علی‌اكبر صادقی

علی‌اكبر صادقی
مشخصات
نام: 
علی‌اكبر
نام خانوادگی: 
صادقی

علی‌اكبر صادقی، تصویرگر کتاب های کودکان، انیماتور و نقاش در ۲ آذر سال ۱۳۱۶ در تهران متولد شد. او از ۵ سالگی کار نقاشی را آغاز کرد. دوره‌ی دبستان را با موفقیت به پایان رساند. در دوره‌ی دبیرستان توجهش بیشتر متوجه نقاشی بود و به درس‌های دیگر اهمیتی نمی‌داد. در همین دوران در یک مغازه‌ی نوشت افزار فروشی که وسایل نقاشی می‌فروخت، به عنوان شاگرد آغاز به کار کرد. صادقی در فعالیت‌های نمایشی دبیرستان نیز پرکار بود و کار دکورسازی صحنه و گاهی چهره‌پردازی بازیگران را انجام می‌داد.

پس از به پایان رساندن دوره كارشناسی دانشكده هنرهای زیبا، به كانون پرورش فكری کودکان و نوجوانان پیوست. نخستین كتابی كه در آنجا تصویرگری كرد، «پهلوان پهلوانان» نوشته ی نادر ابراهیمی بود. این کار او در ایران و دنیا مورد توجه قرار گرفت. عبدالرزاق پهلوان، گُردآفرید، عبادتی چون تفکر نیست، سخنان حضرت محمد، سخنان حضرت علی، آورده‌اند كه، فردوسی از دیگر آثار اوست. تصویر‌های صادقی در همه این آثار و از جمله پهلوان پهلوانان به طور كلی از ویژگی‌های مشتركی برخوردارند كه نگاه و سبك صادقی را در تصویرگری آثار ملی و حماسی نشان می‌دهند. او در این كتاب‌ها گاه نگاهی هم به هنر باستان دارد. او همچنین از مكتب پیكر‌نگاری درباری دوره قاجار تأثیر بسیار گرفته و در تصویر كردن شخصیت‌ها از شیوه سنتی آرمانی كردن واقعیت‌ها پیروی كرده است. بازنمایی شخصیت‌ها بدون تیپ‌سازی و بهره‌گیری از نقش‌مایه‌های تزیینی ویژه پیكرنگاری درباری دوره قاجار ویژگی‌ تصویرهای این گروه از آثار صادقی است. جدا از این ویژگی‌های عام، صادقی در تصویرگری هر كتاب تكنیك‌های ناهمسانی را تجربه كرده است.

پس از تصویرگری نخستین کتابش از او دعوت شد تا برای کانون با سوژه و سبک نقاشی ایرانی انیمیشن بسازد.«قصه هفت شهر» نخستین انیمیشن او بود. فیلم دوم او گلباران فیلم بسیار خوبی شد. صادقی در این کار با سبک ویژه ای حرکات را طراحی کرد و سبک نوینی را در انیمیشن به نام خود ثبت کرد و جایزه ی پلاک طلایی را از جشنواره کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان دریافت کرد. او تا سال ۱۳۵۷ شش انیمیشن ساخت که ۴۰ جایزه ی ملی و بین المللی را از آن او کرد.

 

راهنما

ديدگاه شما