کتاب کودک و نوجوان: سه ثانیه

سه ثانیه

کتاب "سه ثانیه" درباره ی گرسنگی است، بلایی که در هر سه ثانیه در افریقا، آسیا و امریکای جنوبی جان کودکی را می گیرد. در همه ی این سه ثانیه ها، شاید کودکانی در دیگر نقاط دنیا دارند بادکنک هوا می کنند، از تماشای تغییر رنگ های هر فصل شگفت زده می شوند، از دیدن رنگین کمان لذت می برند، زیر باران سرگرم جست و خیز و بازی هستند و با آمدن ستاره ها به آسمان، به جست و جوی ستاره ی بخت خود می پردازند، و تمام این ها یعنی این که "کودکی" می کنند. اما در تمام این سه ثانیه ها کودکی از گرسنگی می میرد. یعنی فرصت "کودکی کردن" را از دست می دهد، یعنی گرسنگی، کودکی او را نیز افزون بر جانش قربانی می کند.

کودک با خواندن این کتاب، به زبانی ساده و شعر گونه و تصاویری تاثیر گذار که با رنگ های مناسب، حال و هوای متن هر صفحه را نشان می دهند، با مفهوم گرسنگی به عنوان یکی از خانمان سوزترین معضلات قرن بیست و یکم (که نخستین قربانیان آن کودکان  هستند) آشنا می شود. اما نویسنده نخواسته است کودک مخاطب پس از خواندن این کتاب، آن را به کناری بگذارد و بگذرد، یا او را نومید و سر خورده رها کند. نویسنده، کودک را به تفکر و مشارکت در یافتن راهکاری برای حل این معضل فرا می خواند و ذهن او را به کنش گری و احساس مسئولیت فرا می خواند:
 در هر سه ثانیه:
 کودکی به فکر فرو می رود.
در هر سه ثانیه:
هرکودکی  راه حلی در سر دارد.

 

کاربردها و فعالیت ها
  • کتاب را با صدای شمرده و آرام برای کودکان بلندخوانی کنید.
  • گفت و گویی درباره ی گرسنگی و معنای کامل و پیامدهای آن با کودکان ترتیب دهید. بگذارید کودکان با این گفت و گو و پرسش های خود به این نتیجه برسند که: گرسنگی تنها وقت دیر شدن صبحانه، ناهار یا شام پیش نمی آید، بلکه معنای عمیق تر و گسترده تری دارد. گرسنگی در معنای عام آن یعنی خالی بودن معده از غذا. بنابر تعریف بانک جهانی، امنیت غذایی یعنی: "موجود بودن غذا"، "دسترسی به غذا" و "پایداری در دریافت غذا". اگر فردی برای چند هفته‌ یا چند ماه، شکمش را با غذاهایی سیر کند که نیاز بدنش را برای تامین انرژی کافی تامین نکنند، فعالیت های جسمی و روانی او کاهش می یابد. ذهن گرسنه نمی‌تواند تمرکز داشته باشد. یک کودک گرسنه نمی‌تواند بازی کند، درس بخواند یا مطالعه کند. چون گرسنگی موجب ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می‌شود، کسی که از تغذیه ی مناسب محروم‌ است، در برابر بسیاری از بیماری‌ها آسیب پذیر می شود و ممکن است در اثر دچار شدن به آن بیماری ها، جان یا سلامت خود را از دست بدهد.

گروه سنی مخاطبان: دانش آموزان کلاس های سوم و چهارم دبستان
شمار مخاطبان: ٢۵-٣٠ نفر
 هدف: آشنایی مخاطبان با مسائل اجتماعی جامعه ی خود و جهان، آشنایی با گرسنگی و مفهوم و پیامدهای آن به ویژه برای کودکان، تقویت احساس مسئولیت آن ها در برابر جامعه و کمک به جامعه پذیری کودکان، تقویت مهارت حل مسئله از راه واداشتن آن ها به تفکر برای یافتن راه حل مسئله ی گرسنگی
 آنچه نیاز دارید: مقواهای رنگی، مدادرنگی، ماژیک رنگی، مدادشمعی، ماژیک های کلفت سیاه، آبی، قرمز و سبز برای نوشتن، قیچی ایمن، چسب مایع.

  • پس از پایان گفت و گو، کودکان را گروه بندی کنید.
  • به هر گروه مقوایی به رنگ دلخواه شان بدهید و نوشت افزار را در اختیارشان بگذارید.
  • از آن ها بخواهید پوستری با موضوع گرسنگی کودکان طراحی و تهیه کنند.
  • ممکن است گروه (گروه هایی) بخواهند شعار یا بیانیه ای در این مورد بنویسند. وسایل لازم را در اختیارشان بگذارید تا کارشان را انجام دهند.
  • از گروه ها بخواهید در تهیه ی پوستر یا نوشتن شعار و بیانیه، یا به طور جداگانه، راه حلی را که برای حل مشکل گرسنگی کودکان به نظرشان می رسد، مطرح کنند (خودشان به عنوان کودک چه کاری می توانند بکنند و از بزرگ ترها چه انتظاراتی دارند؟)

عاطفه سلیانی

شناسنامه کتاب:
ناشران
نویسنده
ژرژ لموئن
ویراستار
  • نورا حق پرست
برگردان (متن)
  • مرجان حجازی فر
سال نشر
۱۳۹۰

ديدگاه شما