تصور داستان و گذشته آن

تصور داستان و گذشته آن

کودکان از قدرت تخیل خود برای رسیدن به داستان‌های جذاب استفاده می‌کنند. این فعالیت چالشی برای آن‌ها ایجاد می‌کند تا بتوانند برای توجیه رفتارهای عجیب، به دلایل متعددی برسند.

لوازم مورد نیاز

  • کاغذ
  • چیزی برای نوشتن

نحوه اجرا فعالیت

از داستان‌های زیر یکی را انتخاب کرده و برای آن، گذشته‌ای در نظر بگیرید.

ایده‌های خود را بنویسید، ضبط کنید یا به اشتراک بگذارید. دلایل زیادی برای رفتار شخصیت‌ها بیابید.

داستان شماره ۱:

تایرن(Tyron)، که الان ۱۰ سالش است، همیشه کودکی آرام بوده است. بسیار مؤدب بود و تنها یک یا دو دوست در مدرسه داشت، اما در کلاس و زنگ‌های تفریح بیشتر با خودش وقت سپری می‌کرد. روزی در ماه آوریل، چیزی تغییر کرد. ظاهر و رفتار او به‌طور ناگهانی تغییر کرده بود. او بلندتر صحبت می‌کرد و تمامی گروه‌های بازی را در زنگ تفریح همراهی می‌کرد. چه چیزی باعث این تغییر در او شده است؟ به تمامی دلایل ممکن فکر کنید.

داستان شماره ۲:

روزی وقتی نگهبان باغ‌وحش به سر کار خود رسید، درِ تمامی قفس‌ها را باز کرد و حیوانات درون آن‌ها را آزاد کرد. چرا این کار را کرد؟ دلایلی که به ذهنتان می‌رسد را بگویید.

داستان شماره ۳:

آشپز معروفی به کاخ سفید دعوت شده تا یک برنامهٔ شام برگزار کند. او با پخت غذا در صورتی‌که بتواند با خود .......... را در آشپزخانه داشته باشد، موافقت می‌کند. او چه چیزی را می‌خواهد و چرا آن را درخواست کرده است؟ به هر چه که امکان دارد فکر کنید.

چند توصیه دیگر

این فعالیت‌های مکمل را نیز می‌توانید امتحان کنید:

  • شما داستانی را برای شروع کار دیگران بنویسید. اتفاقاتی را بسازید تا مخاطبین بتوانند توضیحات زیادی برای رخ دادن آن‌ها تصور کنند.
  • داستان مورد علاقه خود را انتخاب کنید و با آن پیش بروید. برای آن عنوانی در نظر بگیرید، تصویر روی جلد آن را بکشید و مکالمات بین شخصیت‌های آن را بنویسید.
  • این فعالیت را به یک بازی در حوزهٔ اجرا و تئاتر تبدیل کنید. به تمامی گروه‌ها داستان مشابه‌ای بدهید و از آن‌ها بخواهید با استفاده از طنز، ادامه داستان و انگیزه شخصیت‌های آن را برای خود بسازند.
اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷-۰۸-۲۸ ۱۳:۲۴
برگردان:
ندا کمال‌هدایت
متن سفارشی:

ديدگاه شما