پرسش‌هایی از فاطمه سیف اشرفی مسئول کتاب هدهد

پرسش‌هایی از فاطمه سیف اشرفی مسئول کتاب هدهد

فروشگاه کتاب هدهد چه ویژگی‌هایی دارد که آن را متفاوت کرده است؟

۱. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کتاب هدهد، گردآوری کتاب‌های باکیفیت از ناشران مختلف است. در واقع از هر ناشر فقط کتاب‌هایی که مورد تأیید گروه کارشناسی کتاب هدهد قرار بگیرد، خریداری خواهد شد. کتاب هدهد، با داشتن تیم کتاب‌شناسی، کتاب‌ها را بر اساس معیارهای گزینش از نظر متن، تصویر، ترجمه و دیگر ویژگی‌های لازم برای داشتن یک کتاب باکیفیت، بررسی می‌کند و در صورت تأیید، کتاب برای فروش در کتاب هدهد خریداری می‌شود. در واقع کتاب هدهد کار انتخاب را برای مخاطب آسان می‌کند.

۲. یکی دیگر از ویژگی‌های کتاب هدهد، داشتن سایتی به‌روز و کامل از تمامی کتاب‌های فروشگاه است. در سایت www.hodhod.com تمامی کتاب‌ها همراه با معرفی و اطلاعات مربوط به هر کتاب (نام نویسنده، تصویرگر، ناشر، سال نشر و حتی وزن و ابعاد کتاب) بارگذاری شده است. مهم‌تر از همه این اطلاعات، داشتن گروه سنی برای هر کتاب است. کتاب هدهد، کتاب‌ها را در ۶ گروه سنی ۰-۲، ۳-۶، ۷-۹، ۱۰-۱۲، ۱۳ به بالا و کتاب‌های بزرگسال (شامل کتاب‌های مربوط به دو حوزه ادبیات کودکان و آموزش خلاق از راه ادبیات کودکان)، تقسیم کرده است. مخاطب با در نظر داشتن سن کودک خود به هر کدام از بخش‌ها که وارد شود، لیستی از کتاب‌های مورد نظر خود را خواهد دید.

۳. سایت کتاب هدهد این امکان را هم به مخاطب خود می‌دهد که کتاب‌ها را به صورت موضوعی نیز جست‌وجو کند. چون خیلی از مخاطبان، کتاب‌هایی با موضوعات مشخص را می‌خواهند. برای نمونه کتاب‌هایی در مورد ترس، دوستی، محیط زیست و...

۴. ارسال کتاب به سراسر ایران از طریق پست، از دیگر ویژگی‌های کتاب هدهد است.

۵. مزیت دیگر کتاب هدهد این است که مشتریان می‌توانند برای انتخاب کتاب مناسب خود، از کارشناسان کتاب هدهد مشاوره و راهنمایی بگیرند.

۶. تجهیز کتابخانه و امکان ارسال کتاب برای برگزاری نمایشگاه در مدارس, مهدها و یا دیگر مراکز هم از دیگر ویژگی‌های کتاب هدهد است.

تجربه کار در یک فروشگاه حضوری و هم‌زمان آنلاین چه ویژگی‌هایی دارد؟

هم‌زمان بودن این دو مورد طبیعتاً کار را سنگین‌تر می‌کند اما هر کدام ویژگی‌های خودش را دارد. به عنوان مثال در فروش آنلاین وقتی آدرس سفارشات را می‌بینیم که خیلی از آن‌ها از روستاهای دور مثل روستای روران در اصفهان، روستای راسک در سیستان و بلوچستان، باجارگاه در گیلان و... کتاب سفارش داده‌اند، خیلی خوشحال می‌شویم که توانسته‌ایم به هدفمان، یعنی در دسترس قرار دادن کتاب‌های باکیفیت برای همه مردم ایران، نزدیک شویم. با بعضی از این افراد که صحبت می‌کنیم، می‌گویند در شهر یا روستای آن‌ها کتاب‌فروشی نیست.

