پنج توصیه برای نوشتن از زبان نیل گیمن

پنج توصیه برای نوشتن از زبان نیل گیمن

توصیه نوشتن

یکی از حسن‌های ارزشمند تکنولوژی این است که دسترسی خواننده‌ها را به نویسنده‌های مورد علاقه‌شان ساده کرده است. به‌ تازگی، نیل گیمن، نویسنده انگلیسی، در صفحه Tumblr خود توصیه‌هایی منتشر کرده در باب نوشتن و آن را در اختیار خواننده‌ها و علاقه‌مندان کتاب‌هایش قرار داده.

رمان «اقیانوس انتهای جاده» این نویسنده را فرزاد فربد به فارسی ترجمه کرده است. با کلیک روی لینک زیر معرفی کتاب اقیانوس انتهای جاده و سایر کتاب‌های نیل گی‌من را بخوانید. 

معرفی کتاب های نیل گیمن 

در ادامه این ۵ توصیه را بخوانید

۱-  گیمن در پاسخ به نوجوان چهارده ساله‌ای که این نویسنده را منبع الهام‌اش می‌داند، نوشته: «هر چیزی را که دست‌ات می‌رسد بخوان.»

۲- به همان نوجوان همچنین پیشنهاد داده: «تا جایی که می‌توانی زندگی کن. هر چه بیشتر تماشا کنی و ببینی، هر چه‌قدر از جاهای بیشتری دیدن کنی، هر قدر زندگی‌های بیشتری را لمس کنی، واقعی‌تر می‌توانی بنویسی. این‌جوری خاطرات بیشتری داری برای این که به تصوراتت واقعیت ببخشی.»

۳-  گیمن در پاسخ به یکی از طرفدرانش که نگران قواعد نگارشی موقع نوشتن بوده، این‌طور جواب داده است: «زیاد از حد در مورد دستور زبان وسواس به‌خرج نده. اگر قرار است در مورد چیزی وسواس به‌خرج بدهی، بهتر است این وسواس درباره شفافیت در داستان باشد.»

۴-  یکی از طرفداران گیمن هم نوشته بوده که از هر چی می‌نویسد بدش می‌آید و آن را دوست ندارد. گیمن در جواب به این طرفدار نوشته: «یادت باشد هر کسی که کار خوبی نوشته، کلی کار بد هم آن اوایل نوشته. تو داری کار نویسندگی را یاد می‌گیری، نسبت به خودت مهربان باش، همان‌ جور که وقتی متوجه می‌شوی کسی مشغول یاد گرفتن کار جدیدی است، نسبت به او مهربان هستی. از اشتباهات درس بگیر و سعی کن بهتر شوی. به این ترتیب، روزی از راه می‌رسد که دیگر از چیزی که نوشته‌ای متنفر نیستی.»

۵-  گیمن در جواب به طرفدار ۲۴ ساله‌ای که فکر می‌کند دیگر دیر شده است کار نوشتن را شروع کند، می‌گوید: «به مغزت بگو ساکت باشد و شروع کن به نوشتن. برای نوشتن هیچ وقت دیر نیست.»

 

ديدگاه شما