کرم گرسنه گرسنه، چهل سالگی ات فرخنده باد!

کرم گرسنه گرسنه، چهل سالگی ات فرخنده باد!

کرم گرسنه گرسنه The Very Hungry Caterpillar شاهکار اریک کارل تصویرگر- نویسنده آلمانی - امریکایی پا به چهل سالگی گذاشت این داستان بسیار زیبا که روایتگر کرم پروانه Caterpillar گرسنه ای است که زندگی اش به عنوان موجودی کوچک و ناچیز در یکشبنه روزی از تخمی که روی برگی افتاده شروع می شود و تا هفته بعد که به یک پروانه زیبا تبدیل می شود،‌ در کالبد کرم ادامه می یابد.

روز دوشنبه او یک سیب می خورد اما همچنان گرسنه و کوچک است. روز سه شنبه او دو گلابی می خورد، کمی بزرگ تر می شود،‌ اما هم چنان گرسنه است. روز چهار شنبه او سه آلو مي خورد كه باز هم گرسنه است. روز پنج شنبه او چهار توت فرنگی می خورد، بزرگ تر می شود و گرسنه می ماند. روز جمعه پنج پرتقال می خورد،‌ بازهم بزرگ تر می شود، اما گرسنه می ماند. روز شنبه چیزهای گوناگونی مانند ساندویج سوسیس، بستنی و خیلی چیزهای دیگر می خورد در پایان این روز است که او ناگهان به پروانه ای زیبا تبدیل می شود.

چهل سال پیش از این در سال ۱۹۶۹ این داستان زیبا و تاثیر گذار با دست های توانای اریک کارل آفریده شد و از آن پس برای چهار دهه میلیون ها کودک را در سرتاسر جهان انگشت به دهان گذاشت. گفته شده است که واژگان این کتاب که تاکنون از آن میلیون ها نسخه به فروش رفته است،‌ در زبان انگلیسی تنها ۲۲۵ واژه است. در این روایت، کودکان نوآموز با روزهای هفته، شمارش عددها تا پنج و مهم تر از همه با چرخه زندگی آشنا می شوند. البته این همه جادوی کرم گرسنه گرسنه نیست. بی گمان جادوی بزرگ این داستان، تصویرهای شگفت انگیز زیبای کرم پروانه است که اریک کارل توانسته با تکنیکی ویژه خود کرمی بسیار دوست داشتنی بیافریند.

در حقیقت آن چیزی که داستان کرم گرسنه گرسنه را به یک شاهکار کلاسیک جهانی تبدیل کرده است، مجموع همین چیزهای به ظاهر ساده است. اریک کارل همان گونه که در گفت و گویش بازگفته است، به سادگی باور دارد و این شگرد را در کارهایش به کار گرفته است. او با سادگی تمام فلسفه ای بس بزرگ را در واژگان و تصویرهایی زیبا جا داده است. فلسفه بس بزرگ او حرکت کردن و رفتن تا شدن است. شدن برای پرواز کردن. کودکان این پدیده را با همه بار هستی شناختی اش همان گونه می فهمند که رمز و رازهای تودر توی افسانه های پریان را برای هزاران سال درک کرده اند.

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۸۸-۰۱-۱۶ ۱۶:۱۲
رویداد - فراخوان - تقویم - طرح:
متن سفارشی:

ديدگاه شما