فروش حضوری هم این امکان را به ما می‌دهد که با مخاطبانمان از نزدیک ارتباط برقرار کنیم؛ ارتباط با بچه‌ها، خانواده‌هایشان، مربیان مهدکودک‌ها، مدیران و کتابداران. این ارتباط انرژی خاصی به ما می‌دهد و باعث می‌شود از نظرات مخاطبانمان مطلع و با چگونگی انتخاب کتابِ آن‌ها آشنا شویم؛ با توجه به خواسته‌ها و نیازهای مخاطبان، فروشگاه خود را کامل‌تر کنیم؛ آن‌ها را در انتخاب کتاب راهنمایی کنیم و درباره کتاب‌ها با مخاطبانمان تبادل نظر داشته باشیم.

همه می‌دانند در این فروشگاه تنها کتاب باکیفیت ارائه می‌شود، چرا؟

کتاب هدهد معتقد است حق مخاطب است که بتواند به سهولت با مجموعه‌ای از کتاب‌های باکیفیت روبه‌رو شود که این امر در آگاهی دادن به مخاطب هم بسیار تأثیر دارد و شناختش را نسبت به کتاب‌های باکیفیت بالاتر می‌برد. در دسترس قرار دادن کتاب‌های باکیفیت برای مخاطب، یک امتیاز برای فروشگاه محسوب می‌شود. صرفاً داشتن چندین هزار جلد کتاب در یک فروشگاه، مزیت و امتیازی محسوب نمی‌شود. کتاب هدهد برای محقق کردن این هدف، تلاش زیادی می‌کند و هر کتابی را وارد فروشگاه نمی‌کند.

پشتوانه این فروشگاه، موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان است. آیا پیوست با یک نهاد پژوهشی و ترویجی امتیاز یک فروشگاه کتاب است؟

قطعاً بله. نهادی مثل موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان که ۱۸ سال است در حوزه ادبیات کودک فعالیت پژوهشی و ترویجی انجام می‌دهد، بی‌تردید با انبوهی از تجربه و پیشنیه‌ای که از کار کردن در این حوزه دارد، راه را برای ما هموار کرده است.

بیش‌ترین مخاطبان و مشتریان شما چه کسانی هستند؟

مخاطبان زیادی از کتاب هدهد خرید می‌کنند. مدارس و مهدکودک‌ها برای تجهیز کتابخانه‌هایشان، کتابداران، دانشجویانی که برای تحقیق یا تکمیل پایان‌نامه خودشان به کتاب‌هایی با موضوعات مشخص نیاز دارند یا به دنبال کارهای چاپ شده از یک تصویرگر یا نویسنده خاص در حوزه ادبیات کودک هستند، مادران باردار که به دنبال کتاب‌هایی مناسب برای نوزاد هستند، خیّرینی که می‌خواهند کتاب اهدا کنند، فروشگاه‌ها و یا مراکز و موسساتی که در تهران نیستند و در پایان، بیشترین مخاطبان ما مادرانی هستند که فرزند ۰-۱۲ سال دارند.

در فروشگاه یا در سفارشات آنلاین، بهطور معمول والدین چگونه برای کودکان خود کتاب انتخاب می‌کنند؟

خانواده‌هایی که هیچ‌گونه اطلاعاتی در مورد انتخاب کتاب برای گروه سنی کودکشان ندارند، قبل از خرید تماس می‌گیرند یا به شماره ۰۹۳۶۵۹۴۲۳۲۳ در واتس‌اپ یا تلگرام پیام می‌دهند. کارشناسان ما آن‌ها را راهنمایی می‌کنند و لینک کتاب‌های مرتبط را برایشان می‌فرستند. مشاوران ما بعد از راهنمایی، از خانواده‌ها می‌خواهند که حتماً به سایت کتاب هدهد مراجعه کنند و کتاب‌های گروه سنی مورد نظرشان را در آن‌جا نیز ببینند و معرفی کتاب‌ها را بخوانند که خودشان هم کم‌کم به این آگاهی برسند و بتوانند کتاب‌های مناسب را انتخاب کنند و خریدشان صرف پیشنهادات ما نباشد. ما در واقع خوشحال می‌شویم که خانواده‌ها آگاهی بیشتری برای انتخاب کتاب پیدا کنند.

کتاب هدهد

شعار اصلی کتاب هدهد چیست؟ مشتری‌مداری؟ آگاهی دادن به مخاطبان؟

در دسترس قرار دادن مجموعه‌ای از کتاب‌های باکیفیت برای مخاطب.

