فعالیت‌های پیشنهادی برای کتاب موش مترو

کتاب «موش مترو» داستان موشی است که به همراه صدها موش دیگر در مترو زندگی می‌کند، اما فرق بزرگی با موش‌های دیگر دارد. او دلش می‌خواهد سرزمین پایان تونل را کشف کند، و همین آرزو ماجراهای هیجان‌انگیزی را برایش به ارمغان می‌آورد.

 

 

1. درباره‌ی پرسش‌های زیر با کودکان گفت‌وگو کنید.

 • چرا موش‌ها نام خانه‌ی خود را شیرینی‌باران گذاشته بودند؟
 • چه چیز باعث شد فکر رفتن به پایان تونل به سر نیب بزند؟
 • وقتی لولا پَر را پیدا کرد گفت: «پر مال هر کسی است که اول پیدایش کرده.» نظر شما درباره‌ی این جمله چیست؟ به نظر شما پر مال چه کسی بود؟ (از بچه‌ها بخواهید اگر تجربه‌ی مشابهی از پیدا کردن وسیله‌ای داشته‌اند بازگو کنند. در آن موقعیت، درباره‌‌ی اینکه آن وسیله به چه کسی تعلق دارد چه فکری کرده‌اند؟)
 • نیب مجموعه‌ای داشت از خرده‌ریزها. آیا تو هم مجموعه‌ای از خرده‌ریزها داری؟ مردم معمولاً چه مجموعه‌هایی نگه می‌دارند؟ (شاید نیاز باشد درباره‌ی معنی کلکسیون یا مجموعه گفتگو کنید.)
 • چه جانورانی در تصاویر کتاب موش مترو می‌بینیم؟ اگر برای گروه سنی کودکان‌تان مناسب دیدید، از آن‌ها بپرسید که هر جانور به کدام دسته از جانوران تعلق دارد. (در صورت تمایل می‌توانید با یکدیگر جدولی در این خصوص درست کنید.)
 • آیا می‌دانید موش‌ها جزو کدام دسته از پستانداران هستند؟ (از ‌آن‌ها بخواهید درباره‌ی جوندگان تحقیق کنند و یا خود در این پژوهش با آن‌ها همراه شوید.)
 • قطار مترو تلق‌تولوق و گرومپ گرومپ می‌کرد. چه وسایل نقلیه‌ای‌ می‌شناسی؟ می‌توانی صدای هرکدام را دربیاوری؟
 • آیا تابه‌حال سوار مترو شده‌ای؟ (از بچه‌ها بخواهید درباره‌ی این تجربه صحبت کنند. چه چیزهایی در مترو برایشان جالب بوده و چه چیزهایی را دوست نداشتند؟)
 • اگر خودتان بخواهید ساختمان و قطار مترو را طراحی کنید، چه چیزهایی را در نظر می‌گیرید؟
 • اگر نیب موفق به پیدا کردن پایان تونل نمی‌شد چه اتفاقی می‌افتاد؟ آیا تا‌به‌حال برای زندگی‌ات تصمیم مهمی گرفته‌ای؟
 • چند تا از ویژگی‌های شخصیتی نیب را بگو. تو چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با او داری؟ (برای اینکه دست بچه‌ها در انتخاب ویژگی‌ها باز باشد می‌توانید چند صفت روی کارت‌هایی بنویسید و بعد از آن‌ها بخواهید در قالب کار گروهی، ویژگی‌های دیگری اضافه کنند. مثال: شجاع، رُک‌،  با اراده، خلاق، منصف، و ...)

همچنین اگر با معنی صفت آشنایی ندارند، می‌توان در اینجا باب آشنایی را باز کرد.

2. پژوهش کنید.

از آن‌ها بخواهید جستجو کنند و هرکدام 3 حقیقت جالب درباره‌ی زندگی موش‌ها بنویسند. نهایتاً می‌توانند با کنار هم گذاشتن نوشته‌هایشان، کتابچه یا مجموعه‌ای از فلش کارت‌ها درباره‌ی زندگی موش‌ها درست کنند. می‌توانند برای تصویرسازی کتابچه‌ی خود از سبک تصویرسازی کتاب نیز الهام بگیرند.

3. قصه‌گویی و تمرین توالی رخدادها

به بچه‌ها بگویید، فکر کنید شما نیب هستید و می‌خواهید داستان‌تان را برای بچه‌هایتان تعریف کنید. داوطلبان خود را جای نیب می‌گذارند و داستان را برای دوستانشان- که نقش بچه‌های نیب را دارند- تعریف می‌کنند و به این ترتیب توالی رخداد‌ها را تمرین می‌کنند. حال می‌توانید از آن‌ها بخواهید اگر دوست دارند تغییراتی در داستان‌شان بدهند.

4. پوستر معرفی کتاب درست کنید.

درباره‌ی ویژگی‌های یک پوستر تبلیغاتی خوب با بچه‌ها گفتگو کنید. از آن‌ها بخواهید در قالب یک کار گروهی، پوستر تبلیغانی کتاب موش مترو را درست کنند. نتیجه‌ی کار را در فضایی خارج از کلاس نصب کنید تا کودکان دیگر در فضای آموزشی، از طریق پوسترهای ساخته شده با این کتاب آشنا شوند.

5. کاردستی درست کنید.

از کودکان بخواهید با خرده‌ریزها و وسایل دورریز کوچک، کلاژ موش یا بخشی از داستان یا هر چیز که خودشان دوست دارند درست کنند. همچنین می‌توانید از خمیربازی یا مجسمه‌سازی استفاده کنید.

6. نمایش اجرا کنید.

می‌توانید ماسک یا عروسک موش درست کنید و نمایش کتاب را بازی کنید. برای عناصر صحنه مانند قطار مترو و... می‌توانید از خود بچه‌ها استفاده کنید. صداهای زیادی در کتاب آمده. می‌توانید با الهام گرفتن از متن کتاب، از بچه‌هابرای صداسازی‌ها استفاده کنید.

نویسنده
شیدا میرزایی
Submitted by skyfa on