روز جهانی پرندگان مهاجر ۲۰۱۹: زباله‌های پلاستیکی بلای جان پرندگان است!

روز جهانی پرندگان مهاجر ۲۰۱۹: زباله‌های پلاستیکی بلای جان پرندگان است!

شنبه ۱۱ می ۲۰۱۹ برابر با ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ روز جهانی پرندگان مهاجر است. روز جهانی پرندگان مهاجر کمپین سالیانه‌ای است که بر ضرورت حفاظت از پرندگان مهاجر و زیستگاه آن‌ها تاکید می‌کند.

روز جهانی پرندگان مهاجر امسال با شعار «از پرندگان حفاظت کنیم: زباله‌های پلاستیکی بلای جان آن‌ها است!» برگزار می‌شود.

از سال ۲۰۰۶ و پس از تصویب روز جهانی پرندگان مهاجر هر سال در سراسر دنیادر این روز برنامه‌های مختلفی مانند جشنواره‌های پرنده‌شناسی، برنامه‌های آموزشی و گشت و گذارهای پرنده‌نگری برای بالا بردن آگاهی همگانی درباره لزوم حفاظت از پرندگان مهاجر و زیستگاه‌های آن‌ها در سطوح مختلف سازمان‌دهی می‌شود.

سالیانه حدود ۸ میلیون تن ضایعات پلاستیکی به اقیانوس‌های دنیا وارد می‌شود. شمار پرندگان دریایی که سالانه توسط پلاستیک جان‌شان را از دست می‌دهند تقریبا یک میلیون است و همچنان در حال افزایش است. پژوهش‌ها نشان داده است که در معده ۹۰ درصد پرندگان پلاستیک وجود دارد و این نسبت تا سال ۲۰۵۰ به ۹۹ درصد افزایش خواهد یافت.

پرندگان پلاستیک‌های شناور در سطح آب را به عنوان غذا می‌خورند یا به جوجه‌هایشان می‌خورانند که سبب مرگ فوری آن‌ها می‌شود. همچنین پلاستیک‌های شفاف و شناور در آب به تله‌های نامرئی برای پرندگان تبدیل می‌شوند. پرندگان به دام‌افتاده یا مجروح می‌شوند یا غرق می‌شوند یا به سبب ناتوانی در پرواز به طعمه‌های راحتی برای شکار تبدیل می‌شوند.

روز جهانی پرندگان مهاجر فرصتی منحصر به فرد برای حل مساله آلودگی پلاستیکی و تاثیر آن بر پرندگان مهاجر است. بیایید برای حل این مشکل زیست محیطی همصدا شویم.

چگونه می‌توانیم با آلودگی پلاستیکی مبارزه کنیم؟

  • کاهش و محدود کردن استفاده از مواد پلاستیکی و جایگزین کردن آن‌ها با موادی که با محیط زیست سازگارند مانند همراه داشتن کیسه‌های پارچه‌ای و استفاده نکردن از کیسه‌های پلاستیکی حین خرید
  • مشارکت در برنامه‌های پاک‌سازی سواحل رودخانه‌ها
  • پشتیبانی از اقدامات محلی و جهانی علیه استفاده بیش از حد و مصرف غیرضروری پلاستیک

روز جهانی پرندگان مهاجر ۲۰۱۹ زباله‌های پلاستیکی بلای جان پرندگان است

 

 

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸-۰۲-۲۱ ۱۱:۵۰
نویسنده:
شیدا رضایی
متن سفارشی:

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.