اریک کارل، خالق خوانندگان سیری ناپذیر و کرم ابریشم خیلی گرسنه

اریک کارل، خالق خوانندگان سیری ناپذیر و کرم ابریشم خیلی گرسنه

نویسندگان کودک و نوجوان،  از  جولیا دانلدسون[۱] گرفته تا کرسیدا کاوئل[۲]، نویسنده کتاب محبوب کرم ابریشم خیلی گرسنه را ستوده‌اند.

قصه­‌های امید... کارل در موزه‌­اش[۳]، امرست[۴]، ماساچوست، عکس از بوستون گلوب، نوشته­‌ی آلیسون فلاد[۱]

نویسندگان کودک و نوجوان، همواره اریک کارل فقید را به سبب خلق نسل­‌هایی از خوانندگان سیری­‌ناپذیر، که همتای اثر محبوبش کرم ابریشم گرسنه‌­اند، ستوده‌اند. کارل که روز یک‌شنبه در سن ۹۱ سالگی چشم از جهان فروبست از خود کتاب­‌هایی مانند کتاب مقوایی پرفروش و جهانی کرم ابریشم خیلی گرسنه[۶] به یادگار گذاشته است؛  کرم ابریشمی که قبل از پروانه شدن، یک هفته­‌ی مدام فقط غذا می­‌خورد. از او کتاب­‌های دیگری چون عنکبوت پُرکار[۷]، آفتاب پرست عجیب[۸]، بابا لطفاً ماه را برایم بیاور[۹] به یادگار مانده است.

جولیا دانلدسون نویسنده‌­ی گروفالو و سفیر پیشین ادبیات کودک می­‌گوید: «کتاب­‌های تصویری، نخستین نمایشگاه هنری کودک‌اند و اریک کارل کسی است که – شاید بیش از هر کس دیگری- جهان را به نقش کتاب­‌های تصویری،  به عنوان یک گونه‌­ی هنری، آگاه کرده است. کتاب ­کرم ابریشم خیلی گرسنه­ کتاب هوشمندانه­‌ای است و دارای ویژگی لمس‌کردنی است؛ البته اشاره­ام به همه‌­ی آن سوراخ‌­ها در کتاب است. این کتاب، ترکیبی از رنگ­‌ها، شمارش اعداد و روزهای هفته است و در عین حال درباره‌­ی رشد و پرورش حشره به کودکان اطلاعاتی می‌­دهد- در کنار همه­‌ی این موارد این کتاب زیبا و بامزه هم هست. برای همین است که هنوز هم کتابی ماندگار و کلاسیک است‌.»

کریس ریدل[۱۰] نویسنده­ و تصویرگر کودک «زیبایی و سادگی فریبنده­ی» تصویرهای کارل و استفاده از تکنیک کلاژ کاغذهای رنگی را که کودکان با آن ارتباط می­‌گیرند، ستایش می­‌کند. «او در سبک کاری­اش از یک دستمال کاغذی روشن استفاده می­‌کند که آغشته به رنگ اکرولیک است و با رنگ اکرولیک آن را نقطه­‌نگاری کرده است و در نهایت با چاقو آن را بریده و آن را روی مقوایی سفید می‌­چسباند تا شکل طرحِ برجسته شود. شاید عالی­‌ترین موفقیتش که خیلی هم ساده و قشنگ است آشنا کردن خوانندگان خردسال با این مسئله است که کتاب یک شی است. او با افزودن سوراخ‌­هایی در صفحه­‌های کتاب کرم ابریشم خیلی گرسنه آن را نشان داده است. افزون بر آن او با خلق آن کرم ابریشم خیلی گرسنه، خوانندگانی سیری­‌ناپذیری به وجود آورده و به آن­‌ها بال پرواز داده است.»

نظر کریس ریدل در مورد اریک کارل، عکس از کریس ریدل

کرسیدا کاوئل[۱۱]، نویسنده­ ی کتاب چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم،  سفیر ادبیات کودک انگلستان می­‌گوید: «خلق کتاب ­تصویری مانند نگارش هایکو برای ناآشنایان با شعر هایکو است- دشوارتر از آنی است که به نظر می‌­رسد... اریک کارل در کتاب کرم ابریشم خیلی گرسنه­ خیلی ساده و آسان موضوع شمردن، روزهای هفته و موضوع محبوب کودک یعنی غذا را با تصویرهای مهیج و در عین حال فوق­‌العاده ساده ترکیب کرده است. جای تعجب ندارد که کتاب، بسیار گیرا و جاودان است.»

