تجربه کتابخوانی با کودکان در کانادا (ونکوور – تابستان ۲۰۱۸)

آنچه می‌خوانید، روایتی است از برنامه کتابخوانی در فصل تابستان برای دانش‌آموزان دوره ابتدایی در شهر ونکوور، کشور کانادا.

برنامه خواندن درسال تحصیلی در دوره دبستان (اول تا هفتم) به صورت پیگیر توسط اولیای مدرسه و به روش‌های مختلف انجام می‌شود. در تابستان هم با همکاری کتابخانه عمومی نزدیک مدرسه دانش‌آموز، همچنان با برنامه‌ای، او را به خواندن تشویق می‌کنند. در این نوشته با سیستم ساده‌ای برای تشویق کودکان به کتابخوانی آشنا می‌شوید که پرونده ارزشمندی دارد.

نقش مدرسه در برنامه کتابخوانی تابستان:

برنامه از ماه‌های آخر سال تحصیلی شروع می‌شود. برنامه با تبلیغ «برنامه خواندن در مدرسه» در تابلو اعلانات مدرسه و پخش پوسترکلید می‌خورد. این یک برنامه سراسری در تمام مدارس ابتدایی ایالت بریتیش کلمبیاست. در مدرسه یک کتابچه به دانش‌آموزان داده می‌شود تا لیست کتاب‌هایی را که می‌خوانند، در آن بنویسند. ضمناً به دانش‌آموزان توصیه می‌شود که حتماً به کتابخانه نزدیک مدرسه مراجعه کنند چرا که ادامه برنامه بر عهده کتابخانه است. این برنامه با دیدارشهردار و دریافت مدالی از او پایان می‌پذیرد. این برنامه به خصوص پایان آن، هیجان عجیبی بین دانش‌آموزان ایجاد می‌کند.

نقش کتابخانه در برنامه کتابخوانی تابستان:

برای تشویق کودکان به کتابخوانی ، روی میز کتابداران کودک پر از جوایز بسیار ارزان است. هر دانش‌آموز که در یک هفته هفت کتاب خوانده باشد، لیست خود را به کتابدار نشان می‌دهد و یک جایزه دریافت می‌کند و همین‌طور لیست مهر خورده می‌شود. همین کار ساده، در حقیقت پشتیبانی از سیستم، تعریف شده است. برای این‌که همچنان دانش‌آموزان را روی مسیرخواندن حفظ کنند.

کار دیگری که کتابخانه برای تشویق کودکان به کتابخوانی انجام می‌دهد این است که لیست تمام مدارسی که نزدیک کتابخانه است و حدود تقریبی تعداد دانش‌آموزان هر مدرسه که به کتابخانه مراجعه کرده و در باشگاه خواندن می‌باشند، روی تابلو اعلانات نشان می‌دهد. در پایان تابستان، هر مدرسه که دانش‌آموزان بیشتری در این فعالیت داشته باشد، کاپ طلایی خواندن را به خود اختصاص می‌دهد و تا تابستان سال آینده این کاپ در آن مدرسه می‌ماند و مایه افتخار دانش‌آموزان آن مدرسه است.

ازجمله تشویق‌های کتابخانه در این فعالیت می‌توان به اهدا کتاب به دانش‌آموزانی که بیشتر از حد تعیین شده کتاب می‌خوانند، اشاره کرد. به نظر می‌رسد، کتابخانه با هماهنگی برخی ناشران، کتاب‌های پیش از انتشار آن‌ها را می‌گیرد و به این دانش‌آموزان هدیه می‌دهد. این کتاب‌ها شاید هنوز در بازار پخش نشده باشند و بسیار جدید هستند.

به عنوان نمونه، روی این کتاب نوشته شده است که برخی از تصاویراین کتاب نهایی نیستند و همین‌طور قید شده است که این کتاب برای فروش نیست.

از دیگر همکاری کتابخانه در این برنامه می‌توان به تشویق دانش‌آموزان به نوشتن نظرشان راجع به کتابی که خوانده‌اند، اشاره کرد. از دانش‌آموزان خواسته می‌شود که در سایت کتابخانه، کتاب مورد نظر خود را جست‌وجو کنند و نظر خود را راجع به کتاب بنویسند. برای این فعالیت هم جایزه‌ای برای دانش‌آموزان در نظر گرفته شده است.

شگرد دیگری که کتابخانه برای جذب دانش‌آموزان در نظر می‌گیرد، دادن یک کتابچه دیگر به آن‌هاست. در این کتابچه پروژه‌های کوچکی تعریف شده است. دانش‌آموزان با انجام آن‌ها، از کتابخانه جایزه می‌گیرند. مثلاً دوتا از آن‌ها به این شرح است:

۱. هرکس داستانی دارد. داستان تو چیست؟

داستان‌ات را هرطور دوست داری تعریف کن: نقاشی کن، کمی بنویس یا با یک کار هنری خودت را نشان بده. به موارد زیر فکر کن:

  • چه چیزی تو را یگانه کرده است؟
  • چه چیزی برای تو مهم است؟
  • چه چیزی الهام‌بخش تو است؟

۲. هفت روز مهربانی

می‌گویند مهربان بودن تو را شاد می‌کند و شاد بودن تو را مهربان.

برای گرفتن امتیاز:

  • تلاش کن روزی یک کار مهربانانه انجام دهی، برای هفت روز
  • تلاش‌ات را ثبت کن و نشان بده که چه مهربانی‌ای انجام داده‌ای یا حتی با عکس نشان بده.

آخرین همکاری کتابخانه، برگزاری مراسم اهدای مدال و گواهی‌نامه پایان دوره است. یکی از روزهای اول سال تحصیلی در ساعت مقرر همه دانش‌آموزان کتابخوان صف می‌کشند. بر اساس نام فامیل در جای جای کتابخانه منتظر آن‌ها هستند تا مدال خواندن را بر گردنشان بیاوزند و عکس یادگاری بگیرند و دانش‌آموزان برای همیشه این مراسم را که به دنبال تلاش تابستانه‌شان بوده، به یاد خواهند داشت. کتابخانه با خوشرویی از این دانش‌آموزان با شیرینی و آب میوه پذیرایی می‌کند.

کتابخوانی

پوستر برنامه خواندن

کتابخوانی

کتابچه ثبت کتاب‌های خوانده شده

کتابخوانی

جایزه برای دانش‌آموزانی که بیشتر از حد تعیین شده کتاب خوانده‌اند

کتابخوانی

کتابخوانی

مراسم اهدا مدال خواندن

کتابخوانی

ثبت کتاب‌های خوانده شده

کتابخوانی

در این پوستر، برنامه خواندن به زبان ساده بیان شده است: ۱۵ دقیقه خواندن هر نوع مواد نوشتاری، ثبت آن‌چه خوانده‌اید، مراجعه به کتابخانه کتاب

برگردان:
بهاره بهداد
Submitted by editor on