که وتا پاکوفسکا

kveta Pacovska
که وتا پاکوفسکا
مشخصات
نام: 
که وتا
نام خانوادگی: 
پاکوفسکا

که وتا پاکوفسکا در سال ۱۹۲۸ در پراگ، چک اسلواکی به دنیا آمد. او در دوران جنگ جهانی دوم به مدرسهی هنرهای کاربردی رفت و در آن جا تحت نظر پروفسور امیل فیلا به کارهای هنری پرداخت.

آثار او در حوزه ی نقاشی، گرافیک و تصویرسازی کتاب است. پاکوفسکا تا کنون بیش از ۵۰ کتاب برای کودکان تصویرسازی کرده و ۳۸ نمایشگاه انفرادی برگزار کرده است. در ده سال گذشته برای تصاویر خود داستان نیز نوشته است. او «داستان های روتاباگا» نوشته ی کارل ساندبرگ، «شاه حشرات» نوشته‌ی ویلیام گولدینگ، «جهان افسانه ها» نوشته ی برادران گریم، «موموم نوشته‌ی میشل انده، «سرباز شجاع کوچک» نوشته ی هانس کریستین اندرسن، «افسانه‌های بریتانیا»، «یک، پنج، خیلی» نوشته‌ی اوتومایرورلاگ، «پادشاه گل کوچک»، «کتاب‌های جنوب» و «مسائل فضا» از نویسندگان مختلف را به تصویر کشیده است. کتاب‌های «نمایش نیمه شب»، «الفبا»، «شهر کاغذی» و «دایره و مربع» را پاکوفسکا هم نوشته و  هم تصویرگری کرده است.

«کتاب یک، پنج، خیلی» اثر جذاب و متفاوت پاکوفسکا را اتومایرورلگ در رونسبرگ و کلرین بوکس در نیویورک چاپ کردند. این کتاب به خاطر داشتن نقطه ها و عددهای بریده شده از جنس پلاستیک، امکان تجربه‌ی دیداری و قرینه سازی را برای کودکان پیش دبستانی فراهم می کند و چون اعداد پلاستیکی آن دارای قابلیت جداسازی هستند، کودکان داراری مشکل بینایی نیز می‌توانند با آن تماس فیزیکی داشته باشند و آن را لمس کنند. که وتا پافسکا به خاطر خلق هنرمندانه آثار خود جوایز زیادی دریافت کرده است، از جمله جایزه میلیادور بخش کتاب‌های کودکان فرانسه، دیپلم افتخار جایزه ی کتاب کودکان اتریش، جایزه ی فرهنگی کتاب‌های سانکی ژاپن، جایزه‌ی قلم موی نقره‌ی آمستردام هلند و جایزه‌ی سیب طلایی و جایزه‌ی بزرگ براتیسلاوا در سال های ۱۹۶۵ و ۱۹۸۳. پاکوفسکا رد سال ۱۹۹۲ جایزه‌ی هانس کریستین اندرسن را از آن خود کرد. 

 

 

 

 

راهنما

ديدگاه شما