جلوی چاقی کودکان را بگیریم

جلوی چاقی کودکان را بگیریم

از دیر باز تا کنون چاقی و بدی تغذیه میلون ها کودک را تحت تأثیر خود قرار داده است. طبق آمارهای موجود در کشور‌های مرفه و نیمه مرفه از هر سه نفر یک نفر دچار چاقی و اضافه وزن است، عامل اصلی‌ این اضافه وزن بی‌ تحرکی و تغذیه ناسالم است. چاقی باعث بالا رفتن ریسک بیماری های قلبی، بیماری قند و اختلال در خواب می گردد.

امروز با این‌که به نظر می‌رسد در بسیاری از جوامع نسبتا مرفه بچه ها بیشتر می‌خورند، اما اکثر آن ها به مواد مغذی و ضروری کمتر دسترسی‌ دارند، به طور مثل آمارها در این کشورها نشان می‌دهد تنها ۲ درصد کودکان روزانه از تمام گروه‌های غدایی به میزان کافی‌ دریافت می‌کنند. بنابراین توجه پدر مادرها به خوراکی‌های با ارزش غذایی بالا در وعده‌های روزانه کودکان اهميت دارد.

همچنین تشویق کودکان به ورزش و تحرک بدنی علاوه بر جلوگیری از چاقی باعث افزیش بهره مندی کودکان از آموزش‌های در مدرسه و بهبود تمرکز آن ها بر دروس خود می شود. امروز کودکان بسیار بیش از گذشته وقت خود را بی‌ هیچ تحرکی در ماشین، اتوبوس، جلوی کامپیوتر و یا تلویزیون می گذرانند. بیش از یک سوم کودکان روزی پنج ساعت و یا بیشتر در حال تلویزیون نگاه کردن هستند.

بسیاری از آگاهان بر این باورند که والدین نقش خود را در فراهم کردن شرایط برای فعالیت های بدنی کودکان‌شان فراموش کرده اند. به ویژه امروزه که کودکان زیر بمباران تبلیغاتی خوراکی‌های مضر هستند، کمتر با دوچرخه یا پیاده به مدرسه می روند و کوچه‌ها دیگر برای بازی کودکان به اندازه کافی امن نیست؛ پدر مادرها باید راه‌های دیگری برای تحرک و رساندن غذاهای سالم تر به کودکان‌شان بیابند.

این را فراموش نکنیم که حتا تغییرات کوچک می تواند نتایج بزرگی‌ را در این راه باعث شود. به طور مثال زمان نشستن کودکان را در برابر تلویزیون، کامپیوتر و بازی‌های کامپیوتری محدود کنیم. از خوردن غذاهای بیرون از خانه دوری کنیم و بچه‌ها را به خوردن غذاهای خانگی تشویق کنیم. خود ما اولین الگوی بچه‌ها برای رفتارهای سالم هستیم بنابراین با فرزند خود به پیاده روی، دوچرخه سواری و یا در صورت امکان باشگاه ورزشی برویم و یا در پارک‌ها با هم ورزش کنیم.

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۸۹-۱۱-۱۲ ۰۶:۲۸
متن سفارشی:

دیدگاه ها

با سلام خدمت همکلاسی گرامی


با سلام. من مطالبی را که در این وبلاگ گذاشته بودی خوندم خیلی جالب و جذاب بود مرسی


ديدگاه شما