فعالیت پیشنهادی برای کتاب بن در تعطیلات

در کتاب «بن در تعطیلات» می‌خوانید: بن پسری خجالتی و کم حرف است و به همین دلیل همکلاسی‌هایش به او میگو می‌گویند. او به جمع کردن صدف هم علاقمند است. بنابراین زمانی که خانم فریمن معلم کلاس سال بعد به آنان پیشنهاد می‌کند یک کار تحقیقی برای تابستان انجام دهند، بن تصمیم می‌گیرد مجموعه صدف‌هایش را کامل کند. او هیچ فرصتی را برای انجام این کار از دست نمی‌دهد: چه در تعطیلات با مادرش در کنار ساحل کامبرساندز و چه همراه خاله اش جنا در یک ساحل صخره‌ای.

 

گفتگو کنید:

1. برخی از ویژگی‌های شخصیتی بن در طول داستان تغییر کرد. آن ویژگی‌ها چه بودند و چه تغییراتی کردند؟ به نظر شما چه اتفاق یا اتفاق‌‌هایی در داستان باعث این تغییر شد؟

2. پس از اینکه بن سگ را نجات داد، دیگران به او گفتند قهرمان است.از کودکان بپرسید،  آیا تابه‌حال کاری انجام داده‌اند که پس از آن خودشان احساس قهرمان بودن کرده باشند؟ از آنها بخواهید درباره‌ی تجربه‌ی خود صحبت کنید.

3. از کودکان بخواهید بن را روی کاغذ بکشند و ویژگی‌های شخصیتی‌ او را در کنار تصویرش بنویسید.  سپس از آن‌ها بخواهید خود را بکشند و ویژگی‌های شخصیتی خود را در کنار تصویر بنویسند. از آن‌ها بپرسید،چه تفاوت‌ها و شباهت‌هایی با بن دارند.

نقشه‌ی داستان را بکشید:

مکان و زمان، شخصیت‌ها، اتفاقات اصلی، گره‌ی داستان و راه حل را با کودکان مرور کنید. فرمی مانند فرم زیر در اختیارشان بگذارید تا بتوانند موارد فوق را بنویسند.

(فرم پیوست فارسی شود و پیوست مطلب شود)

ترجمه: کتاب / نویسنده / شخصیت‌ها / توالی رخدادها / گره‌های داستان / راه حل‌ها

فعالیت علمی و هنری را تلفیق کنید:

1. اگر می‌توانید مجموعه‌ای از صدف‌ها تهیه کنید، آن‌ها را به همراه کودکان بررسی کنید. شباهت‌ها و تفاوت‌هایشان را یادداشت کنید. می‌توانید از بچه‌‌ها بخواهید با خلاقیت خودشان هر گروه را نام‌گذاری کنند، سپس با همراهی یکدیگر نام علمی آن‌ها را پیدا کنید.

 در انتها اگر کودکان علاقه داشتند می‌توانند با صدف‌ها کاردستی و مجسمه درست کنند. با نشان دادن تصاویری از کاردستی با صدف به آن‌ها در گسترش ایده‌هایشان کمک کنید. برای یافتن چنین تصاویری کافیست عباراتی از قبیل art with seashells، crafts with seashells  و... را جستجو نمایید.

(برای تهیه صدف‌ها می‌توانید از خود کودکان نیز کمک بگیرید.)

2. در این کتاب دکتر هاچر به خاطر مستندهای حیات‌وحش، طرف‌داران زیادی بین بچه‌ها دارد. پس از خواندن این کتاب می‌توانید به همراه کودکان، به تماشای مستند حیات وحش بنشینید. درباره‌ی معنی فیلم مستند، انواع آن و سفر‌های تحقیقاتی گفتگو کنید و از کودکان بپرسید دوست دارند به چه نوعی از سفر تحقیقی‌ بروند.

پژوهش کنید:

1. در گروه خود پروژه‌هایی برای جمع‌آوری نمونه‌‌های مختلفی از از برگ‌ها، دانه‌ها، صدف‌ها، پرها، انواع مختلف سنگ، خاک و ... تعریف کنید. از بچه‌ها بخواهید تاریخ و مکان پیدا کردن هر نمونه را یادداشت کنند. پس از این‌که نمونه‌‌های مورد نظر جمع‌آوری شد، دسته‌بندی را تمرین کنید. بگذارید کودکان در ابتدا برای انتخاب ویژگی‌های هر دسته و نام‌گذاری، کاملاً خلاقانه عمل کنند. سپس به مراجع علمی مراجعه نمایید و دسته‌بندی‌های مرسوم و نام آن‌ها را با یکدیگر مرور کنید. در انتها نمایش‌گاهی از کار کودکان ترتیب دهید و از ‌آن‌ها بخواهید درباره‌ی نتیجه‌ی کارشان برای دوستان خود توضیح دهند.

2. به کودکان بگویید: «کالین در تعطیلات تابستانی نام 12 نوع بستنی متفاوت را به ایتالیایی یاد گرفت. اگر اینجا بود می‌توانست آن‌ها را به ما یاد دهد. حالا چطور است خودمان برویم کمی ایتالیایی یاد بگیریم؟» از آن‌ها بخواهید کلماتی که دوست دارند روی کارت‌هایی به فارسی یادداشت کنند و در صورت امکان نقاشی‌ آن‌ها را بکشند. سپس با یکدیگر معادل ایتالیایی کلمات را در فرهنگ لغت یا اینترنت پیدا کنید و تلفظشان را یاد بگیرید. سپس، از آن‌ها بخواهید معادل‌ها را پشت کارت‌ها یادداشت کنند. حال، مجموعه‌ی بامزه‌ای از فلش‌کارت‌های کلمات ایتالیایی در کلاس دارید. در صورت تمایل بچه‌ها، می‌توانید به مرور به تعداد این فلش کارت‌ها بیفزایید.

نویسنده
شیدا میرزایی
کلیدواژه:
Submitted by admin on