کلاه شادی

کلاه شادی

«کلاه شادی» داستان شش دوست است که یک روز همگی بی‌حوصله هستند. اما با گرفتن هدیه مخصوص که یک کلاه است، شاد می‌شوند.

یک روز صبح  فیل که خیلی بی‌حوصله و بداخلاق بود با صدای زنگ در از خواب بیدار شد. پشت در کسی نبود، اما یک جعبه هدیه بزرگ در انتظار فیل بود. فیل بعد از باز کردن هدیه، یک کلاه چند طبقه زیبا را دید که از کلاه‌های مختلف درست شده بود. خیلی خوشحال و شاد شد و رفت تا کلاهش را به دیگر دوستانش نشان دهد. اول از همه پیش گورخر رفت، اما او هم بی‌حوصله بود و دوست نداشت کسی کاری به کارش داشته باشد، فیل با دیدن حال گورخر یک کلاه به او داد. گورخر با دیدن کلاه خوشحال شد. هر دو تصمیم گرفتند پیش لاک‌پشت بروند و کلاه‌های‌شان را به او نشان بدهند. اما لاک‌پشت هم در لاک خودش بود و حوصله کسی را نداشت، با این حال فیل به او هم یک کلاه داد و او را هم خوشحال کرد و هر سه سراغ جغد و سپس شیر رفتند و همین ماجرا ادامه داشت. فیل به جغد و شیر هم یک کلاه داد. اما شیر با این‌که عاشق آن کلاه شده بود هنوز ناراحت بود، چون فهمیده ‌بود که زرافه حالش خوب نیست و نمی‌دانست برای خوب کردن حال او چه کار باید کند. بعد همگی فکر کردند که چه کار کنند که رزافه را خوشحال کنند، این بار دیگر کلاهی باقی نمانده بود تا به زرافه بدهند. آن‌ها هدیه‌ای درست کردند تا زرافه را غافلگیر کنند، با کلاه‌های خودشان کلاهی زیبا و بزرگ برای زرافه درست کردند. زرافه با دیدن هدیه زیبای دوستانش حالش خوب شد و همگی از کنار هم بودن بسیار شاد و خوشحال شدند.

داستان «کلاه شادی» حکایت از دوستی دارد. دوستی که در آن توجه به حال و احوالات دوستان مهم است. خوشحال کردن دوست و از خودگذشتگی و بخشش از جمله نکات مهمی است که در این داستان به آن اشاره و با ظرافت و سادگی تمام روایت شده است.

«کلاه شادی» کتابی تصویری است. متن و تصاویر هم‌راستا با هم پیش می‌روند و حتا بار روایت داستان بیشتر بر عهده‌ تصاویر است. صحنه‌ای که فیل با کادوی پشت در رو به رو می‌شود، می‌بینیم که در متن اشاره‌ای به نوع و تعداد کلاه‌ها نکرده؛ اما در تصویر کلاه‌های متنوع با اندازه، طرح و رنگ‌های مختلف نشان شده ‌است. زمانی که فیل هر کدام از دوستانش را می‌بیند که ناراحت هستند یکی از کلاه‌های خودش را متناسب با اندازه و شخصیت‌شان به آن‌ها می بخشد. یا در انتهای کتاب اشاره‌ای به هدیه زرافه در متن نمی‌شود؛ اما در تصویر می‌بینیم که همه جانوران با کلاه‌هایشان کلاهی برای زرافه درست می‌کنند و به او هدیه می‌دهند. تصویرگر در در نشان دادن احساسات مختلف شخصیت‌های داستان مانند بداخلاقی، عصبانیت، شادی و بی‌حوصله خوب عمل کرده است. به صورت کلی پس‌زمینه اغلب پلان‌ها بر روی صفحه سفید انجام شده است و تصویرگر تاکیدی بر فضاسازی نداشته است.

«برایان ون‌» اهل شیکاگو است. او از کالج طراحی مرکز هنر کالیفرنیا فارغ التحصیل شد. کتاب کلاه شادی اولین کتاب اوست که توسط انتشارات هاوتون میفلین هارکورت چاپ شد. از جمله جوایز ون می‌توان به نشان نقره تصویرسازی از انجمن تصویرگران، نشان بادبادک کریستالی از انجمن نویسندگان و تصویرگران کتاب کودک در سال ۲۰۱۶، جایزه کرم شب‌تاب سواد زودهنگام ایندیانا در سال ۲۰۱۶  اشاره کرد.

گزیده‌هایی از کتاب

فیل که از خواب پاشد، حسابی بداخلاق بود.

صدای زنگ در آمد. فیل همین‌طور که پا می‌کوبید، از پله‌ها پایین رفت.

«دست از سرم بردارید! حوصله ندارم»

کاربردها و فعالیت ها

 پس از بلندخوانی کتاب با پرسش‌هایی مانند زیر با کودکان گفت‌وگو کنید:

  • در داستان فیل و دوستانش چه احساسی داشتند؟ به نظر شما چرا؟
  • انتهای داستان احساس فیل و دوستانش چه تغییری کرده بود؟ چه کارهایی احساس آن‌ها را تغییر داد؟
  • تا به‌حال بدون علت بی‌حوصله و عصبانی بوده‌اید؟ در این حال چه کرده‌اید؟ برای این‌که حال‌تان بهتر شود چه کارهایی انجام داده‌اید؟

     ادامه‌ی فعالیت‌های این کتاب را در صفحه‌ی فعالیت پیشنهادی برای کتاب کلاه شادی بخوانید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Hooray for hat
ناشر
پروفایل نویسنده
نویسنده
brain won, برایان ون
پروفایل مترجم
پروفایل ویراستار
ویراستار
  • سارا مطلوب
تصویرگر
  • brain won
  • برایان ون
نگارنده معرفی کتاب:
برگردان (متن)
  • مریم بنایی
سال نشر
۱۴۰۰

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