چتر

عنوان لاتین
De Paraplu (The Umbrella)

وقتی کتاب «چتر» را باز می­‌کنی، می­‌فهمی که قرار نیست داستانی برای تو گفته شود بلکه این تو هستی که باید داستانت را بگویی. داستان­‌هایی که هر کدام از ما از کتاب «چتر» می‌گوییم شاید همگی کلیتی یکسان داشته باشند؛ اما هر فرد برای داستانش جزئیات و نگاه خودش را وارد می­‌کند و این‌جاست که نویسندگان و تصویرگران کتاب به خواننده آن، چه کودک و چه بزرگ اجازه خیال­پردازی و خلاقیت می‌­دهند.

روی جلد کتاب «چتر» سگ آویزان به چتر قرمزی را می‌بینیم که به زرافه‌­ای خیره شده ­است. پس حتما کتاب قرار است ما را به سفر ببرد. در صفحه اول کتاب گربه را می‌بینیم که به دور شدن سگ نگاه می­‌کند. سگ به سمت چتر می‌­رود و باد چتر و او را که آویزان به چتر است از زمین جدا می­کند و سفر آغاز می­‌شود. سگ در صفحات دیگر، اول با ترس، دور شدن از خانه را نظاره می­‌کند؛ اما وقتی روی ابرها فرود می‌­آید و بازی با بالشتک­‌های نرم را شروع می‌کند شادی­اش افزون می­‌شود. باد او را به صحرای آفریقا می‌­برد که از آن بالا چه دیدنی است. اما آن‌جا که سگ در میان تمساح‌­ها فرود می­‌آید و فیل‌­ها او را نجات می­‌دهند، مسیر قصه عوض می‌­شود و می‌­فهمیم که در سفری بی‌دغدغه پا نگذاشته‌­ایم.

فیل­‌ها سگ کوچولو را با فوت شدیدشان از صحرای عربستان می­گذارنند تا به دریا برسد. موج­‌ها سگ را به زیر آب می­برند تا او از زندگی زیبای زیر آب هم خبردار شود. بالاخره نهنگ بزرگ او را به بیرون آب می‌­فرستد و این‌­بار او از جنگل­‌های پر طوطی می­‌گذرد و آدم­‌های قبیل‌ه­ای ناشناخته او را نشانه می­‌گیرند. این‌بار پلیکان سگ را نجات می‌دهد و او را به سمت قطب و فک‌ها و شیرهای دریایی خندان می‌­برد. سگ کوچولو روی برف‌­ها سر می­‌خورد و در این مسیر با جانوران قطبی آشنا می‌­شود. بالاخره شب می‌­شود و باد، سگ را که دیگر نا ندارد به سمت خانه باز می‌گرداند. سگ به حیاط می­رسد، چتر را سرجایش می­‌گذارد و می­رود که استراحت کند، بی‌خبر از اینکه تازه سفر گربه آغاز شده است.

«اینگرید و دیتر شوبرت» بیش از 30 سال است که هم با هم زندگی می­کنند و هم با هم‌دیگر کتاب­‌هایی را برای کودکان و نوجوانان تصویرسازی می­‌کنند. اغلب کتاب‌­های آن­‌ها بدون متن و تنها تصویری هستند و در کشورهای زیادی به چاپ رسیده­‌اند. اولین کتاب تصویری آن‌ها، «یک کروکودیل زیر تخت من است!» خیلی زود به موفقیت چشمگیری دست یافت و در ۱۴ کشور دنیا منتشر شد. سایر آثار آن‌ها شامل: «حیوانات حیرت‌انگیز» برنده‌ جایزه‌ قلم‌موی طلایی ناشران کودک و «میمون من کجاست؟ » برنده‌ قلم‌موی طلایی هلند به عنوان کتاب مصور برگزیده است. کتاب‌های کودک بی‌شمار دیگری نیز از آن‌ها به 21 زبان زنده‌ دنیا موجود است. کتاب دیگری از «اینگرید و دیتر شوبرت» که توسط نشر کتاب نیستان در سال 1395 به چاپ رسیده، «جوجه خرس­‌ها» نام دارد.

 

تصویرگر
Ingrid and Dieter Schubert, اینگرید و دیتر شوبرت
سال نشر
1398
ناشر
نویسنده
Ingrid and Dieter Schubert, اینگرید و دیتر شوبرت
نگارنده معرفی کتاب
گروه سنی
فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان و نوجوانان فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۳ - ۶ سال فهرست کتاب های تألیفی برای کودکان ۷ - ۹ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۳ - ۶ سال معرفی کتاب های مناسب برای کودکان ۷ - ۹ سال
Submitted by editor3 on