مشتری‌مداری در واقع باید از اصول اولیه هر فروشگاهی باشد و کتاب هدهد هم از این قاعده مستثنی نیست. سعی ما بر آن است که مشتری از هر لحاظ از خرید خود راضی باشد. راهنمایی در انتخاب کتاب، برخورد مسئولان فروشگاه، پاسخ‌گویی به تماس‌ها و پاسخ دادن به پیام‌های مشتریان، در کتاب هدهد طبق اصول مشتری‌مداری انجام می‌شود.

اما کتاب هدهد به علت داشتن سایتی جامع و کامل، سعی دارد با ارجاع مخاطبان به سایت، چالش انتخاب کتاب را از میان این همه کتاب باکیفیت، بر عهده مخاطب بگذارد تا مخاطب هم درگیر چگونگی انتخاب شود. البته این نکته مهم را هم باید بگویم که انتخاب کتاب از کتاب هدهد به علت این‌که تمام کتاب‌ها باکیفیت هستند، کمی دشوار است اما مشتریان می‌توانند بر اساس نیازشان کتاب‌ها را اولویت‌بندی کنند.

در ارائه خدمات در فروشگاه اینترنتی خود، با چه چالش‌هایی روبه‌رو هستید؟

مشکل اینترنت: یکی از مسائل مهمی که با آن روبه‌رو هستیم، سرعت اینترنت است. هنگام خرید در سایت، گاهی دوستان با مشکل کم بودن سرعت اینترنت روبه‌رو هستند. خصوصاً عزیزانی که در شهرهای کوچک یا در روستاها هستند، هنگام خرید با مشکل سرعت اینترنت روبه‌رو می‌شوند.

موجودی کتاب: چون کتاب هدهد هم فروشگاه آنلاین است و هم امکان خرید حضوری را برای مخاطبان فراهم کرده است، گاهی اوقات کتابی در خرید حضوری فروخته می‌شود و موجودی آن صفر می‌شود و چند ثانیه بعد فرد دیگری در سایت، آن کتاب را خرید می‌کند که متاسفانه کتاب ناموجود است و نمی‌توانیم ارسال کنیم.

بی‌دقتی بعض از مشتریان هنگام خرید آنلاین:

ارسال سفارشاتی که در سایت ثبت می‌شوند، تنها از طریق پست امکان‌پذیر است. در قسمت انتخاب شیوه ارسال (پست سفارشی یا پست پیشتاز)، زمان تحویل بسته به مشتری مشخص شده است. تحویل بسته‌های پستی نیز در روزهای کاری و در ساعات اداری (۸ صبح تا ۵ عصر) انجام می‌شود. با وجود این‌که هنگام ثبت سفارش تمام این توضیحات داده می‌شود، گاهی بعضی از مشتریان انتظار دارند کتاب‌ها همان روز یا در ساعت مشخصی به دستشان برسد که امکان‌پذیر نیست.

آیا فروشگاه کتاب هدهد خدمات کتابخانه‌ای مانند تجهیز کتابخانه مدارس و کتابخانه‌های محلی هم ارائه می‌دهد؟

بله. همان‌طور که در ویژگی‌های کتاب هدهد گفته شد، تجهیز کتابخانه یکی دیگر از خدماتی است که کتاب هدهد انجام می‌دهد. مخاطب می‌تواند لیست انتخابی خود را به ما بدهد یا این‌که بودجه مورد نظر را به ما اعلام کند و انتخاب کتاب را بر عهده ما بگذارد.

به عنوان مدیر کتاب هدهد چه آرزوهایی برای آن دارید؟

کتاب هدهد با اعتقادی که به باورها و اهدافش دارد، با تلاش و جدیت تمام، کارِ گروهی قابل تقدیر و با انگیزه‌ای که از مخاطبانش می‌گیرد، رو به جلو در حال حرکت است. آرزوی من به عنوان مسئول فروشگاه کتاب هدهد این است روزی بشود که کتاب هدهد برای هر خانواده ایرانی در هر مکانی که زندگی می‌کنند کاملاً شناخته شده باشد و کتاب هدهد را علاوه بر فروشگاه کتاب، به عنوان یک پایگاه ترویجی برای آگاه کردن مخاطبانش در شناخت کتاب باکیفیت بشناسند.

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷-۱۰-۰۹ ۱۴:۱۴
نویسنده:
گروه گزارش کتابک
متن سفارشی:

ديدگاه شما