یک موجود خیلی عجیب

یک موجود خیلی عجیب

جانوران «یک موجود خیلی عجیب» را در جنگل پیدا می‌کنند که در انتها می‌فهمند یک نوزاد انسان است. بچه گریه می‌کند و جانوران نمی‌دانند با او چه کنند و هرکدام از ظن خود با او یار می‌شوند! ‌تا این‌که مادر نوزاد سر می‌رسد و او را آرام می‌کند.

میمون در جنگل موجود عجیبی را درون سبد پیدا می‌کند. او نزد جانوران دیگر می‌رود. هیچ یک او را نمی‌شناسند. موجود عجیب که نوزاد انسان است، با دیدن جانوران گریه سر می‌دهد. جانوران کارهای مختلفی انجام می‌دهند تا بتوانند با نوزاد ارتباط بگیرند و نام او را بفهمند، اما موفق نمی‌شوند. با صدای گریه، مادر خود را به او می‌رساند و در آغوشش می‌گیرد؛ و نوزاد آرام می‌گیرد.

ایجاد کنجکاوی در کودکان، پرسش‌گری و آشنایی با ویژگی‌های جانوران از نکته‌های مثبت کتاب است. این کتاب هم‌چنین به احساس امنیتی اشاره می‌کند که کودک در حضور مادر احساس می‌کند. هر جانوری از دید خودش و با ویژگی‌های خودش بچه را می‌سنجد که قدرت تحلیل کودک برای درک تفاوت‌ها را بالا می‌برد. تصویرهای این کتاب دل‌نشین و لطیف است. وضوح تصویرها با جزئیات به اندازه، برای ارتباط‌گیری کودک با نقش‌ها تاثیر به‌سزایی دارد.

«روندا آرمتیج» نویسنده کتاب «یک موجود خیلی عجیب»، اهل نیوزلند است. او با نخستین کتابش به محبوبیت بسیاری رسید. بیشتر کتاب‌هایش را نیز همسرش تصویرگری کرده است. او چندین سال معلم دبستان بود. او یک مشاور آموزش‌دیده در خانواده‌درمانی است. «آرمتیج» کتاب‌های بسیاری نگاشته که شهرت بسیاری نیز دارند، مانند نگهبان فانوس دریایی.

تصویرگر کتاب، «لاین مارلو»، تاریخ هنر خوانده و پیش از تحصیل در رشته تصویرگری در کتابخانه کار کرده است. او از پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و بافندگی لذت می‌برد. او جایزه‌های بسیاری دریافت کرده و کتاب‌هایش در سراسر جهان فروخته شده است. «مارلو» در سایت شخصی‌اش می‌گوید: «من عاشق روش ساده‌ای هستم که واژه‌ها و تصویرها می‌توانند برای انتقال احساسات کاملا پیچیده با هم کار کنند.»

«آتوسا صالحی» شاعر، نویسنده و مترجم است. عشق صالحی به نوشتن از قصه‌گویی‌های مادر و مادربزرگش برای او  در کودکی شکل گرفته است. او در مجله‌های گوناگونی کار کرده و داوری جشنواه‌های گوناگونی را نیز به عهده داشته است. وی جایزه‌های بسیاری را نیز دریافت کرده از جمله جایزه پروین اعتصامی، جایزه بانوی فرهنگ، تندیس جعفر پایور برای بهترین بازآفرینی و غیره.

گزیده‌هایی از کتاب

شیر تا آن را دید، گفت: «چه‌قدر ریزه‌میزه و بامزّه است. نه پشم دارد و نه یال. راستی، توی زمستان چه‌جوری خودش را گرم می‌کند؟ از سرما یخ نمی‌زند؟ ...»

کاربردها و فعالیت ها

پس از بلندخوانی کتاب درباره نکته‌های زیر با کودک گفت‌وگو کنید:

  • تصویرها و رنگ‌ها و شکل‌های گوناگون. کودک تصویرهای هندسی را در تصویر بیابد.
  • جانوران، تفاوت‌ آن‌ها با یک‌دیگر، محل زندگی آن‌ها و ... .
  • مادرشان، حسی که وقتی مادرشان نزدیک آن‌هاست، دارند.
  • ترسیدن، مفهوم و معنی آن، واکنش کودک در زمان ترس.

              ادامه‌ی فعالیت‌های این کتاب را در صفحه‌ی فعالیت پیشنهادی برای کتاب یک موجود خیلی عجیب بخوانید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
A very strange creature
پروفایل نویسنده
نویسنده
Ronda Armitage , روندا آرمیتیج
پروفایل مترجم
پروفایل ویراستار
ویراستار
  • شراره وظیفه‌شناس
تصویرگر
  • Layn Marlow
  • لاین مارلو
نگارنده معرفی کتاب:
برگردان (متن)
  • آتوسا صالحی
سال نشر
۱۳۹۷
راهنمای کتاب:

ديدگاه شما

پرسش و پاسخ