خوابت نمی‌برد خرس کوچولو

خوابت نمی‌برد خرس کوچولو

شب است. خرس کوچولو به رختخواب رفته است تا بخوابد و خرس بزرگ کتاب می‌خواند. اما خرس کوچولو خوابش نمی‌برد و مرتب خرس بزرگ را صدا می‌زند و از تاریکی شکایت دارد. خرس بزرگ برایش چراغ می‌آورد تا مشکل او را حل کند. اما باز خرس کوچولو او را صدا می‌زند.

بارها این اتفاق می‌افتد و هر بار خرس بزرگ با حوصله کتاب مورد علاقه‌اش را بر زمین می‌گذارد و به خواسته‌ی خرس کوچولو توجه می‌کند. اما فقط مشکل تاریکی نیست که مانع خوابیدن خرس کوچولو می‌شود. بالاخره خرس بزرگ او را بغل می‌کند و توی تاریکی شب می‌رود تا ماه و ستارگان را به او نشان دهد. اما چیزی نمی‌گذرد که خرس کوچولو در آغوش گرم خرس بزرگ به خواب می‌رود.

این کتاب اولین جلد از مجموعه‌ی پنج جلدی قصه‌های خرس کوچک و خرس بزرگ است. تصاویر رنگی زیبا، خوش آب و رنگ و جذاب کتاب به خوبی عواطف و احساسات شخصیت‌های حیوانی داستان را می‌نمایانند و متن ساده و روان آن، به موضوع نیاز کودکان به محبت و توجه به آنان برای خواب آرام و خوش می‌پردازد. کتاب برای خواباندن کودکان و آرامش بخشیدن به آنان مفید است و به نیازهای روحی­-روانی کودکان در ترس از تاریکی، درک خواسته‌های آنان در هنگام خواب، نیاز به محبت، خواندن کتاب و... می پردازد. خرس بزرگ می‌تواند پدر یا مادر باشد و در نتیجه مناسب کودکان تک والد است. نویسنده برنده‌ی جایزه هانس کریستین اندرسن است و این کتاب‌ها برنده‌ی جوایزی چون دیپلم افتخار کتاب‌های برگزیده‌ی پدران و مادران و انجمن کتاب ماه کودکان آمریکاست.

سایر جلدهای این مجموعه عبارتند از:

گزیده‌هایی از کتاب

خرس کوچولو گفت: "می ترسم."
خرس بزرگ گفت:"چرا می ترسی، خرس کوچولو؟"
خرس کوچولو گفت:"تاریکی را دوست ندرام."
خرس بزرگ گفت:"من که فانوسِ بزرگِ بزرگ را برایت آوردم. تاریکی هم باقی نمانده."
خرس کوچولو به بیرونِ غارِ خرس، به شب اشاره کرده و گفت:"نخیر،مانده،اوناهاش،آن بیرون."

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Can't you sleep, Little Bear?‎
ناشران
نویسنده
Martin Waddle, مارتین وادل
برگردان
  • رضی هیرمندی
سال نشر
۱۳۸۲

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.