سودمندی‌های خواندن داستان قبل از خواب برای کودکان

خواه شما تصمیم دارید که صاحب فرزندی شوید یا خواه که اکنون پدر یا مادر هستید، شاید شنیده باشید که خواندن داستان برای فرزند خردسالتان هنگام خواب در شب، بسیار مفید است.

علی رغم این واقعیت که اکثر والدین تمایلی به این کار ندارند، آن هم به دلیل این که یک روز کاری طولانی، آن چند دقیقه کتاب خوانی را برای آن‌ها خسته کننده و آزاردهنده می‌سازد، اما آن، تأثیر مثبتی بر سلامت روحی و روانی و احساسی و هیجانی کودک شما می‌گذارد.

در اینجا، به مرور بهترین فواید خواندن داستان برای کودکان هنگام خواب در شب، بپردازید، و در این صورت، هرگز در خواندن آن برای فرزند خود مضایقه نخواهید نمود:

۱- افزایش قدرت تخیل کودک

خواندن داستان برای کودک هنگام خواب در شب، قدرت تخیل او را افزایش می‌دهد. کودکان باید قدرت تخیل سالمی داشته باشند، زیرا فکر و ذهنشان را به فعالیت واداشته و به آن‌ها می‌آموزد تا به نحوی سریع و مؤثر بیاندیشند. و آن‌ها به واسطه قدرت تخیل و شگفت انگیز خود، در آینده قادر به یافتن راهحل‌های سودمند و موثری خواهندبود. توانایی مجسم نمودن شخصیت‌ها، مکان‌ها و موقعیت‌ها و رویدادهای غیرواقعی و خیالی، زندگی ما را رنگینتر و شادتر می‌سازد، به همین دلیل، شما باید این مهارت را به فرزند خود نیز بیاموزید.

۲- خلق لحظات ارزشمند و گران‌بها

به راستی، خواندن داستان هنگام خواب در شب برای کودکان، لحظات فراموش نشدنی است. شما به عنوان پدر یا مادر، احتمالاً خواهان آن هستید که فرزندانتان، آن اوقاتی را که شما هنگام خواب در شب برایشان داستان‌های سحرآمیز و شگفتانگیز می‌خوانید، به یاد آورند. زمان‌هایی که به یکدیگر شببخیر می گویید و نظارهگر لبخند کوچک و دوستداشتنی فرزند زیبا و خوابآلود خود هستید، واقعاً گرانبها و ارزشمند است. برای خلق آن خاطرات، چند دقیقه ای را به خواندن داستان برای فرزند خردسال خود، اختصاص دهید.

در صفحه قصه شب مجموعه‌ای از قصه‌های کودکانه گردآوری شده است که شما می‌توانید برای فرزند خود بخوانید.

فواید خواندن داستان قبل از خواب برای کودکان

۳- اصلاح و تکمیل زبان در کودک

خواندن داستان برای فرزندانمان، باعث اصلاح و تکمیل زبان آن‌ها می‌شود. درواقع، ما بطور همزمان، هم برای آن‌ها داستان می‌خوانیم و هم به آن‌ها آموزش می‌دهیم، زیرا آن‌ها اکثر کلماتی را که شما هنگام خواندن داستان ذکر می‌کنید، بلافاصله پس از شنیدنشان بکار می‌برند. گوش دادن به داستان‌های بسیار زیاد، به فرزندان کمک می‌کند تا افکار و عقایدشان را بهتر بیان کنند.

۴- پرورش عشق و علاقه به کتاب خوانی در فرزندان

زمانی که شما هنگام خواب در شب، برای فرزندتان داستان می‌خوانید، در حقیقت شما با این کار، کودک خود را به خواندن کتاب‌های بیشتری در مسیر زندگی، ترغیب و تشویق می‌کنید. فرزندانی که عشق و علاقه بسیار زیادی به مطالعه دارند، صاحب والدینی هستند که در دوران کودکی برای آن‌ها قبل از خواب، کتاب می‌خواندند. کودکانی که فقط به تماشای فیلم و کارتون می‌پردازند، تنها به دلیل آن است که فوائد کتاب خواندن را نمی‌دانند. سعی کنید فرزندان خود را به خواندن کتاب ترغیب کنید، زیرا بدین ترتیب، آن‌ها در زندگی، بسیار موفق تر خواهند بود.

