فعالیت پیشنهادی برای کتاب ردپای کربن ما:کاهش گازهای گلخانه‌ای

فعالیت پیشنهادی برای کتاب ردپای کربن ما:کاهش گازهای گلخانه‌ای

کتاب «ردپای کربن ما: کاهش گازهای گلخانه‌ای» یک کتاب علمی اطلاعاتی برای آشنایی نوجوانان با انرژی ردپای کربن و راه‌های کوچک کردن آن است.

کتاب‌های علمی اطلاعاتی را مانند کتاب داستان نمی‌توان بلندخوانی کرد. رجوع به کتاب می‌تواند برای یافتن پاسخ پرسشی باشد که ذهن نوجوان را به خود مشغول کرده است یا برای علاقه‌مند کردن نوجوانان به خواندن این‌گونه کتاب‌ها بهتر است گزیده‌هایی از کتاب که جالب است را انتخاب کنید و بلندخوانی کنید تا کودکان تشویق شوند خودشان کتاب را مطالعه کنند. انجام فعالیت در پیوند با کتاب نیز به علاقه‌مند کردن نوجوانان کمک می‌کند.

۱- گفت‌وگو کنید.

پیش از بلندخوانی از نوجوانان بپرسید اصطلاح «ردپای کربن» را شنیده‌اند؟ معنای آن را می‌دانند؟ سپس بخش‌هایی از کتاب را که انتخاب کرده‌اید بلندخوانی کنید.

پس از بلندخوانی کتاب با پرسش‌هایی مانند زیر با نوجوانان گفت‌وگو کنید:

 • تابه‌حال درباره اصطلاح «ردپای کربن» شنیده‌ بودید؟ به‌نظرتان دانستن درباره ردپای کربن چرا مهم است؟
 • به نظر شما از بین هر دو فعالیت، کدام ردپای کربن کم‌تری دارد؟ چرا؟
  • رفتن به مدرسه پیاده یا با دوچرخه / با ماشین والدین
  • خوردن انواع غذاهای گوشتی هر روز هفته / خوردن انواع غذاهای گوشتی یک بار در هفته
  • خاموش کردن وسایل برقی مانند کامپیوتر و تلویزیون در طول شب / در حالت انتظار (استندبای) گذاشتن وسایل برقی مانند کامپیوتر و تلویزیون در طول شب
  • استفاده از وسایل پلاستیکی یک بار مصرف / استفاده از وسایلی که می‌توان بارها استفاده کرد
 • شما اگر بخواهید ردپای کربن‌تان را کاهش دهید چه کارهایی انجام می‌دهید؟
 • زمانی که از حفاظت از محیط‌زیست صحبت می‌کنیم منظور چیست؟ چرا لازم است محیط‌زیست را حفظ کنیم؟
 • به‌نظر شما نقش تک‌تک ما در حفظ محیط‌زیست چیست؟
 • مسئله‌ای مانند افزایش گازهای گلخانه‌ای در جو مسئله‌ای جهانی است. به نظر شما چه گروه‌هایی در حل آن نقش دارند؟

۲- ردپای کربن خود را محاسبه کنید.

از نوجوانان بخواهید:

 • در این نشانی (دقیق‌تر و با سوالات بیشتر) و این نشانی (ساده‌تر و با سوالات کم‌تر) با پر کردن اطلاعات خواسته شده ردپای کربن خود را محاسبه کنند.
 • کاربرگ «محاسبه ردپای کربن» را پر کنند و با جمع زدن امتیازها ردپای کربن خود را محاسبه کنند یا در کاربرگ «ردپای کربن خانواده ما» با رنگ کردن حلقه‌های ردپا طبق دستورالعمل بزرگی ردپای کربن خود را مشاهده کنند.

(در کابرگ محاسبه‌ی ردپای کربن عددی که در انتها به دست می‌آید به واحد پوند در سال است و از میزان متوسط میزان تولید کربن دی‌اکسید هر نفر در سال در ایران که تقریبا معادل ۸/۵ تن (۱۷۰۰۰ پوند) در سال است حتما پایین‌تر است، چون مواردی که در کاربرگ آورده شده است، تنها بخشی از معیارهایی است که سنجیده می‌شود.)

۳- چه باید کرد؟

از نوجوانان بخواهید پس از محاسبه‌ی ردپای کربن، به راه‌های کاهش آن فکر کنند و برای اجرای برخی از آن راه‌ها برنامه‌ریزی کنند. نوجوانان را راهنمایی کنید که هر چه ردپای کربن کوچک‌تر باشد بهتر است، پس برای کاهش آن در هر سوال لازم است سراغ گزینه‌هایی بروند که ردپای کربن کوچک‌تری دارند.

۴- آگاهی‌رسانی کنید.

افراد زیادی تابه‌حال اصطلاح «ردپای کربن» را نشینده‌اند و معنای آن را نمی‌دانند. پوسترهایی جذاب و ساده با موضوع ردپای کربن درست کنید تا آگاهی اطرافیان را درباره‌ی این اصطلاح افزایش دهید و راهکارهای کاهش ردپای کربن را نشان دهید. جستجو در اینترنت کمک می‌کند ایده‌های متنوعی برای پوسترهای خود پیدا کنید.

حواس‌مان باشد که برای آگاهی‌رسانی به دیگران ابتدا باید دانش خودمان را بالا ببریم.

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰-۰۶-۱۸ ۱۱:۳۶
متن سفارشی:

ديدگاه شما