گنجشک که بال و پر داشت

گنجشک که بال و پر داشت

«گنجشک که بال و پر داشت» متلی درباره سختی‌های یک گنجشک مادر برای پیدا‌کردن دانه است. خطر‌هایی در راه گنجشک مادر است و تلاش می‌کند تا مسائل را به بهترین شیوه حل کند.

«گنجشک که بال و پر داشت» متلی از یک گنجشک مادر و جوجه‌اش به نام جیکو در فضای بارانی پاییز است. خانه گنجشک در پونک یا پونه‌زار است و در این هوا به دنبال خوراک برای خودش و جوجه‌اش به این در و آن در می‌زند. شب هنگام از پرواز باز می‌ماند. به زیر یک کلاه پناه می‌برد. اما بخت با او همراه نیست و گربه‌ای گرسنه در سر راه او سبز می‌شود. گنجشک به جای نمایش ناتوانی و درماندگی راه گذر هوشمندانه از این دشواری را در پیش می‌گیرد. در فرجام گربه را فریب می‌دهد تا روز فرا می‌رسد. آن‌گاه با دست پر به لانه بر می‌گردد و جیکوی گرسنه را سیر می‌کند.

«گنجشک که بال و پر داشت» به دو شکل کتاب و مجموعه کارت‌های تصویری قصه‌گویی یا کامی شی‌بای منتشر شده است. کامی‌شی‌بای، گونه ای دیداری از قصه‌گویی است و در سال‌های ۱۹۳۰ در ژاپن همه‌گیر شده‌است. این کارت‌ها در ابعاد بزرگ و برای قصه گویی و بلند‌خوانی طراحی شده‌اند.

«گنجشک که بال و پر داشت» به دلیل روایت شعرگونه‌اش برای کودکان جذاب و شنیدنی است و تصویرگر جزییاتی را در تصاویر در نظر گرفته است؛ جزئیاتی که برای کودکان قابل تشخیص و جذاب است.

«محمدهادی محمدی» از پژوهشگران و نویسندگان نام‌دار داستان‌های کودکان است. او جوایز بسیاری در این حوزه دریافت کرده‌است. او از پایه‌گذاران مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و یکی از دو نویسنده اصلی مجموعه ۱۰ جلدی تاریخ ادبیات کودکان است. محمدی طرح آموزش خلاق از راه ادبیات کودکان را در ایران از سال ۱۳۷۷ پایه گذاشت. او همچنین در حوزه ترجمه متن‌های تئوریک ادبیات کودکان فعال است.

«حسن عامه‌کن» ۱۵ سال به عنوان تصویر ساز برای کودکان، مطبوعات، مجله‌‌ها و کتاب‌ها کار کرده است. او تصویرساز و نقاش و انیماتور با بیش از ۱۰۰ کتاب منتشرشده کودک در کشورهای کره، ژاپن، انگلستان، هندوستان، فرانسه، اسپانیا، آلمان، مکزیک و پرتغال است.

در ابتدای کتاب آمده است همه درآمد و سودی که از انتشار این کتاب به دست می‌آید، از جمله حق تألیف نویسنده، برای همیشه به موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان اختصاص دارد تا در راه گسترش فرهنگ و مطالعات کودکی هزینه شود.

 

 

 

کاربردها و فعالیت ها

پس از بلندخوانی کتاب با پرسش‌هایی مانند موارد زیر یک گفتگوی گروهی شکل دهید:

  • چرا گنجشک در روز بارانی در پاییز غذا پیدا نمی‌کرد؟ (از تصاویر کتاب کمک بگیرید.)

  • شما در فصل سرما برای جانوران غذا یا آب می‌گذارید؟ چه جانورانی نزدیک محل زندگی شما هستند؟ ازچه راه‌هایی می‌توانید به آن‌ها کمک کنید؟

  • با توجه به تصویرهای کتاب بگویید، بی‌بی خانم مشغول چه کاری بود که گنجشک را ندید؟

  • چرا وقتی گنجشک زیر کلاه بود به گربه نگفت که چه کسی است؟ خودش را به جای چه کسی جا زد؟

 

            ادامه‌ی فعالیت‌های این کتاب را در صفحه‌ی فعالیت پیشنهادی برای کتاب گنجشک که بال و پر داشت بخوانید.

شناسنامه کتاب:
نویسنده
محمدهادى محمدى
تصویرگر
  • حسن عامه کن
نگارنده معرفی کتاب:
سال نشر
۱۳۹۸

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