۵- خواندن داستان برای فرزندان، آنان را به فعالیت وادار می‌کند

هنگامی که فرزندان، داستانی را از پدر و یا مادر خود می‌شنوند، تنها تصور کنید که چه سؤال‌های زیادی در ذهنشان ظاهر می‌شود، مثلاً، این چیست؟ آن چیست؟ آن‌ها هنوز اطلاعات و آگاهی زیادی ندارند، اما هرچه که شما برایشان داستان بخوانید، به همان نسبت نیز آن‌ها سؤالات بیشتری می‌پرسند و هرچه آن‌ها سؤالات بیشتری بپرسند، به همان نسبت نیز پاسخ بیشتری دریافت می‌کنند و از هوش و ذکاوت بیشتری برخوردار می‌شوند. هر شب هنگام خواب، خواندن داستان را برای فرزندانتان آغاز کنید، و در نتیجه آن‌ها سعی خواهند نمود که سؤالات خود را حتی بدون کمک شما پاسخ دهند، زیرا مغزشان بهتر، سریع تر و به شیوه مبتکرانه تری فعالیت خواهدنمود.

۶- خواندن داستان، می‌تواند یک لالایی بسیار خوب و دلنشین برای کودکان باشد

اگر شما نمی‌توانید آواز بخوانید و یا به هر دلیل دیگر نمی‌خواهید این کار را انجام دهید، در این صورت، برای آن که هنگام شب، فرزندتان سریع تر به خواب رود، شما می‌توانید برایش داستان بخوانید. آن نیز یک لالایی است. امروزه ما خوش شانس هستیم که به داستان‌های بسیار زیاد و مختلفی دسترسی داریم، بنابراین، شما می‌توانید هر داستانی را که می‌خواهید انتخاب کنید و جهت پرورش فرزند خود، از همان سنین اولیه برایش بخوانید. خواندن داستان، نه تنها برای فرزندتان خوشایند و لذت بخش خواهدبود، بلکه باعث بهبود در تلفظ و شیوه بیان ما نیز خواهدشد.

۷- خواندن داستان برای فرزندان، آن‌ها را باهوش تر می‌کند

خواندن کتاب، ما را از هوش و ذکاوت بیشتری برخوردار می‌کند. هنگامی که فرزندان، داستان‌هایی را که ما می‌خوانیم، می‌شنوند، آن‌ها به عنوان مثال، قواعد و دستور زیان و واژگان را فرا می‌گیرند. و به دلیل آن که فرزندان، معلومات بسیار زیادی از داستان خواندن‌های شما کسب کرده‌اند، در مدرسه، فردی موفق خواهندبود. علاوه بر آن، هر داستان، جنبه اخلاقی خود را دارد و آنچه را که خوب یا بد است، بیان می‌کند.

بطور خلاصه، آن درک اصلی و اولیه از اجتماع، اعمال و رفتار مناسب و بطور کلی، زندگی را نشان می‌دهد. این دلایل، دیگر هیچ گونه احتمالی را برای شک و تردید در خواندن یا نخواندن داستان برای فرزندان خردسال هنگام خواب در شب، باقی نمی‌گذارد. مهم نیست که شما چقدر خسته هستید، چند دقیقه ای را برای خواندن حداقل یک داستان کوچک برای کودک خود پیدا کنید. من به شما قول می‌دهم که آن‌ها در آینده، از شما تشکر و قدردانی خواهند نمود.

منبع
ماهنامه پیام تندرستی - ترجمه افسون بدر
Submitted by editor on