که وتا پاکوفسکا

kveta Pacovska
که وتا پاکوفسکا
مشخصات
نام: 
که وتا
نام خانوادگی: 
پاکوفسکا

که وتا پاکوفسکا در سال ۱۹۲۸ در پراگ، چک اسلواکی به دنیا آمد. او در دوران جنگ جهانی دوم به مدرسه ی هنرهای کاربردی رفت و در آن جا تحت نظر پروفسور امیل فیلا به کارهای هنری پرداخت.

آثار او در حوزه ی نقاشی، گرافیک و تصویرسازی کتاب است. پاکوفسکا تا کنون بیش از ۵۰ کتاب برای کودکان تصویرسازی کرده و ۳۸ نمایشگاه انفرادی برگزار کرده است. در ده سال گذشته برای تصاویر خود داستان نیز نوشته است. او "داستان های روتاباگا" نوشته ی کارل ساندبرگ، "شاه حشرات" نوشته ی ویلیام گولدینگ، "جهان افسانه ها" نوشته ی برادران گریم، "مومو" نوشته ی میشل انده، "سرباز شجاع کوچک" نوشته ی هانس کریستین اندرسن، "افسانه های بریتانیا"، "یک، پنج، خیلی" نوشته ی اوتومایرورلاگ، "پادشاه گل کوچک"، "کتاب های جنوب" و "مسائل فضا" از نویسندگان مختلف را به تصویر کشیده است. کتاب های "نمایش نیمه شب"، "الفبا"، "شهر کاغذی" و"دایره و مربع" را پاکوفسکا هم نوشته و  هم تصویرگری کرده است.

"کتاب یک، پنج، خیلی" اثر جذاب و متفاوت پاکوفسکا را اتومایرورلگ در رونسبرگ و کلرین بوکس در نیویورک چاپ کردند. این کتاب به خاطر داشتن نقطه ها و عددهای  بریده شده از جنس پلاستیک، امکان تجربه ی دیداری و قرینه سازی را برای کودکان پیش دبستانی فراهم می کند و چون اعداد پلاستیکی آن دارای قابلیت جداسازی هستند، کودکان داراری مشکل بینایی نیز می توانند با آن تماس فیزیکی داشته باشند و آن را لمس کنند. که وتا پافسکا به خاطر خلق هنرمندانه آثار خود جوایز زیادی دریافت کرده است، از جمله جایزه میلیادور بخش کتاب های کودکان فرانسه، دیپلم افتخار جایزه ی کتاب کودکان اتریش، جایزه ی فرهنگی کتاب های سانکی ژاپن، جایزه ی قلم موی نقره ی آمستردام هلند و جایزه ی سیب طلایی و جایزه ی بزرگ براتیسلاوا در سال های ۱۹۶۵ و ۱۹۸۳. پاکوفسکا رد سال ۱۹۹۲ جایزه ی هانس کریستین اندرسن را از آن خود کرد. 

 

 

 

راهنما

عضویت در کانال تلگرام