اریک کارل، خالق خوانندگان سیری ناپذیر و کرم ابریشم خیلی گرسنه

اریک کارل، خالق خوانندگان سیری ناپذیر و کرم ابریشم خیلی گرسنه

نویسندگان کودک و نوجوان،  از  جولیا دانلدسون[۱] گرفته تا کرسیدا کاوئل[۲]، نویسنده کتاب محبوب کرم ابریشم خیلی گرسنه را ستوده‌اند.

قصه­‌های امید... کارل در موزه‌­اش[۳]، امرست[۴]، ماساچوست، عکس از بوستون گلوب، نوشته­‌ی آلیسون فلاد[۱]

نویسندگان کودک و نوجوان، همواره اریک کارل فقید را به سبب خلق نسل­‌هایی از خوانندگان سیری­‌ناپذیر، که همتای اثر محبوبش کرم ابریشم گرسنه‌­اند، ستوده‌اند. کارل که روز یک‌شنبه در سن ۹۱ سالگی چشم از جهان فروبست از خود کتاب­‌هایی مانند کتاب مقوایی پرفروش و جهانی کرم ابریشم خیلی گرسنه[۶] به یادگار گذاشته است؛  کرم ابریشمی که قبل از پروانه شدن، یک هفته­‌ی مدام فقط غذا می­‌خورد. از او کتاب­‌های دیگری چون عنکبوت پُرکار[۷]، آفتاب پرست عجیب[۸]، بابا لطفاً ماه را برایم بیاور[۹] به یادگار مانده است.

جولیا دانلدسون نویسنده‌­ی گروفالو و سفیر پیشین ادبیات کودک می­‌گوید: «کتاب­‌های تصویری، نخستین نمایشگاه هنری کودک‌اند و اریک کارل کسی است که – شاید بیش از هر کس دیگری- جهان را به نقش کتاب­‌های تصویری،  به عنوان یک گونه‌­ی هنری، آگاه کرده است. کتاب ­کرم ابریشم خیلی گرسنه­ کتاب هوشمندانه­‌ای است و دارای ویژگی لمس‌کردنی است؛ البته اشاره­ام به همه‌­ی آن سوراخ‌­ها در کتاب است. این کتاب، ترکیبی از رنگ­‌ها، شمارش اعداد و روزهای هفته است و در عین حال درباره‌­ی رشد و پرورش حشره به کودکان اطلاعاتی می‌­دهد- در کنار همه­‌ی این موارد این کتاب زیبا و بامزه هم هست. برای همین است که هنوز هم کتابی ماندگار و کلاسیک است‌.»

کریس ریدل[۱۰] نویسنده­ و تصویرگر کودک «زیبایی و سادگی فریبنده­ی» تصویرهای کارل و استفاده از تکنیک کلاژ کاغذهای رنگی را که کودکان با آن ارتباط می­‌گیرند، ستایش می­‌کند. «او در سبک کاری­اش از یک دستمال کاغذی روشن استفاده می­‌کند که آغشته به رنگ اکرولیک است و با رنگ اکرولیک آن را نقطه­‌نگاری کرده است و در نهایت با چاقو آن را بریده و آن را روی مقوایی سفید می‌­چسباند تا شکل طرحِ برجسته شود. شاید عالی­‌ترین موفقیتش که خیلی هم ساده و قشنگ است آشنا کردن خوانندگان خردسال با این مسئله است که کتاب یک شی است. او با افزودن سوراخ‌­هایی در صفحه­‌های کتاب کرم ابریشم خیلی گرسنه آن را نشان داده است. افزون بر آن او با خلق آن کرم ابریشم خیلی گرسنه، خوانندگانی سیری­‌ناپذیری به وجود آورده و به آن­‌ها بال پرواز داده است.»

نظر کریس ریدل در مورد اریک کارل، عکس از کریس ریدل

کرسیدا کاوئل[۱۱]، نویسنده­ ی کتاب چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم،  سفیر ادبیات کودک انگلستان می­‌گوید: «خلق کتاب ­تصویری مانند نگارش هایکو برای ناآشنایان با شعر هایکو است- دشوارتر از آنی است که به نظر می‌­رسد... اریک کارل در کتاب کرم ابریشم خیلی گرسنه­ خیلی ساده و آسان موضوع شمردن، روزهای هفته و موضوع محبوب کودک یعنی غذا را با تصویرهای مهیج و در عین حال فوق­‌العاده ساده ترکیب کرده است. جای تعجب ندارد که کتاب، بسیار گیرا و جاودان است.»

