اما فردیناند این کار را نکرد

اما فردیناند این کار را نکرد

گوساله کوچکی به نام فردیناند با گله ای از گاو ها در اسپانیا زندگی می کند. فردیناند بر خلاف دیگر گوساله ها که دوست دارند شاخهایشان را به هم بکوبند وسم هایشان را بر زمین بکشند، دوست دارد در جایی کاملاٌ آرام بنشیند و گل‌ها را بو کند. روزي از روزها بر حسب اتفاق توسط عده ای گاو باز برای مسابقه گاوبازی به مادرید برده مي‌شود. اما در زمین مسابقه به جای خشونت و شاخ کوبیدن آرام مي‌نشيند و...

داستان "اما فردینانداین کار را نکرد" به علت داشتن پیام صلح و دوستي برای مخاطب کم سال خویش از آثار انتخاب شده از سوی پیتر هانت، از منتقدان برجسته ادبیات کودک است. نويسنده سعی دارد تا روحیه صلح طلبی و آرامش را به وسیله داستانی از زبان حیوانات به مخاطب انتقال دهد. جالب آنكه نویسنده بسيار خلاقانه شخصیت اصلی داستان را گاو انتخاب كرده است، آن هم گاوی اسپانیایی که شهرت قدرت و خشونتش جهانی است. در جایی که گاوها برای خشونت و سرگرمی گاوبازها تربیت می شوند گاوی وجود دارد كه عاشق طبيعت و زيبايی است. مطرح کردن چنین داستانی نشان می‌دهد كه صلح و آرامش را می ‌توان در هر مكان و زمانی خواست و به دست آورد.

متن داستان روان و درك آن بسيار آسان است. تصاویر كتاب در راستای متن حركت می كنند و با وجود اين كه تک رنگ (سیاه وسفید) هستند چيزی از جذابیت شان کاسته نشده است. فضای تصاویر با فضای متن داستان کاملا همخوانی دارد.

داستان فردیناند یک داستان چند لایه ای است که در زیر پوسته ظاهرش می‌توان داستان انسان هایی را دید که عاشق طبیعت و زیبایی هستند. انسان‌هایی که به دور از دغدغه مد یا عرف‌های فرهنگی و اجتماعی به زندگی خود ادامه می دهند و آن‌ گونه که می‌خواهند زندگی می کنند. اشاره غیر مستقیم نویسنده به این نکات یکی از ویژگی های کتاب است.

تحلیل و نقد کتاب اما فردیناند این کار را نکرد

گزیده‌هایی از کتاب

بعد از این ها گاو باز وارد شد.
مغرورتر از همه بود وخیال می کرد که زیباتر از همه هم هست.
به سوی خانم ها چرخید وتعظیمی کرد. شنلی قرمز بر تن داشت و
قرار بود که دست آخر با شمشیر خود با حیوان بجنگد.

کاربردها و فعالیت ها

گروه سنی مناسب: ۵ سال به بالا

موضوع: خود بودن بهتر از هر چیز دیگرست.

پس از خواندن کتاب از کودکان پرسش های زیر را بپرسید:

 • چرا فردیناند دوست داشت زیر درخت چوب پنبه بنشیند؟
 • چرا مادر فردیناند از او خواست که با گاوهای دیگر بازی کند؟
 • چرا مردها فردیناند را برای گاوبازی انتخاب کردند؟
 • فکر می کنید اگر گل هایی که زنان به موهایشان زده بودند حواس فردیناند را در میدان گاو بازی پرت نمی کرد، او با گاوها می جنگید؟
 • فکر می کنید چرا تصویرگر کتاب تصاویر را با جوهر و خودکار  کشیده است؟
 • به نظر شما تصاویر کتاب چطور نگرانی و مراقبت مادر را از فردیناند نشان می دهد؟ نویسنده چطور این نکته را نشان داده است؟
 • آیا فکر می کنید که مادر فردیناند در طول داستان تغییر کرده است؟ چه عواملی باعث این تغییر شده است؟

ادراک خود و دیگران از خود با کمک دیاگرام "ون" (venn)
یکی از جنبه های مهم داستان این است که فردیناند در  برابر تصورات و ادراک اشتباهی که  مردها از او داشتند تسلیم نشد. خود پنداره او از خودش پایدار بود. با اشاره به این جنبه از داستان، از دانش آموزان  بخواهید در گروه های کوچک در مورد اینکه فردیناند چگونه خود را می دید، و مردها فردیناند را چگونه می دیدند بحث و گفتگو می کنند. از دانش آموزان بخواهید که با کمک نمودار ون تضادها و هم پوشانی هایی که خود پنداره فردیناند با ادراک مردان از او وجود دارد را به تصویر بکشد.
به دانش آموزان یادآوری کنید که به نظر می رسد، فردیناند می داند که کیست و چه چیزهایی را دوست دارد و از آن ها بخواهید از هنر  برای بیان اینکه آن ها چه چیزی را دوست دارند و از چیزهایی لذت می برند استفاده کنند. از آن ها بخواهید خوراکی ها و ورزش و سایر فعالیت هایی که آنها لذت می برند با کمک تصاویر و تکه های بریده شده از مجلات یا با نقاشی کردن  بیان کنند.

جدول زمانی من:
فردیناند موقعیت های مختلف و سختی را تجربه کرد. با کودکان جدول زمانی فردیناند را با هم مرور کنید و از کودکان بخواهید که آن ها هم تجربه هایشان را در جدول زمانی بگنجانند. سپس، کودکان می توانند با اعضای خانواده ی خود مصاحبه کرده تا وقایع مهمی که در خانواده رخ داده است را بدانند و جدول زمانی مخصوص رویدادهای خانواده ی خودشان تهیه کنند. کودکان نیز می توانند به جدول زمانی خانواده خود، سن افراد و تاریخ هر رویداد را نیز اضافه کنند.

 جدول زمانی فردیناند:

 • فردیناند راضی و خوشحال بود
 • مردان برای جستجوی گاو برای گاوبازی آمده بودند
 • زنبور فردیناند را نیش زد
 • فردیناند پرید، مردان فردیناند را برای گاوبازی با خود به شهر بردند
 • فردیناند در میدان گاو بازی با گاوهای دیگر نجنگید. او بی حرکت نشست و گل ها را بو کرد
 • فردیناند به خانه برگردانده شد
 • فردیناند یکبار دیگر راضی و خرسند بود.
   

برگردان: عطیه شهودی

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
The story of ferdinand
نویسنده
Munro Leaf , مونرو لیف
برگردان (متن)
 • طاهره آدینه پور
سال نشر
۱۳۸۳

ديدگاه شما