راهکارهایی برای حل مشکل کودکان در دنبال کردن متن کتاب

راهکارهایی برای حل مشکل کودکان در دنبال کردن متن کتاب
برگردان: 
مهسا علی‌میرزایی
ویراستار: 
گروه خبر کتابک

بسیاری از کودکان هنگامی که برایشان کتابی خوانده می‌شود، در دنبال کردن متن کتاب مشکل دارند. در این مقاله چند راهکار برای حفظ تمرکز این گروه کودکان خردسال‌ بر داستانی که برایش خوانده می‌شود، ارائه شده است.

با توجه به راهکارهایی که در این مقاله در اختیار شما قرار می‌گیرد، به کودک بی‌قرارتان کمک کنید تا بتواند متن کتابی را که برایش می‌خوانید دنبال کند.

  • صفحه‌های کتاب را محکم در دست بگیرید

یک کتاب داستان انتخاب کنید و درحالی‌که انگشتان‌تان محکم صفحه‌ها را نگه داشته است، داستان را برای کودک‌تان بخوانید. اگر کودک‌تان مایل بود او را در آغوش بگیرید و روی مبلی کنار هم بنشینید. با این روش می‌توانید با هم صفحات کتاب را ببینید و عکس‌ها را تماشا کنید و در همین حال صفحه‌های کتاب بیش‌تر در کنترل‌تان باشد.

  • کلمه به کلمه از روی متن کتاب نخوانید

در مورد تصاویر کتاب، صحنه‌های تصویرسازی‌شده، حیوانات و شخصیت‌های داخل متن کتاب صحبت کنید. لحن کلام‌تان را تغییر دهید. توصیف‌های‌تان را جذاب‌تر کنید! وقتی کتاب تمام می‌شود آن را ببندید و با لحن تشکرآمیزی به کودک‌تان بگویید: «ما با هم کل کتاب را خواندیم. آفرین!» سپس از او بپرسید کتاب بعدی‌ای که دوست دارد برایش بخوانید چیست.

 

خواندن متن کتاب

 

  • برای کتاب احترام قائل شوید

برای کتاب احترام قائل شوید و این احترام را نشان دهید. وقتی سعی می‌کنید به کودک‌تان کمک کنید اهمیت و ارزش کتاب را متوجه شود، یاد بگیرد چطور باید از کتاب استفاده کند و لذت‌بخش بودن خواندن متن کتاب را درک کند، کودک‌تان بیش‌تر و بیش‌تر مورد تحسین شما قرار خواهد گرفت و شما لحظات بیش‌تری را در کنارش به کتابخوانی سپری خواهید کرد و او حس دل‌پذیرتری نسبت به کتاب‌ها را تجربه خواهد کرد.

  • علاقه‌های خاص او را پیدا کنید

به کتابخانه‌ی محل سکونت‌تان بروید و کتاب‌هایی که شامل تصویرهای موردعلاقه‌ی کودک‌تان است، مانند عکس اتومبیل، اسب، مزرعه و ... را انتخاب کنید. سپس هنگام خواندن متن کتاب‌، تنها وقتی اجازه دهید کودک‌تان آن را ورق بزند که انگشت شما روی صفحه‌ی بعدی باشد و همچنین او را هدایت کنید تا تنها یک صفحه را ورق بزند. وقتی این کار را انجام داد هم بابت این‌که این‌قدر بادقت کتاب را ورق زده است تحسینش کنید. شما محافظ قلعه‌ی صفحه‌های کتاب هستید. تلاش کنید برخوردتان محبت‌آمیز و دوستانه باشد و تجربه‌ی یادگیری خوشایندی برای کودک‌تان رقم بزنید تا او برای زمان‌های مطالعه‌ی روزانه‌اش لحظه‌شماری کند.

 

راهنما

عضویت در کانال تلگرام