"طرح و گسترش كتاب خواندن كودكان"

"آیا چیزی هست كه بتواند در شرایط و محیط سخت و دشوار، زندگی كودكان را پربار سازد؟

آری ، كتاب می تواند."

منطقه پیچنگا Pechenga در شمال کشور روسیه و نزدیك مرز كشورهای فنلاند و نرو‍ژ قرار دارد. پیچنگا ناحیه ای است کاملا صنعتی با مشكلات فراوان زیست محیطی، آب و هوایی بسیار بسیار سرد و فعالیت های بسیار اندك فرهنگی. در چنین محیطی، گسترش كتاب و کتابخوانی می تواند نقش بسیار ارزنده ای داشته باشد .

" طرح كتاب خوانی با کودکان در منطقه پیچنگا که جایزه ۲۰۰۱ آساهی را از آن خود کرد از سوی مارینا تروسوا، از شهروندان نیكل برنامه ریزی ومدیریت شده است. پشتوانه مالی این طرح از سوی همكاران او كه در شهر خیرکنس kirkenes در کشور نروژ زندگی می كنند، تأمین شده است.

هدف این طرح، گسترش عادت كتاب خواندن در میان كودكان و خانواده آن ها بوده است. در این طرح، نه تنها كودكان بلكه همه افرادخانواده: پدرها و مادرها و پدر بزرگ و مادر بزرگ ها شرکت داشته اند.

نمونه ای از فعالیت های این طرح، برنامه ها یی همچون سخنرانی، دیدار با نویسندگان، مسابقه، برپایی نمایشگاه های کارهای دستی، میهمانی های رقص و موسیقی است. تشکیل یك باشگاه ادبی برای کودکان که کودکان و نوجوانان را برای کتابخوانی گرد هم آورد و همچنین كتابخانه ای ویژه كودكان در دو اتاق از یک ساختمان که در آن همه گونه فعالیت ادبی و هنری، از جمله اجرای نمایش ها عروسکی، انجام می شود، از دستاوردهای این طرح بوده است.

طرح و گسترش كتاب خواندن كودكان

مارینا تروسوا پس از اهدای جایزه آساهی به این طرح فعالیت های این طرح را این چنین تشریح کرد: «همه فعالیت های ما در منطقه پیچنگا همسو با گسترش عادت كتاب خوانی در كودكان بوده است. ما كودكان را به كتابخانه فرا می خوانیم و آن ها را تشویق می كنیم به کتاب همچون دست آوردی فكری و افزاری برای شناخت متقابل در میان مردم جهان، احترام بگذارند.

ما در این راه موفق بوده ایم و آن را ادامه خواهیم داد. موفقیت این فعالیت با كمك و یاری خودخواسته كسانی است كه با این طرح همكاری كرده اند، که از همه آن ها سپاسگزارم. جایزه گرفتن این طرح، در حقیقت به این معنا است كه ما می توانیم یك دستگاه فتوكپی، یك رایانه، عروسك های نمایشی و مهم تر از همه، كتاب های تازه بخریم. »

Submitted by editor6 on