آنتونی براون[۱۲] نویسنده‌­ی کتاب‌های تصویری کلاسیکی چون گوریل می­‌گوید: «وقتی نخستین مرتبه کتاب کرم ابریشم خیلی گرسنه را خواندم بسیار شگفت‌­زده شدم آن موقع در دوره‌ی طراحی گرافیک در لیدز[۱۳] تحصیل می­‌کردم. آن کتاب، داستانی ساده و منطقی برای خردسالان بود که به نظر می‌­آمد تمام موانع را درباره این که یک کتاب چطور می‌­تواند باشد،  پشت سر گذاشته بود. در آن کتاب، اثر هنری باشکوهی می‌­دیدم که رنگ­‌های زیبایی داشت و بیش­تر به آثار مجسمه‌­سازی مشابهت داشت تا یک اثر ادبی. این اثر، یک اثر لمس‌­کردنی بود. من هرگز کودکی را ندیده‌­ا‌‌م که از این کتاب خوشش نیاید برای این که این کتاب با این ویژگی­‌ای که دارد، میان داستان و خواننده ارتباطی ایجاد می‌­کند. بی‌شک این کتاب بهترین و تأثیرگذارترین کتاب کودکی است که تولید شده است.»

کتاب ­کرم ابریشم خیلی گرسنه­ در سال ۱۹۶۹ منتشر شد و به بیش از شصت زبان دنیا ترجمه شده است و گفته می­‌شود از زمانی که منتشر شده است، در هر دقیقه یک نسخه از آن فروخته شده است. اِمیلی گرَوت[۱۴]، نویسنده­‌ی کتاب‌های کودکان می­‌گوید: «فکر می­‌کنم کتاب کرم ابریشم خیلی گرسنه­ نخستین کتابی بود که من با هزاران کودک در جهان عاشقش بودم. آن کتاب، دنیای علاقه‌مندان کتاب بود. با چه میراثی بهتر از این، دنیا را می‌توان ترک کرد؟ » لورن چایلد[۱۵] اثر اریک کارل را اثری «پُر احساس، و خیلی شخصی» توصیف می‌­کند و می‌­گوید «فکر می­‌کنم این اثر همان چیزی است که حسِ بودن را القا می­‌کند؛ به این معنی که هیچ فاصله‌­ای میان خواننده و هنرمند وجود ندارد.»

کارل بیش از ۴۰ کتاب کودک نوشت و تصویرگری کرد که بیشتر کتاب­‌ها درباره­‌ی حیوان­‌ها، حشرات و طبیعت بودند و موضوعات بسیاری را در برمی­‌گرفتند از جیرجیرک­‌های ساکت و آرام گرفته تا تنبل­‌های فیلسوف. پدرش او را با طبیعت آشنا کرد. کارل به نیویورک تایمز گفته است: «وقتی کودک بودم، تا جایی که به یاد می‌­آورم پدرم دستم را می‌­گرفت و به طبیعت می‌­برد. و کرم‌­ها، حشره­‌ها و مگس­‌ها و زنبورها و مورچه­‌ها را نشانم می­‌داد و شیوه­ زندگی کردن­شان را برایم توضیح می‌­داد.»

 پیرز توردِی[۱۶] نویسنده‌­ی مجموعه­‌ی سه جلدی آخرین بازماندگان[۱۷] می­‌گوید: «بیش­ترین نبوغ کارل- آن هم تنها با گفتن چند کلمه و کشیدن تصویرهای برجسته- ظاهراً نشان دادن زندگی هر روزه‌­ی حیوانات است آن هم به صورت داستان­‌های دگردیسی درباره‌­ی امید داشتن که حتی یک کودک خردسال هم آن را می‌­فهمد. او برای هر موجود زنده­‌ای از همان صفحه‌ی نخست کتاب دنیای طبیعی چنان روشن و رنگینی خلق می‌‌کرد. میلیون‌ها نفر، نخستین تجربه و نخستین عشق­شان به تنوع بی‌انتهای سیاره­مان را مدیون این کتاب مقوایی بیست‌و‌دو صفحه‌ای‌اند؛  گوناگویی و تنوعی که با قدرت و نیروی رشد و باز نو شدن اتفاق می­افتد. بنابراین این کتاب میراث شگرفی است. »

[۱] Julia Donaldson

[۲] Cressida Cowell

[۳] Eric Carle Museum

[۴] Amherst

[۶] The Very Hungry Caterpillar

[۷] The Very Busy Spider

[۸] The Mixed-Up Chameleon

[۹] Papa Please Get the Moon for Me

[۱۳] Leeds

[۱۵] Lauren Child

[۱۷] Last Wild

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰-۰۳-۲۲ ۱۰:۱۸
پدیدآورندگان:
ویراستار:
مترجم:
کلیدواژه:
اریک کارل, ادبیات کودکان, تصویرگری, کتاب کودک, کتاب
متن سفارشی:

دیدگاه ها

با درود.
البته اریک کارل در اصل نه نویسنده، بلکه تصویرگر بود؛ گرچه این که عرض کردم از ارزشهای نویسندگیش
به ویژه در کتاب زیبای "کرم گرسنه" نمیکاهد.
دستتان درد نکند.
موفق باشید


ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.