معرفی شخصیت های کتاب های کودک و نوجوان

بعضی از شخصیت‌های داستانی کتاب‌های کودک چنان جذاب و دوست‌داشتنی هستند که کودکان به راحتی با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنند و تاثیرپذیری بالایی از آن‌ها دارند.

این شخصیت‌ها که اکثراً مجموعه‌ای از کتاب‌ها بر اساس آن‌ها نوشته می‌شود، محبوبیت زیادی بین کودکان پیدا می‌کنند. به طوری که وسایل، عروسک‌ها، فیلم و انیمیشن، موزه و... با محوریت این شخصیت‌ها ساخته می‌شوند.

بعضی از این شخصیت‌ها روز جهانی دارند و کودکان در سراسر دنیا در آن روز کتاب‌های آن شخصیت را می‌خوانند و فعالیت‌های متفاوتی را انجام می‌دهند.

این شخصیت‌های داستانی با تصویرگری حرفه‌ای، شخصیت‌پردازی قوی و داستان‌هایی جذاب، در بین کودکان محبوبیت بالایی پیدا می‌کنند. در این صفحه، به معرفی این شخصیت‌های داستانی می‌پردازیم.

زیر دسته بندی ها
گرگوری یا «گرِگ هِفلی» قهرمان اصلی مجموعه کتاب 16جلدی (DIARY OF WIMPY KID) خاطرات یک بچه‌ی چلمن یا خاطرات یک بی‌‌عرضه است. داستان‌های او ابتدا در سال 2004 به شکل آنلاین در دسترس خواننده‌ها قرار گرفت و نسخه‌ی چاپی آن اولین بار در آوریل سال 2007 منتشر شد. اکنون بیش از 250 میلیون نسخه از آن در سراسر دنیا از سوی 79 ناشر متفاوت و در 65 زبان گوناگون به چاپ رسیده است. این مجموعه در زبان فارسی نیز ترجمه‌های متعدد و بسیاری دارد.
شنبه, ۱۳ آذر
آمبر یعنی کهربایی و براون یعنی قهوه‌ای. این دو رنگ در کنار همدیگر می‌شوند اسم و فامیل یک دختر 9 ساله.
چهارشنبه, ۲۱ مهر
«فرانکلین» را می‌شناسید؟ پسری کوچک به رنگ سبز با یک لاک!... پسری که در سال 1987 در یکی از شهرهای فرانسوی زبان کانادا به دنیا آمده اما همچنان بچه مانده و بزرگ نشده است. بله فرانکلین یک لاک‌پشت است. می‌دانید چرا بچه مانده؟ چون در کتاب‌های داستان نوشته‌ی خانم پاولت بورژوا و تصویرگری براندا کلارک زندگی می‌کند. بله. او یک شخصیت داستانی است و بزرگ‌شدن شخصیت‌های داستانی با بزرگ شدن آدم‌ها فرق می‌کند.
سه شنبه, ۲۰ مهر
«استینک» یا در واقع «جیمز مودی» برادر کوچک جودی مودی معروف است. دیوانه‌ی علوم و ریاضی است و علاقه‌ی فراوانی به دایره‌المعارف‌ها دارد. در تک تک کتاب‌هایش مدام سوال می‌پرسد، کندوکاو و کنجکاوی می‌کند و دوست دارد از همه‌چیز سر در بیاورد. انرژی‌اش تمامی ندارد و گاهی اوقات یک‌دفعه‌ای به سرش می‌زند کارهایی انجام بدهد و بیشتر اوقات دوستانش هم در ماجراجویی‌ها با او همراه می‌شوند.
یکشنبه, ۱۱ مهر
«آقا کوچولو» یکی از شخصیت‌هایی است که نویسنده‌ی هلندی مجموعه‌ی محبوب قورباغه ماکس‌فلت هاوس خلق کرده است. البته قورباغه در این مجموعه، شخصیت فرعی شده و به بیشتر شناخته شدن آقا کوچولو کمک می‌کند.
چهارشنبه, ۷ مهر
