واژه رسانان (آورندگان واژه ها)، طرحی برای ترویج خواندن با بلندخوانی

بنیاد "بیبلیومدیا"ی سوئیس Bibliomedia Schweiz" و گروه تئاتر "کاباره" (compagnie théâtrale Kbarré)، طرح "واژه رسانان" را با مشارکت کتابخانه های عمومی ایالت "وو" (Vaud) اجرا می کنند.

در این طرح کاربران كتابخانه های عمومی خواندن متنی به صدای بلند را به رایگان، به یک شخص و یا یک گروه مورد نظرشان، در محل اقامت آن ها و یا در هر محل دیگری، هدیه می کنند.

چون بلندخوانی نقطه تلاقی ادبیات و هنر تاتر است، بیبلیومدیا هنرمندان حرفه ای تاتر را هم در این طرح سهیم کرده است. هنرمندان گروه تاتر کاباره، "واژه رسانان" این طرح هستند. آن ها دمی خواندن متنی به صدای بلند را به ارمغان می آورند.

بیبلیومدیا طرح "واژه رسانان" را به رایگان در اختیار کتابخانه های عمومی می گذارد و به آن ها امکان می دهد که با ارائه آن، طیف فعالیت های خود را گسترش دهند و افراد بیشتری را جذب خود کنند.

بیبلیومدیا با اجرای این طرح، خواندن را از طریق کتابخانه های عمومی ترویج می کند و به آن ارج می نهد. هنرمندان تاتر هم با بلندخوانی متن ها لحظه های لذت بخشی را برای شنوندگان خلق می کنند.

این طرح در حال حاضر فقط در کتابخانه های عمومی ایالت "وو" (Vaud) به اجرا در می آید و از کتابخانه ای به کتابخانه دیگری سفر می کند.

بیبلیومدیا قبل از اجرای این طرح در هر کتابخانه، که دو تا سه روز طول می کشد، فهرستی از متن ها را در اختیار آن می گذارد. کتابخانه این فهرست را در اختیار علاقه مندان قرار می دهد تا متن، مکان و زمان اجرای آن را انتخاب کنند.

متن ها را کتابداران متخصص کتابخانه های بیبلیومدیا انتخاب می کنند و می توانند متناسب هر مناسبتی باشند. (تولد، نامزدی، عروسی ... و غیره)

بیبلیومدیا اجرای این طرح را از سال ۱۳۸۵ (۲۰۰۷ میلادی) در ایالت "وو" Vaud آغاز کرد. به خاطر استقبال فراوان کتابخانه های عمومی از آن در این ایالت، بیبلیومدیا می خواهد اجرای طرح "واژه رسانان" را به دیگر ایالت های سوئیس نیز گسترش دهد.

برگردان:
ترانه وکیلی
Submitted by editor6 on