نگویید کودکان کتاب نمی خوانند، کمک کنید تا کتابخوان شوند

عنوان لاتین:
Grupo de Animacion a la lectura/ESTEL

گروه ترویج خواندن استل (ESTEL)،‌ در سال ۱۹۹۷ در قالب یک  انجمن فرهنگی در اسپانیا به ثبت رسید. این گروه مبتکر و مروج روش هایی برای شادی و لذت کودکان هنگام کتابخوانی است.

  این سازمان در دهه ی ۷۰قرن بیستم در مادرید از سوی صاحبان دو کتاب فروشی به نام های هایموندسرات سارتو و کارمن الیوید تاسیس شد. انجمن فرهنگی  استل با پدرها و مادرها، آموزگاران، کتابداران، کتاب فروشی ها و بزرگسالانی که مایل اند نوجوانان را کتابخوان کنند کار می کند.

طرح های این سازمان برای ترویج خواندن، شامل آموزش بزرگسالان به ویژه آموزگاران از راه کارگاهای آموزشی، و استفاده از بازی در فعالیت های کتابخوانی برای کودکان و نو جوانان است. این راهبردها تنها برای بالا بردن مهارت های خواندن نیستند، بلکه هدف آن ها شادی بخش کردن خواندن و تشویق کودکان به لذت بردن از کتاب است، به ویژه تشویق کودکانی که کتاب نمی خوانند یا در خواندن ضعیف هستند.

این انجمن ۶۰ تکنیک گوناگون برای خواندن با کودکان از نوزادی و نوپایی تا نوجوانی طراحی کرده اند. در فعالیت های طراحی شده برای کوچکترها بر روی عنصر لذت بیشتر پافشاری شده است و برای بزرگترها بر روی جنبه های فکری. در همه برنامه ها به رشد شخصیتی کودکان و نوجوانان توجه شده است. آمیختن همه فعالیت ها با بازی سبب شده است که کودکان و نوجوانان برنامه های کتابخوانی را هیجان انگیز و لذت بخش بیابند.

از همان ابتدای تاسیس این انجمن با برگزاری کارگاه های گوناگون به تربیت مروجان کتابخوانی پرداخته است و تا کنون بیش از ده هزار نفر در این کارگاه ها آموزش دیده اند. از سال ۱۹۹۸ انجمن استل همکاری خود را با آموزش و پرورش اسپانیا آغاز کرده است و به آموزش ترویج کتابخوانی برای آموزگاران پرداخته است.

اهدای جایزه آساهی به این سازمان در سال ۱۹۹۳شناخت بیشتری از آن  به دست داد و سبب شد که برای معرفی فعالیت های خود به کنگره های مختلف و رسانه ها دعوت شود. تاکنون چندین راهنما و بروشور در زمینه ی کار این سازمان چاپ شده است.

راهنمای مونته سه راسارتو: ترویج خواندن با راهکارهای جدید مادرید در سال  ۱۹۹۸ به چندین زبان ترجمه شده است. سازمان استل کارهای بزرگی انجام داده و توانسته است برنامه هایی کاملا انعطاف پذیر و موثر برای ترویج خواندن اجرا کند. تنها ابزار کار این برنامه ها کتاب است. بنابراین، همه جا می توان از آن استفاده کرد. حتی در جاهایی که امکانات بسیار محدود است.

Submitted by editor6 on