بازگشایی کتابخانه‌ی زنده‌یاد یحیی مافی در معلم‌کلایه‌

بازگشایی کتابخانه‌ی زنده‌یاد یحیی مافی در معلم‌کلایه‌

کتابخانه یحیی مافی شهر معلم‌کلایه پس از مدت‌ها دوباره میزبان کودکان منطقه است. این کتابخانه‌ی زیبا و کودک‌محور که در منطقه‌ی الموت شرقی استان قزوین واقع است، با پیگیری‌های پشتیبان کتابخانه، تلاش‌های کتابدار و همکاری اداره‌ی آموزش و پرورش شهرستان معلم‌کلایه از روز ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ دوباره آغاز به کار کرده است.

معلم‌کلایه زادگاه زنده‌یاد یحیی مافی، کارشناس ادبیات کودک و از بنیان‌گذاران شورای کتاب کودک و مدرسه‌ی مهران و از پیشگامان آموزش نوین در ایران است. کتابخانه‌ی یحیی مافی در سال ۱۳۹۶ به یاد این آموزگار بزرگ و با پشتیبانی فرزندان ایشان توسط گروه «با من بخوان» راه‌اندازی شد اما طی این چند سال به تدریج فعالیت آن کاهش یافته و به صورت نیمه‌تعطیل درآمده بود. اما با توجه به ظرفیت‌های این کتابخانه در گسترش فرهنگ کتابخوانی در میان کودکان و خانواده‌های این منطقه، در ماه‌های اخیر با پشتیبانی و پیگیری دوباره‌ی خانواده‌ی مافی و همکاری آموزش و پرورش، بازگشایی کتابخانه و اجرای برنامه‌ی «با من بخوان» بار دیگر در دستور کار قرار گرفت.

در همین راستا در نخستین گام شماری از آموزگاران علاقه‌مند منطقه در کارگاه‌های آنلاین «کتاب کودک، ادبیات کودکان و بلندخوانی» شرکت کردند تا نشست‌های بلندخوانی و ترویج کتاب را در مدرسه‌های زیر پوشش اجرا کنند. در ادامه با فعالیت خانم محدثه حسینی، یکی از آموزگاران باانگیزه‌ی این منطقه به عنوان کتابدار، کتابخانه جانی تازه گرفت. از ۱۵ دی ماه ۱۳۹۹ کارهای بازگشایی کتابخانه آغاز شد. در این مدت ۱۳۳۰ جلد کتاب کتابخانه ثبت شدند، مهر خوردند و برچسب‌های گروه سنی روی آن‌ها چسبانده شد. کتابخانه که پس از مدت‌ها بسته بودن در وضعیتی نابسامان قرار داشت، دوباره مرتب شد، کتاب‌ها از نو و به ترتیب درست در قفسه‌ها چیده شدند، همه چیز شسته و تمیز شد و دوباره در جای خود قرار گرفت، کتاب‌های بی‌کیفیتی که وارد کتابخانه شده بودند، خارج شدند، سیستم برقی کتابخانه که مشکل داشت، تعمیر شد، نیازهای کتابخانه بررسی شدند و با حضور ریاست آموزش و پرورش منطقه‌ی الموت شرقی تامین کمبودهای کتابخانه در دستور کار قرار گرفت، کتابخانه دوباره ضدعفونی، نظافت و تزیین شد تا همه چیز برای جشن بازگشایی کتابخانه آماده شود.

سرانجام در روز ۱۲ بهمن کودکان و نوجوانان دوستدار کتاب، به کتابخانه آمدند و کتابخانه بار دیگر میزبان علاقه‌مندان به کتاب و ادبیات کودک شد. در مراسم بازگشایی این کتابخانه که با حضور شهردار، بخشدار، ریاست اداره‌ی آموزش و پرورش منطقه، مسئولان برخی ارگان‌های دولتی و شماری از دانش‌آموزان و خانواده‌ها برگزار شد، گروهی از کودکان نمایش کتاب «افسانه‌ی درخت خرما و بزی» را برای مهمانان برنامه اجرا کردند.

از آغاز بازگشایی کتابخانه یحیی مافی کودکان و نوجوان منطقه با عضویت در کتابخانه، در نشست‌های بلندخوانی، نمایش و... شرکت می‌کنند. آموزگاران منطقه‌ی معلم‌کلایه نیز به عضویت این کتابخانه درمی‌آیند و برای بلندخوانی در کلاس‌ها و مدرسه‌های زیر پوشش از کتابخانه کتاب امانت می‌گیرند. همچنین شماری از مادران و خانواده‌های منطقه نیز با گرفتن کیسه‌های کتاب ویژه، زیر پوشش برنامه‌ی «خواندن با خانواده» قرار می‌گیرند.

عکس‌هایی از مراحل بازگشایی کتابخانه

آماده‌سازی، تعمیرات، نظافت و چیدمان دوباره کتابخانه

رضا درگاهی همیار کتابدار نوجوان این کتابخانه است که در همه‌ی مراحل کارهای بازگشایی کتابخانه همراه کتابدار بود

چیدمان نهایی کتابخانه

بازگشایی کتابخانه با حضور مقامات منطقه

بازگشایی و حضور دانش‌آموزان و خانواده‌ها در کتابخانه

 

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.