شب قصه گویی در سوئیس!

قصه گویی و خواندن یک داستان با صدای بلند در یک فضایی گیرا ، یکی از ساده ترین شیوه ها برای ترویج کتابخوانی، و بهترین راه برای علاقه‌مند ساختن کودکان و بزرگسالان به دنیای كتاب و ‌خواندن كتاب است.

شب قصه گویی و داستان خوانی در سوئیس یکی از با نشاط ترین روش های ترویج کتابخوانی است، که کوچک و بزرگ را با لذت خواندن آشنا می کند. این برنامه را "موسسه سوئیس برای رسانه های کودکان و نوجوانان" (SIKJM) آن را با همکاری "بیبلیومدیا" (Bibliomedia) برگزار می کند و یونیسف UNICEF سوئیس نیز از سال ۲۰۰۵/ ۱۳۸۴ در برگزاری آن شرکت می کند.

این سازمان ها در دومین جمعه ماه نوامبر با هم و در محور یک شعار مشترک به برگزاری این شب قصه گویی می پردازند، و از مدارس، کتابخانه ها، کتابفروش ها و گروه های کتابخوانی دعوت می کنند که دراین شب قصه گویی شرکت کنند.

برنامه شب قصه گویی سه اصل دارد:

  • برگزاری شب قصه گویی در یک زمان معین (دومین جمعه ماه نوامبر)
  • انتخاب یک موضوع مشخص برای این شب
  • هر شرکت کننده می تواند آزادنه برای این شب برنامه هایی تدارک ببیند.

شب قصه گویی در سوئیس

از سال ۱۹۹۰ انجمن ها و موسسات ملی و محلی در سراسر سوئیس در برگزاری این برنامه که از طرف SIKJM حمایت می شود، شرکت می کنند. در سال ۲۰۰۸ /۱۳۸۷ بیش از ۴۵۰ موسسه به برگزاری این شب در سوئیس پرداختند.

در این شب کلاس های درس، کتابخانه ها، سالن های ورزشی، محوطه های مختلف و حتی واگن های قطارها تبدیل به مکان هائی می شوند که در آنها کودکان، نوجوانان و بزرگسالان داستان هایی از سرزمین های دور و نزدیک را انتخاب، و آن را تعریف می کنند یا با صدای بلند برای دیگران می خوانند.

اجرای برنامه های شب قصه گویی به عهده موسسه هایی است که در برگزاری این شب نام نویسی می کنند. SIKJM فقط آن ها را راهنمایی کرده و فهرستی از کتاب هایی را که در ارتباط با موضوع شب قصه گویی هستند در اختیار آن ها می گذارد. شرکت کنندگان دو پوستر این شب را نیز به رایگان دریافت می کنند.

برنامه های شب قصه گویی بعدازظهر روز جمعه شروع می شوند و تا نیمه شب ادامه دارند. کودکان گاهی در چنین شبی در محل اجرای برنامه مانده و شبی را با هم به قصه خوانی و قصه گویی می پردازند كه نقش مهمی در رشد و شكوفایی خلاقیت آن ها دارد.

شب قصه گویی در سوئیس امسال در تاریخ جمعه ۱۳ نوامبر برگزار می شود.

شب قصه گویی در سوئیس

موضوع امسال : "زمانی که جهان جوان بود..." است که الهام گرفته از عنوان کتابی از Jürg" Schubiger" نویسنده سوئیسی است.

تشویق به دنبال یک راز حل نشده رفتن: در آغاز چه بود؟

این پرسش انسان ها را در دوره ها و فرهنگ های مختلف به خود مشغول کرده است. حاصل آن اسطوره ها و داستان هایی است که هر یک به شیوه ای متفاوت آن را توصیف می کنند. حتی علم نیز به دنبال جوابی برای آن است.

امسال شب قصه گویی از آغاز پیدایش زمین، نابودی جانداران و اجداد ما حکایت ها نقل می کند.

شب قصه گویی امسال برای بیستمین بار در سوئیس برگزار می شود.

برگردان:
ترانه وکیلی
Submitted by editor6 on