گفت‌وگو با بابای عروسک‌های نخودی

گفت‌وگو با بابای عروسک‌های نخودی

در آشفته بازار عروسک‌هایی مانند بابانوئل، شِرِک، بتمن، مرد عنکبوتی، انواع ربات‌ها و آدم‌آهنی‌ها، در گوشه‌ای از شهر ابرکوه، هنرمندی هست که با تکه پارچه‌های رنگارنگ و بعضاً دور ریختنی‌های ظاهراً بی‌ارزش، عروسک‌هایی می‌سازد که در عین سادگی، فرهنگی غنی و پر بار ایران را به نسل جدید منتقل می‌کند.

هنرمند ۶۴ ساله ابرکوهی با ساخت «عروسک‌های نخودی» که بر اساس روایت قصه‌های «ننه نخودی و گل محمد»، ساخته شده، فرهنگ غنی ایرانی اسلامی و بسیاری از نکات اخلاقی را به کودکان آموزش می‌دهد.

عروسک‌های نخودی، ساخته دست و پرورش‌یافته ذهن مردی هنرمند است که با استفاده از ناکارآمدترین اقلام، عروسک‌های زیبایی ساخته و در کنار آن داستان‌های مرتبطی را خلق می‌کند که کودکان را با بسیاری از رفتارهای شایسته، مثبت و در عین حال نکات اخلاقی آموزنده آشنا می‌کند.

هر چند عروسک‌های نخودی این هنرمند ابرکوهی که از حدود ۴۰ سال پیش تاکنون آن‌ها را می‌سازد و به آن‌ها جان می‌دهد، در تب و تاب بازار گرم عروسک‌های مدرن و غربی، رنگ باخته‌اند ولی «محمدحسین امیدواری» ۶۴ ساله باز هم این احساس مسئولیت را در قبال آموزش کودکان دارد تا اندازه‌ای که حتی در این سن نیز مجال استراحت به خود راه نمی‌دهد و طبع هنرمندانه‌اش، او را وادار به ساخت دوباره عروسک‌های نخودی می‌کند.

این هنرمند عروسک‌ساز در ابتدا داستانی را خلق می‌کند و سپس براساس آن، عروسک‌های نخودی را تهیه می‌کند که هر کدام در جریان داستان مذکور ایفای نقش می‌کنند.

گفت‌وگو با بابای عروسک‌های نخودی

گفت‌وگو با بابای عروسک‌های نخودی

کاراکترهای اصلی داستان‌های امیدواری، «ننه نخودی» و «گل محمد» هستند و اصل داستان نیز از این قرار است که وقتی گل‌محمد، قناعت را به عنوان شاه کلید و رمز پیشرفت در زندگی می‌شناسد با صرفه‌جویی، تلاش و پشتکار به هر چه در زندگی می‌خواهد، دست می‌یابد.

در ماکت‌های دست‌ساز مشاهده می‌شود که گل‌محمد پس از مدتی کار، پس‌اندازهایی را که حاصل دسترنج خودش است را برای برپایی جشن ازدواج و زندگی مشترک هزینه می‌کند. کار کردن گل محمد و همسرش در مزرعه، غذا دادن به حیوانات و طیور، بافتن قالی، شرکت در برنامه‌های اجتماعی و موارد از این قبیل، از دیگر صحنه‌هایی است که در ماکت‌های ساخته شده توسط این هنرمند توانمند به چشم می‌خورد.

طراحی و ساخت این صحنه‌ها هر چند در ظاهر امری ساده است اما به علت کوچک بودن عروسک‌ها و مقیاس لوکشین‌ها، طراحی، دوخت، نقاشی و ساخت آن‌ها بسیار دشوار است تا جایی که شاید ساخت یکی از صحنه‌ها بیش از چهار هفته نیز زمان ببرد.

امیدواری در ساخت عروسک‌ها و صحنه‌های مختلف از نخود و میوه برخی درختان که شبیه به نخود است، همچنین خشکبار، تکه پارچه‌های دورریختنی، گیاهان خشک، خلال‌دندان، رنگ‌های گیاهی و دیگر مواد بلااستفاده، بهره می‌گیرد.

این هنرمند ابرکوهی در گفت گو با خبرنگار ایسنا معتقد است که یکی از راه‌های آموزش به کودکان که بتواند بسیاری از مفاهیم را در وجود آن‌ها کاملاً نهادینه کند، آموزش به صورت غیرمستقیم است لذا با مشاهده این عروسک‌ها و همزمان نقل داستان‌های مرتبط می‌توان این مهم را اجرایی کرد و نکات اخلاقی را برای همیشه در ذهن کودکان ماندگار کرد.

گفت‌وگو با بابای عروسک‌های نخودی

گفت‌وگو با بابای عروسک‌های نخودی

گفت‌وگو با بابای عروسک‌های نخودی

گفت‌وگو با بابای عروسک‌های نخودی

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷-۰۹-۲۶ ۱۸:۵۷
متن سفارشی:

ديدگاه شما