فیوریی بونكو Fureai Bunko- مجموعه كتاب های كودكان به خط بریل

" لذت بردن از كتاب های تصویری همراه با كودكان نابینا و پدر و مادر آن ها "

طرح "موریای بونكو" که جایزه آساهی ۱۹۹۸ را از آن خود کرد، خدمات داوطلبانه ای است كه كتاب های تصویری چاپ شده برای كودكان را به خط بریل در می آورد و آن ها را از راه پست در سراسر ژاپن به کودکان نابینا امانت می دهد.

خانم میتسوكو ایواتا بنیان گذار این پروژه كه خود نابینا به دنیا آمده است، می گوید كه پروژه "فیوریی بونكو" را در ۱۹۸۴ / ۱۳۶۳ش. آغاز كرد تا همراه فرزندان نابینای خود و افراد کم بینای دیگر از كتاب های تصویری لذت ببرند.

فیوریی بونكو Fureai Bunko- مجموعه كتاب های كودكان به خط بریل

اکنون بیش از صد داوطلب به خانم ایواتا كمك می كنند تا كتاب هایی كه از كتابفروشی ها خریداری می شود، آماده سازی كنند. روند آماده سازی كتاب های دست ساز، بسیار سخت و وقت گیر است و شامل چسباندن صفحه های پلاستیكی و چاپ شده متن ها به خط بریل و بریدن تصویرها و چسباندن آن ها در كتاب است. توضیح ها و اطلاعات افزوده شده به مطلب اصلی کتاب به نابینایان كمك می كند تا بیشتر از كتاب لذت ببرند.

به این گونه هر سال نزدیك به ۳۰۰ تا ۴۰۰ كتاب تصویری تهیه و به رایگان در سراسر ژاپن امانت داده می شود.

پروژه "خدمات ترویج خواندن" شمار فراوانی خواننده را زیر پوشش قرار داده و صدها نابینا و بینا را از لذت خواندن بهره مند كرده است. محبوبیت روز افزون كتاب های بریل، افراد بیشتری را تشویق می كند تا در فعالیت های مربوط به خواندن در جامعه شركت كنند و خوانندگان را تشویق می كند تا خط بریل را بیاموزند. تا تاریخی که این پروژه جایزه آساهی را برد، نزدیك به ۶۰۰۰ جلد كتاب به بریل ترجمه شده بود و كودكان ژاپنی همراه با پدر و مادرشان از خواندن آن ها لذت می بردند.

فیوریی بونكو Fureai Bunko- مجموعه كتاب های كودكان به خط بریل

مقامات شهرداری اوزاكا از فعالیت های این كتابخانه پشتیبانی کرده اند. همچنین یك ناشر ژاپنی كه تحت تاثیر نوآوری و اراده استوار خانم ایواتا قرار گرفته، كتابی تصویری به خط بریل برای همه خوانندگان چاپ كرده كه با استقبال بسیار روبه رو شده است.

Submitted by editor6 on