آغوش گشوده‌ی کتابخانه «با من بخوان» صباشهر به روی کودکان

خانه‌ی کودک صباشهر در انتهای یک کوچه‌ای باریک قرار دارد، پس از گذر از حیاطی کوچک به ساختمانی می‌رسیم که محل برگزاری کلاس‌های درس است و در بخشی از آن کتابخانه‌ی کودک‌محور «با من بخوان» آغوش خود را به روی کودکان و نوجوانان گشوده است.

کتابخانه‌ی «با من بخوان» خانه‌ی کودک صباشهر از توابع شهریار در استان تهران از خرداد ماه 1399 با پشتیبانی «شرکت مخابراتی ارگ جدید» راه‌اندازی شده است. در خانه‌ی کودک صباشهر که به همت که «انجمن یاری کودکان در معرض خطر» تاسیس شده، کودکان پایه‌های اول تا ششم دبستان که بنا به دلایل گوناگون از امکان ثبت‌نام در مدارس دولتی محروم بوده‌اند به تحصیل مشغول‌اند و از خدمات فرهنگی و آموزشی بهره‌مند می‌شوند. کتابخانه‌ی «با من بخوان» این مرکز نیز با فضاسازی کودک‌محور و با بیش از چهارصد جلد کتاب باکیفیت به کودکان این مرکز و کودکان محلی خدمات ارائه می‌دهد.

«انجمن یاری کودکان در معرض خطر» مرکز دیگری هم در شاهدشهر دارد که به لحاظ مسافت به محل کتابخانه نزدیک است و کودکان آن مرکز نیز از خدمات این کتابخانه استفاده می‌کنند.

در ابتدای راه‌اندازی به علت شرایط نامناسب شیوع کرونا فعالیت کتابخانه با موانع بسیاری روبه‌رو شد اما در حال حاضر این کتابخانه به کمک کتابدار فعال این مرکز، سمانه شهبازی، متناسب با شرایط شیوع کرونا و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فعالیت مستمری دارد.

در آغاز کودکان تنها برای امانت‌ گرفتن کتاب به مرکز مراجعه می‌کردند و برای انجام فعالیت‌های پس از بلندخوانی از طریق فضای مجازی با کتابدار در ارتباط بودند. اما اینک کودکان در زمان‌های مشخص به کتابخانه مراجعه می‌کنند، کتاب امانت می‌گیرند، در نشست‌های بلندخوانی و فعالیت‌های در پیوند با کتاب شرکت می‌کنند و همچنین با راهنمایی کتابدارشان می‌آموزند که چگونه کتاب‌ها را در خانه و با خواهر و برادرهای‌شان سهیم شوند.

با توجه به وجود چند مدرسه در پیرامون کتابخانه، نزدیک بودن خانه‌ی بهداشت محل، و امکان حضور مادران و زنان در کلاس‌های سوادآموزی این مرکز، کارشناسان «با من بخوان» امیدوارند در آینده‌ی نزدیک شبکه‌ی کتابخانه هر چه بیش‌تر گسترش یابد و کودکان و خانواده‌های بیش‌تری با کتابخانه و فعالیت‌های آن همراه شوند.

پدیدآورندگان:
Submitted by skyfa on