کتاب‌های حمید عاملی خاک می‌خورند

کتابک

نکوداشت حمید‌عاملی قصه‌گوی مطرح ایرانی با عنوان "مادربزرگ، پدربزرگ، قصه بگو!" همزمان با روز جهانی کودک و هفته سالمندان، با حضور خانواده، همکاران، دوستان و دوستداران حمید عاملی در فرهنگسرای تفکر برگزار شد.
این فرهنگسرا با هدف زنده کردن نام و یاد حمید عاملی با برگزاری محفل قصه‌گویی میزبان دانش‌آموزان ۴ مدرسه همراه با پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هايشان بود.
در این مراسم زهره کدخدایی زاده - از همکاران حمید عاملی - با دعوت از دانش‌‌آموزان به صحنه و ایفای نقش یک مادربزرگ به اجرای یکی از قصه‌های حمید عاملی پرداخت .

سهيلا صداقت - همسر مرحوم حميد عاملی - با اشاره به بي‌توجهی برخی مسئولان و سیاستگذاران حوزه نشر کشور نسبت به آثار مرحوم حميد عاملی قصه گوی مطرح راديو گفت: "حميد عاملی بيش از يكصد اثر در زمينه شعر و قصه كودكان خلق كرده است كه بخش عمده اي از آنها در قفسه كتابخانه او خاك مي‌خورند و به دليل عدم حمايت مالي امكان انتشار پيدا نكرده‌اند."

نسیم سلیم‌زاده کارشناس و مسئول شبکه همکاری در فرهنگسرای تفکر با اشاره به تلاش‌های حمید عاملی در ترویج قصه‌گویی برای کودکان ایرانی گفت:" از سياستگذاران و متوليان حوزه نشر انتظار می رود از دستاوردهاي فعاليت ۵۰ ساله او در اين عرصه به نحو مناسبی برای معرفی به مخاطبان بهره بگيرند."

در پایان مراسم ، همزمان با پخش صدای حمید عاملی در حال قصه‌گویی، از خانواده او با اهدای تقدیرنامه تجلیل به عمل آمد.

حمید عاملی سال ۱۳۲۰ به دنیا آمد و تمام عمر كاري خود را صرف ارتقاي فرهنگ قصه‌گويی براي كودكان كرد.

او از سن ۱۴ سالگي كار داستان‌نويسي را از مجله كيهان بچه‌ها و اطلاعات هفتگی ‌آغاز کرد و  نزدیک به پنج دهه از عمر خود را به داستان نویسی و قصه گویی پرداخت.

.عاملی فعالیت خود را در رادیو  از سال ۱۳۳۷ با گویندگی در برنامه "کار و کارگر" آغاز کرد.

 او گویندگی در برنامه های «راه شب»، «یک شب از هزار و یک شب» و قصه گویی در برنامه «قصه یک ظهر جمعه» را در کارنامه کاری خود دارد.

عاملی بامداد شانزدهم دی‌ماه ۱۳۸۶ به علت بیماری سرطان درگذشت.

روشنک بهاریان نیکو 

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۸۷-۰۷-۲۳ ۱۷:۳۵
متن سفارشی:

ديدگاه شما