آنتونی براون[۱۲] نویسنده‌­ی کتاب‌های تصویری کلاسیکی چون گوریل می­‌گوید: «وقتی نخستین مرتبه کتاب کرم ابریشم خیلی گرسنه را خواندم بسیار شگفت‌­زده شدم آن موقع در دوره‌ی طراحی گرافیک در لیدز[۱۳] تحصیل می­‌کردم. آن کتاب، داستانی ساده و منطقی برای خردسالان بود که به نظر می‌­آمد تمام موانع را درباره این که یک کتاب چطور می‌­تواند باشد،  پشت سر گذاشته بود. در آن کتاب، اثر هنری باشکوهی می‌­دیدم که رنگ­‌های زیبایی داشت و بیش­تر به آثار مجسمه‌­سازی مشابهت داشت تا یک اثر ادبی. این اثر، یک اثر لمس‌­کردنی بود. من هرگز کودکی را ندیده‌­ا‌‌م که از این کتاب خوشش نیاید برای این که این کتاب با این ویژگی­‌ای که دارد، میان داستان و خواننده ارتباطی ایجاد می‌­کند. بی‌شک این کتاب بهترین و تأثیرگذارترین کتاب کودکی است که تولید شده است.»

کتاب ­کرم ابریشم خیلی گرسنه­ در سال ۱۹۶۹ منتشر شد و به بیش از شصت زبان دنیا ترجمه شده است و گفته می­‌شود از زمانی که منتشر شده است، در هر دقیقه یک نسخه از آن فروخته شده است. اِمیلی گرَوت[۱۴]، نویسنده­‌ی کتاب‌های کودکان می­‌گوید: «فکر می­‌کنم کتاب کرم ابریشم خیلی گرسنه­ نخستین کتابی بود که من با هزاران کودک در جهان عاشقش بودم. آن کتاب، دنیای علاقه‌مندان کتاب بود. با چه میراثی بهتر از این، دنیا را می‌توان ترک کرد؟ » لورن چایلد[۱۵] اثر اریک کارل را اثری «پُر احساس، و خیلی شخصی» توصیف می‌­کند و می‌­گوید «فکر می­‌کنم این اثر همان چیزی است که حسِ بودن را القا می­‌کند؛ به این معنی که هیچ فاصله‌­ای میان خواننده و هنرمند وجود ندارد.»

کارل بیش از ۴۰ کتاب کودک نوشت و تصویرگری کرد که بیشتر کتاب­‌ها درباره­‌ی حیوان­‌ها، حشرات و طبیعت بودند و موضوعات بسیاری را در برمی­‌گرفتند از جیرجیرک­‌های ساکت و آرام گرفته تا تنبل­‌های فیلسوف. پدرش او را با طبیعت آشنا کرد. کارل به نیویورک تایمز گفته است: «وقتی کودک بودم، تا جایی که به یاد می‌­آورم پدرم دستم را می‌­گرفت و به طبیعت می‌­برد. و کرم‌­ها، حشره­‌ها و مگس­‌ها و زنبورها و مورچه­‌ها را نشانم می­‌داد و شیوه­ زندگی کردن­شان را برایم توضیح می‌­داد.»

 پیرز توردِی[۱۶] نویسنده‌­ی مجموعه­‌ی سه جلدی آخرین بازماندگان[۱۷] می­‌گوید: «بیش­ترین نبوغ کارل- آن هم تنها با گفتن چند کلمه و کشیدن تصویرهای برجسته- ظاهراً نشان دادن زندگی هر روزه‌­ی حیوانات است آن هم به صورت داستان­‌های دگردیسی درباره‌­ی امید داشتن که حتی یک کودک خردسال هم آن را می‌­فهمد. او برای هر موجود زنده­‌ای از همان صفحه‌ی نخست کتاب دنیای طبیعی چنان روشن و رنگینی خلق می‌‌کرد. میلیون‌ها نفر، نخستین تجربه و نخستین عشق­شان به تنوع بی‌انتهای سیاره­مان را مدیون این کتاب مقوایی بیست‌و‌دو صفحه‌ای‌اند؛  گوناگویی و تنوعی که با قدرت و نیروی رشد و باز نو شدن اتفاق می­افتد. بنابراین این کتاب میراث شگرفی است. »

[۱] Julia Donaldson

[۲] Cressida Cowell

[۳] Eric Carle Museum

[۴] Amherst

[۶] The Very Hungry Caterpillar

[۷] The Very Busy Spider

[۸] The Mixed-Up Chameleon

[۹] Papa Please Get the Moon for Me

[۱۳] Leeds

[۱۵] Lauren Child

[۱۷] Last Wild

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰-۰۳-۲۲ ۱۰:۱۸
پدیدآورندگان:
ویراستار:
مترجم:
کلیدواژه:
اریک کارل, ادبیات کودکان, تصویرگری, کتاب کودک, کتاب
متن سفارشی:

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.