سه دقیقه فرصت داری این کتاب را معرفی کنی!

سه دقیقه فرصت داری این کتاب را معرفی کنی!

 Book Slam  یا (معرفی ضربتی کتاب) روش ویژه ای برای  معرفی کتاب به کودکان و نوجوانان است.

این روش را  آکادمی رمشاید  Remscheid  در آلمان ایجاد کرده و اجرای  آن را به کتابخانه های عمومی و مراکزآموزشی در آلمان پیشنهاد  می کند. طرح Book Slam به صورت مسابقه اجرا می شود. در این مسابقه، هرکتاب باید در کمتر از سه دقیقه معرفی شود. این معرفی می تواند به صورت:

 • خواندن گزیده ای از کتاب باشد
 • خلاصه ای از داستان بصورت داستان گویی باشد
 • خودنگاره ای از شخصیت اصلی داستان باشد
 • مصاحبه ای با شخصیت اصلی داستان و یا نویسنده داستان باشد
 • گفت و گویی درباره موضوع اصلی کتاب باشد
 • ایفای نقش باشد
 • یک آگهی تبلیغاتی باشد
 • اجرای موسیقی باشد
 • .....

سه دقیقه فرصت داری این کتاب را معرفی کنی

برای اجرای این مسابقه ابزار زیر نیزمورد نیاز است:

 • کرنومتر
 • سوت
 • کارت هیئت داوران با اعداد یک تا ده
 • تخته سیاه \ flipchart
 • حدود  هفت تا ده کتاب، از بین کتاب های جالب و خواندنی برای کودکان و نوجوانان

پس از معرفی هر کتاب مخاطبان می توانند به آن نمره ای بین یک تا ده بدهند. مخاطبان حتی می توانند با سوت زدن معرفی کتاب را قطع کنند. گرداننده برنامه، امتیازات را روی تابلویی می نویسد.  بعد از معرفی  تمام کتاب ها، امتیازات را جمع بسته و کتاب برنده را معرفی می کند.

در پایان برنامه، همه کتاب های معرفی شده به نمایش گذاشته  می شوند.  در واقع این نمایشگاه  فرصت خوبی است تا کودکان و نوجوانان بتوانند نگاهی به کتاب ها بیاندازند و انگیزه ای برای خواندن بیابند. این برنامه ویژه نوجوانان دوازده سال به بالا است. کتابداران و مربیان می توانند  این مسابقه را در کتابخانه عمومی، مدرسه و یا هر جای دیگری به اجرا در آورند. آن ها می توانند خود این کتاب ها را معرفی کنند و یا نوجوانان این کار را انجام دهند.  

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۰-۱۰-۱۹ ۰۶:۳۲
برگردان:
گروه مترجمان کتابک - ترانه وکیلی
متن سفارشی:

دیدگاه ها

با سلام و خسته نباشید، این پروژه ای که در بالا به قسمتهایی از آن اشاره شده، کاری بسیار بزرگ است که در آلمان و به خصوص در شهر هانوفر در کتابخانه های عمومی با همکاری مدارس در پایه دبیرستان انجام می گیرد. خوشبختانه کتابخانه های عمومی در آلمان و تا آنجا که من می دانم در شهر هانوفر بسیار فعال هستند و از آنجا که خود نیز کتابدار یکی از این کتابخانه های عمومی هستم هر از چند گاهی یک پروژه جدید را تجربه می کنم و پروژه بالا برای انجام آن از خود دانش آموزان که به شکل داوطلبانه حاضر به همکاری می شوند استفاده می کنند و صد البته که همه اینها زیر نظر کتابداران صورت می گیرد. همه ساله تحت عنوان هفته کتاب نوجوان Jugend Buch Woche در همه مدارس هانوفر نمایشگاه کتابی برگزار می گردد که همه معلمان و دانش آموزان یک و یا دو ساعت درسی را در این نمایشگاه به سر برده و کتابداران با معرفی کتابهای جدید از طریق چیستان و یا به شیوه بازی گونه با هدف آشنایی دانش آموزان به کتاب و کتابخانه بین ۱۵ تا ۲۵ دقیقه دانش آموزان را سرگرم کرده و بعد به کتابخانه دعوت می نمایند. به نظر من و تجربه ای که دارم نشان داده که همیشه اولین قدم از طرف کتابداران برداشته شده و به کتابخانه های عمومی نه به عنوان فقط کتابخانه بلکه محلی برای قرار ملاقاتهای جوانان تبدیل شده و در آنجا سعی می شود تا با برنامه های بسیار متنوعی که تدارک می بینند همه اقشار با همه رده های سنی ، مهاجران و از نوزادان تا سالمندان را به کتابخانه بکشانند.