«جودی دمدمی» ملکه‌ی خلق‌وخوها و احوال جورواجور است. روزهایی سرحال و خوش‌اخلاق است و اوضاع را با گشاده‌رویی اداره می‌کند. روزهایی هم با خلق تنگ و اوقات‌تلخی رفتار می‌کند. در واقع حال و هوای جودی هم مثل هر آدم معمولی دیگری وقت‌هایی خوش است و وقت‌هایی ناخوش. او چه در خوشی و چه در ناخوشی کنار خانواده و دوستانش به دنبال تجربه‌های جدید است و با خلاقیت راه‌های تازه برای نزدیک شدن به خواسته‌هایش پیدا می‌کند؛ یک روز دوست دارد مشهور باشد، یک روز انجمن تشکیل بدهد. یک روز می‌خواهد دنیا را نجات بدهد، یک روز ملکه شود و خیلی تجربیات دیگر. تجربه‌هایی که داستان‌ها و ماجراهایی مفرح و سرگرم کننده را رقم می‌زند و خیلی وقت‌ها خواننده را می‌خنداند.
دوشنبه, ۱۴ تیر
خر کوچولو از دل مجموعه داستان‌های یک نویسنده‌ی ادبیات کودک هلندی به نام «ریندرت کرم هاوت» می‌آید و در کشور خودش و بسیاری از کشورهای دیگر مشهور شده است. می‌دانید چرا؟ برای رسیدن به جواب می‌توانیم ویژگی‌های شخصیتی خر کوچولو را در داستان‌هایش بررسی کنیم.
سه شنبه, ۸ تیر
«کرم ابریشم خیلی گرسنه» یکی از شخصیت‌های محبوب و ماندگار ادبیات کودک است و در یک کتاب تصویری کوچک و ساده با نویسندگی و تصویرگری «اریک کارل» معرفی می‌شود؛ از زمان تولد تا وقتی که زندگی‌اش به عنوان یک کرم تمام می‌شود.
یکشنبه, ۶ تیر
المر، شخصیت کتابی با همین نام، فیلی است که با همه فیل‌ها فرق دارد؛ او رنگارنگ است. المر شخصیتی خوشحال و خوش‌بین دارد. او برای فیل‌های دیگر لطیفه می‌گوید، با آن‌ها بازی می‌کند و سربه‌سرشان می‌گذارد. او همیشه دوست دارد گله فیل‌ها را بخنداند.
سه شنبه, ۲۳ بهمن
لولا دختری است پرانرژی و خیال‌پرداز و چارلی برادریست صبور و مهربان که همیشه به خواهر کوچولویش کمک می‎کند تا با مسائلی که یک دختربچه‌ پیش‌دبستانی رو‌به‌روست مثل افتادن دندان شیری، یا خوردن غذایی که دوست ندارد یا شریک شدن کتابی که خیلی دوست دارد با دیگران راحت‌تر کنار بیاید.
یکشنبه, ۶ آبان
قورباغه شخصیت اصلی مجموعه کتاب‌های قورباغه است. او موجودی ساده، سبز رنگ اما پراحساس و خوش قلب است. دهان او ممکن است تنها یک خط باشد، اما این یک خط هر لرزش احساسی را به خوبی نشان می‌دهد. قورباغه با وجود آن که شلوار بامزه‌ای بر تن دارد، خودباوری زیادی دارد و احترام بسیاری برای خودش قائل است. او شخصیتی پذیرنده و در عین حال پر از کنجکاوی است، هم متفکر و هم غیرمتعصب است. گرچه او گاهی اشتباه می‌کند، اما با معصومیت و صداقت عاطفی‌اش، در نهایت بهترین‌ جنبه‌های وجودش را بروز می‌دهد.
سه شنبه, ۲۲ اسفند
سنجاب ترسو همانطور که از اسمش پیداست خیلی می‌ترسد! اوهیچ‌وقت از روی درخت فندقی که روی آن لانه کرده جای دیگری نمی‌رود.
چهارشنبه, ۱۶ اسفند
پیت گربه‌‌هه یک گربه دوست‌داشتنی آبی رنگ است. او هر کجا می‌رود خونسردی‌اش را حفظ می‌کند. او عاشق موج‌سواری، بازی بیسبال، نواختن گیتار و گذراندن وقت با دوستانش و تجربه کردن چیزهای جدید است.
یکشنبه, ۱۳ اسفند
آلفونس اُبری (سوئدی: آلفونز أبرگ) شخصیت داستانی است که توسط نویسنده گونیلا برگسترم سوئدی در سال ۱۹۷۲ خلق شد . آلفونس پسربچه‌ای‌ است که با پدر کمی سربه هوا و دست و پا چلفتی‌اش در حومه‌ی شهر زندگی می‌کند. در این داستان‌ها آلفونس با انواع و اقسام موقعیت‌های عادی و روزمره مواجه می‌شود و از تک‌تک رویدادهای عادی زندگی لذت می‌برد. گاهی داستان به قلمرو فانتزی نزدیک می‌شود و شخصیت‌های خیالی و هیولاها وارد داستان می‌شوند.
دوشنبه, ۷ اسفند