پرورش شوق خواندن در مناطق آسیب پذیر!

عنوان لاتین:
Convenio de Cooperación al Plan de Lectura, Medellín, Colombia

"Convenio de Cooperación al Plan de Lectura de Medellín, Colombia"، پروژه ای است برای ترویج خواندن که در مدلین دومین شهر بزرگ در کشور کلمبیا اجرا می شود.

بنیاد ترویج خواندن "جوردی سییررا ای فابرا" نویسنده مشهور اسپانیایی، این پروژه را در ۴ منطقه آسیب پذیر و فقیر نشین مدلین اجرا می کند. در این مناطق، بیشتر از سه میلیون نفر زندگی می کنند. بسیاری از آن ها، افراد بی خانمانی هستند که در اثر فقر، خشونت های اجتماعی و دلایل سیاسی، به زندگی در خیابان ها یا ویرانه ها روی آورده اند. خشونت و فقر در این بخش های شهر بیداد می کند.

در چنین شرایطی، بنیاد سیرا فابرا، در پارک ها، کنار خیابان ها و بسیاری از مکان های غیر رسمی و پر رفت و آمد این محله ها، به ترویج خواندن می پردازد. با جعبه های پر از کتاب در این گوشه و آن گوشه کارگاه های ترویج خواندن برپا می کند، فروشگاه های خیابانی ارزان کتاب به راه می اندازد، فیلم های مربوط به خواندن و ادبیات و کتاب برای ساکنان نمایش می دهد، نویسندگان را به این محله ها دعوت می کند و با ساکنان نشست های گپ و گفت راه می اندازد.

این فعالیت ها، همه و همه برگزار می شوند تا کودکان و بزرگسالانی را که شرایط عادی زندگی خود را به دور از کتاب و فرهنگ سپری می کنند، با شوق خواندن و لذت بردن و آموختن آشنا شوند و به آن خو بگیرند.

این پروژه تاکنون، موفق شده به ۲۱ هزار نفر از ساکنان این مناطق آسیب پذیر خدمات فرهنگی ارائه کند و بسیاری از سازمان ها، نهاد ها و افراد  دیگر را نیز به فعالیت برای ترویج خواندن و فرهنگ در کشور تشویق کند.

این پروژه، در سال ۲۰۱۰ جایزه ترویج خواندن آساهی را از دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان دریافت کرد.

نهاد ترویج خواندن "سییررا ای فابرا" در آمریکای لاتین (Taller de las Letras Jordi Sierra I Fabra Foundation) را بیشتر بشناسید.

برگردان:
لیلا عالمی
Submitted by editor6 on