طراحی و نقاشی روی پارچه نیز می‌پردازد.

 

 

کاربردها و فعالیت ها

گفتگو کنید.
پس از بلندخوانی کتاب با پرسش‌هایی از این دست با کودکان گفتگو کنید:

  • تابه‌حال به گربه‌های کوچه و خیابان دقت کرده‌اید؟ چه رنگ‌ها و نقش‌هایی دارند؟
  • چه احساس نسبت به گربه‌های کوچه و خیابان دارید؟
  • به نظر شما گربه‌های کوچه و خیابان چه چیزهایی دوست دارند؟ چه چیزهایی دوست ندارند؟ از چه چیزهایی می‌ترسند؟
  • تابه‌حال گربه‌ای که آسیب دیده باشد دیده‌اید؟ چه کاری برایش کردید؟
  • اگر شما جای گربه‌های کوچه و خیابان بودید چه احساسی داشتید؟

کلاژ گربه‌های شهر را بسازید.
الگوی گربه را در اختیار کودکان قرار دهید. سپس وسایل کاردستی و کلاژ در اختیار آنان بگذارید تا گربه‌های متنوع شهر را بسازند. این فعالیت با الهام از تصاویر گربه‌ها در انتهای کتاب می‌تواند انجام شود.

گربه‌های محله‌ی ما
از کودکان بخواهید گربه‌‌هایی که نزدیک خانه‌شان می‌بینند را زیر نظر بگیرند. نقاشی آن‌ها را بکشند یا از آن‌ها عکس بگیرند و همراه نشان دادن تصاویر برای کودکان دیگر درباره‌ی آن‌ها و کارهایی که می‌کنند توضیح دهند. حتی می‌توانند برای آن‌ها اسم انتخاب کنند و هر چند وقت یک بار ماجراهای جدید گربه‌های محله‌شان را برای بقیه تعریف کنند.

شناخت گربه‌ها

همراه کودکان درباره‌ی گربه‌های اهلی، شرایط نگهداری، رژیم غذایی، چیزهایی که دوست دارند و چیزهایی که دوست ندارند پژوهش کنند. می‌توانید یک کتاب یا پوستر درباره‌ی گربه‌ها بسازید.

شناخت خویشاوندان وحشی گربه‌های اهلی
همراه کودکان درباره اعضای دیگر خانواده‌ی گربه‌سانان پژوهش کنید. از کتاب گربه‌سانان ایران یا کتاب دانشنامه حیات وحش ایران – مهره‌داران کمک بگیرید و با خویشاوندان گربه‌های اهلی که در طبیعت زندگی می‌کنند آشنا شوید.

شناسنامه کتاب:
نویسنده
روناک ربیعی
تصویرگر
  • زهرا محمدنژاد
سال نشر
۱۳۹۶
راهنمای کتاب:
گروه سنی:
فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان و نوجوانان, فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۳ - ۶ سال, فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۷ - ۹ سال, معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال, معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال, فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان و نوجوانان, فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۳ - ۶ سال, فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۷ - ۹ سال, معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال, معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال, فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان و نوجوانان, فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۳ - ۶ سال, فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۷ - ۹ سال, معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال, معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال, فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان و نوجوانان, فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۳ - ۶ سال, فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۷ - ۹ سال, معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال, معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال
تحلیل کننده کتابشناسی:
صفورا زواران حسینی

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