چند نکته کوچک برای علاقه مند کردن کودکان به خواندن

چند نکته کوچک برای علاقه مند کردن کودکان به خواندن

 معمولاً برای بچه ها دو سال طول می کشد تا خواندن را بیاموزند، بتوانند روان بخوانند و کل متن را بفهمند. البته این کوشش به زحمتش می ارزد. چون در هر صورت نمی توان از یادگیری خواندن چشم پوشید.
راهنمایی های ما کمک می کند تا شما در این راه برای فرزندانتان مفید باشید.

کودکانی که از خردسالی برایشان کتاب خوانده می شود و با شنیدن داستان های جالب و هیجان انگیز بزرگ می شوند، این آرزو در آن ها شکل می گیرد که خود روزی بتوانند آن کتاب ها را بخوانند. کودکان در یک سالگی دوست دارند، کتاب های عکس دار را تماشا کنند و سپس به مرور به مفهوم نوشته پی می برند و تمایل پیدا می کنند، خواندن را یاد بگیرند و بفهمند در کتاب چه نوشته شده است.
به این ترتیب انگیزه و علاقه به یادگیری خواندن در آن ها به صورت پایدار شکل می گیرد.

  • اکنون راهنمایی هایی را برای کودکانی که خواندن را آغاز کرده اند یا در آن ضعیف هستند بخوانید: 

ما خواندن را با فقط با خواندن یاد می گیریم. هر قدر شما منظم تر با فرزندتان کتاب بخوانید، او سریع تر و بهتر خواندن را یاد می گیرد. اما همراه کردن تفریح و لذت با خواندن را فراموش نکنید. برای نمونه در زمان های کوتاه ۱۰ دقیقه ای روی مبل راحتی بنشینید، کودک تان را در آغوش بگیرید و با هم کتاب بخوانید. اجازه دهید زمان خواندن را بچه ها خود تعیین کنند.
شما به تدریج متوجه می شوید که زمان تمایل آن ها به خواندن به مرور بیشتر می شود و برای خواندن متن های طولانی تر، آمادگی پیدا می کنند.

  • همه اعضای خانواده با هم بخوانید: 

موقع خواندن هیچ کس نباید تنها باشد. در منزل یک گوشه آرام را برای با هم خواندن درست کنید. برای نمونه یک بعد از ظهر جمعه بارانی، تلویزیون را خاموش کنید و موقع خوردن چای و شیرینی همه با هم بخوانید. برای مشارکت همه افراد خانواده، هر نفر میتواند سخنان یک نقش از شخصیت های داستان را بخواند.
البته فراموش نکنید خواندن را هرگز به بچه ها تحمیل نکنید و اجازه دهید همیشه به خواست و تمایل خود کتاب بخوانند. برای این که عشق و علاقه به داستان ها در کودکان از بین نرود از خواندن نه به عنوان تنبیه استفاده کنید و نه آن را به عنوان تکلیف برای فرزندان تان بدانید.

  • مطالب خواندنی خود را با فرزندان تان سهیم شوید:

بگذارید کودکان در جریان مطالب خواندنی شما قرار گیرند. مثلاً‌ از مطالب روزنامه ها، توضیحات روی کالاها و برشورها، از بیلبوردهای تبلیغاتی در خیابان ها برای فرزندانتان بخوانید. یا حتی نقشه شهر را برایشان توضیح دهید. نوشته ها همه جا یافت می شوند.
همچنین وقتی یک داستان هیجان انگیز پلیسی می خوانید می توانید این تجربه هیجان انگیز را با آن ها تقسیم کنید.

  • هر چند وقت یک بار به فرزندانتان کتاب هدیه بدهید:

در زمان هایی که فرصت برای با هم خواندن به دست نمی آید، وجود یک کتابخانه کوچک در اتاق بچه ها توجه آن ها را برای خواندن جلب می کند.
شاید دیر یا زود، فرزندتان داوطلبانه به سراغ کتابی برود و آن را بخواند.
هرچند وقت یک بار به فرزندتان کتاب هدیه دهید، حتی اگر هربار از خوشحالی فریاد نزند. چون سرانجام زمانی می رسد که دقیقاً همان کتاب را از کتابخانه بیرون بیاورد و غرق خواندنش شود.
هنگامی که کودک بیمار می شود و باید در خانه استراحت کند، ورق زدن و خواندن یک کتاب جذاب می تواند سرش را گرم کند. از این طریق او خواندن را هم یاد می گیرد.

ديدگاه شما

عضویت در کانال تلگرام