سرب هوای آلوده از هوش کودکان می‌کاهد

سرب هوای آلوده از هوش کودکان می‌کاهد

معاون آموزشی مرکز طبی کودکان گفت: سرب موجود در هوای آلوده، هوش کودکان بویژه کودکان تا دو سال را کاهش می‌دهد. به گزارش ایرنا، محمودرضا اشرفی، افزود: آلودگی هوا در سنین بالاتر می‌تواند با تظاهراتی مانند سردرد، سرگیجه، مشکلات گوارشی و ریوی خود را نشان دهد اما بویژه در دو سال اول زندگی به شدت روی هوش کودکان تاثیرگذار است. فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان، از والدین خواست تا از تردد کودکان خود در محیط‌های دارای هوای آلوده جلوگیری کنند.

اشرفی خاطرنشان کرد: بین میزان سرب موجود در هوا و سطح هوش کودکان تاثیر معکوس وجود دارد و هرچه سرب موجود در هوا افزایش یابد، احتمال ابتلای کودکان به عقب ماندگی افزایش خواهد یافت. معاون آموزشی مرکز طبی کودکان تاکید کرد: آلودگی هوا می‌تواند تاثیرات مخربی بر مغز کودکان داشته باشد و موجب عقب ماندگی ذهنی آنان شود. به گزارش ایرنا، برخی تحقیقات جهانی نشان می‌دهد کودکانی که در محیط های دارای هوای آلوده زندگی می‌کنند، ضریب‌هوشی آنان ۱۰ امتیاز کمتر از کودکان دیگر است.

متخصصان تغذیه نیز پیشتر اعلام کرده بودند که در شرایط تراکم هوای آلوده، افراد باید تمام نیازهای تغذیه ای از جمله انرژی و پروتئین را تامین کرده و تا آنجا که می‌توانند حتی اگر تشنه نباشند، آب خالص و گوارا مصرف کنند. به گفته این متخصصان، حتی در صورت تشنه نبودن، آب سالم را جرعه جرعه بنوشند زیرا سموم ناشی از آلودگی هوا در آب حل شده و از طریق ادرار و عرق دفع می‌شود.

طبق گزارشات جهانی، هوای آلوده و گرد وغبار سالانه سه میلیون و ۷۰۰ هزار نفر را به کام مرگ می‌کشد و در ایران نیز به گفته مسئولان مربوطه، در هر ساعت دو نفر در تهران به علت آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند.

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴-۱۰-۰۹ ۰۹:۵۶
نویسنده:
گروه خبر کتابک
منبع:
خبرگزاری ایرنا
متن سفارشی:

عضویت در کانال تلگرام