سلام دوست عزیز
سپاس بسیار از توجه شما. خیلی عالی می شود اگر تجربه های تان از کار با کودکان و نوجوانان در اجرای این پروژه ها یا فعالیت های خلاق خودتان به عنوان یک کتابدار را برای کتابک بفرستید. شاد باشید


خانم احمدی نژاد من کتابدار کتابخانه کودک و نوجوان هستم . در مورد موضوعی به تجربیات شما نیاز دارم . آیا ممکن است که به ایمیل من پیامی بفرستید ؟ ایمیل من به نشانی [email protected]


سلام مجدد، متشکرم از پاسخ شما، کتابخانه های عمومی در آلمان بسیار بسیار فعال هستند و همیشه سعی دارند که با نظام آموزش و پژوهشی جامعه همسو شده و پروژه های بسیاری را دنبال می کنند، به طور مثال یکی از سرویس هایی که کتابخانه های عمومی برای دانش آموزان در مقطع دبستان و یا راهنمایی دارند، دعوت آنها با معلمان به کتابخانه است که با آمدن آنها در زمان تعطیل بودن کتابخانه ، مثلا صبحها، کتابخانه، شرایط عضویت ، سیستم رده بندی کتابها به زبان ساده به شیوه بازی و چیستان و یا سینمای کتابهای تصویری معرفی می کنند.
برای معلمان و مربیان مهد کودکها شرایط ویژه عضویت وجود دارد و آنها کتب و مواد خواندنی را می توانند سه ماه نزد خود نگاه دارند. از عناوین کتب بسیار مشهور به تعداد ۳۰ و یا ۶۰ جلدتهیه شده و در کتابخانه مرکزی نگهداری می شود که با درخواست معلمان بعنوان Klassensatz به آنها به امانت داده می شود که در یک زمان همه کودکان در کلاس همان کتاب را داشته باشند. و یا اینکه معلمان که در مورد خاصی تدریس می کنند مثلا گیاهان ، حیوانات خانگی، فضا و... به کتابخانه مراجعه کرده و تقاضا می کنند که برای چه گروه سنی در چه موضوعی به چه تعداد کتاب متفاوت نیاز دارند و کتابداران پس از آماده کردن مواد خواندنی تقاضا شده به معلم مورد نظر خبر می دهند که می تواند کتابها را به امانت بگیرد.
در رابطه با مهدکودکان ، کتابداران به مهدکودکهای اطراف کتابخانه می روند و آنها را به کتابخانه دعوت می کنند و آنها ماهی یکبار به کتابخانه می آیند و ما سینمای کتب تصویری Bilderbuchkinoبرای آنها نشان می دهیم که بسیار جذاب است و من بعنوان کتابداری که به زبان فارسی اشراف دارد کتابها را ترجمه کرده و دو زبانه فارسی ، آلمانی سینمای کتب تصویری را برای کودکان فارسی زبان و یا آلمانی که علاقمند هستند نشان می دهم.
کار بسیار متنوع است و همیشه تقویم ما شلوغ. راز موفقیت را همکاری بسیار خوب بین کتابداران و نظام آموزش و پرورش این کشور می بینم و همین آرزو را هم برای ایران عزیز دارم. با آرزوی موفقیت هر روزه برای شما عزیزان.


ممنون از شما. موفق و پیروز باشید


سلام خانوم احمدی نژاد؛من کتابدار -کتابخانه ای در روستای سنگاچین از توابع بندرانزلی در استان گیلان هستم،۵ ماه کارمو شروع کردم و۱۳۰۰ جلد کتاب داریم ولی کتاب کودکان و نوجوانان ما خیلی کمه,استقبال کتابخانه هم کمه من چیکار کنم بچه ها استقبال کنند از کتابخانه-خواهشاً منو راهنمایی کنید
ایمیلم:[email protected]


ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.