فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب من می‌توانم

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب من می‌توانم

مجموعه ۶ جلدی کتاب «من می‌توانم» خردسالان را با مهارت‌های اولیه زندگی آشنا می‌کند. مهارت‌هایی از جمله تنها خوابیدن و بدون کمک لباس پوشیدن.

۱- گفت‌وگو کنید!

زمان بلند خوانی کتاب و پس از آن، به موارد زیر توجه کنید:

  •  از کودک بخواهید تصویرها را به شما نشان دهد. به طور مثال از او بپرسید بلوز کجاست؟ یا قاشق را نشانم بده؟ اجازه بدهید کودک با ریز جزئیات تصویر ارتباط بگیرد.
  • از او بخواهید واژه‌های کتاب را پس از شما تکرار کند. این کار باعث تقویت مهارت کلامی او می‌شود.
  • تصویرهای کتاب را به او نشان بدهید. از او بپرسید که کودک در تصویر چه می‌کند. (مقصود حرف زدن کودک شما و بهبود خلاقیت در اوست. قرار نیست یک داستان بگویند یا همه چیز را درست تلفظ کنند.)

۲- بازی کنید.

با همراهی کودک کارهایی را که در کتاب خواندید درباره عروسکش انجام بدهید. به طور مثال از کودک بخواهید لباس‌های عروسکش را عوض کند یا با عروسکش ورزش کند.

۳- راه را پیدا کنید.

روی زمین برای کودک یک مسیر پیچ و خم دار با مقوا یا کاغذ رنگی درست کنید. در انتهای مسیر یکی از کارهای کتاب را طراحی کنید. مانند غذا خوردن یا لباس پوشیدن یا ورزش کردن یا سالم بودن. وقتی کودک از مسیر عبور کرد و به انتها رسید بتواند آن کار را انجام بدهد.

۴- شکل‌های مختلف بسازید.

به همراهی کودک با ماکارانی شکلی و رشته‌ای پخته شده یا آرد و آب که با آن خمیر درست کنید، شکل‌های مختلف بسازید.

۵- نقاشی کنید.

عکس کلی بدن انسان را روی یک کاغذ یا مقوای بزرگ بکشید. از کودک بخواهید هرجور که دوست دارد آن را رنگ آمیزی کند. (برای کودکان زیر۳ سال همراهی شما لازم است. می‌توانید رنگ‌های خوراکی را در اختیار کودک بگذارید. کودک با دست یا پا و بدون استفاده از وسایل نقاشی، رنگ آمیزی را انجام بدهد.)

۶- پازل بسازید.

تصویر از غذاها یا لباس‌ها یا ورزش‌هایی که کودک با آن‌ها آشناست، از اینترنت بگیرید. آن‌ها را در اندازه‌های مختلف برش بزنید. به همراهی کودک عکس‌ها را سرهم کنید.

۷- همکاری در خانه

از کودک بخواهید در کارهای کوچکی که می‌تواند مانند تصویرهای کتاب به شما کند. (مثلا کتاب یا اسباب بازیش را خودش بیاورد یا غذایش را خودش بخورد.)

 

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.