طبیعت و کودک خردسال؛ راهنمای عمل مدارس طبیعت

عنوان لاتین
Nature and young children : encouraging creative play and learning in natural environments,2nd ed. C 2012‬‬

«عمده‌ی توجه این کتاب به بازی‌های خلاق در محیط بیرون است. برای بیشتر نسل‌های پیشین نیازی نبود كه در باره ی اهمیت بازی در محیط بیرون بحث و استدلال كنیم. برای آن‌ها بیرون در واقع «جای» بازی بود. وقتی بچه‌ها در داخل حوصله‌شان سرمی‌رفت یا در حین كارهای بزرگ‌ترها در دست و پای آن‌ها می‌پیچیدند، اغلب به آن‌ها گفته می‌شد كه «بروید بیرون بازی كنید» و كودكان برای این کار نیاز به ترغیب چندانی نداشتند.

كارهای زیادی در بیرون برای انجام مانده بود- گشتن در كف جویبار، یافتن و تعقیب پروانه‌ها و كرم‌های شب‌تاب، ساختن حفره در جنگل، پر کردن سطل از سنگ و كاشتن باغی از تركه‌ها. این‌گونه بازی‌ها به دلخواه انتخاب می‌شد، حواس بچه‌ها را به خود مشغول می‌داشت، تخیل و حل مسئله فراهم می‌كرد و ریسک‌‌پذیری را در آن‌ها برمی‌انگیخت. این است آن نوع بازی‌هایی كه در این كتاب ترغیب و از آن به عنوان «بازی خلاق» یاد خواهد شد.

کتاب «طبیعت و کودک خردسال» تلاش دارد به افزایش رابطه‌ی کودک و طبیعت با هدف رشد همه جانبه‌ی کودکان کمک کند. این کتاب راهنمایی برای اجرای فعالیت‌هایی در محیط داخل و بیرون طبیعی است. نویسنده‌ی کتاب مدعی است، کودک در کنار انجام این فعالیت‌ها فردی مسئول نسبت به مسایل محیط‌زیستی و با ارزش‌ها و رفتارهای متناسب با طبیعت نیز بار خواهد آمد. 

کتاب به موضوع های مختلفی هم‌چون باغبانی با کودکان خردسال، فراهم کردن امکان دسترسی به طبیعت برای کودکان با نیازهای ویژه و تفاوت‌های فرهنگی در ارتباط با طبیعت پرداخته است. کتاب «طبیعت و کودک خردسال» اهمیت بازی در طبیعت را در رشد همه جانبه کودکان آشکار می‌‎سازد.

کتاب شامل هشت فصل است. نویسنده در فصل اول با استفاده از پژوهش‌ها و نظریات نشان می‌دهد که چرا کودکان نیازمند آن هستند که زمان‌هایی را در محیط بیرون صرف کنند و فرصت‌هایی برای هم‌کنشی با محیط‌های طبیعی داشته باشند.

در فصل دوم ایده‌ها و رهنمودهایی مربوط به طراحی فضاهای بازی بیرون کودکان مورد بحث قرار می‌گیرد.

فصل سوم به چگونگی آوردن اجزایی از محیط طبیعی بیرون به فضاهای کلاسی و آموزشی می‌پردازد.

نویسنده فصل چهارم را به نقش بزرگسالان در یادگیری‌های کودکان در محیط طبیعی بیرونی اختصاص داده است.

در فصل پنجم چگونگی تاثیر بازی‌های خلاق در محیط طبیعی بر رشد همه جانبه‌ی کودک در عرصه‌های مختلف رشد (سازشی، زیباشناختی، اجتماعی، شناختی، هیجانی و جسمانی) مورد بحث قرار می‌گیرد.

فصل ششم به تاثیر مثبت در آمیختن با طبیعت بر یادگیری ادبیات، علوم، ریاضیات، مطالعات اجتماعی، هنر و موسیقی می‌پردازد.

نویسنده در فصل هفتم رشد دیدگاه حفاظت و هویت بوم شناختی مثبت در نتیجه‌ی فعالیت‌های بازیگونه در طبیعت را بررسی کرده است و در انتها در فصل هشتم برخی موضوعات مورد توجه مربیان، والدین و سایر بزرگسالان در حوزه‌ی ارتباط کودک و طبیعت مانند چگونگی دسترسی به طبیعت برای همه‌ی کودکان از جمله کودکان با نیازهای ویژه، نقش فن‌آوری در حیات کودک و حساسیت‌های فرهنگی مورد توجه قرار گرفته است.

نویسنده‌ی کتاب، دکتر «رات ویلسون» که بیش از سی سال در زمینه‌ی آموزش و آموزش مربیان سابقه‌ی فعالیت دارد، هم اکنون مشاور آموزشی و نویسنده است و فعالیت‌هایش در زمینه‌ی ارتباط کودکان با طبیعت متمرکز شده است. 

کتاب «طبیعت و کودک خردسال؛ راهنمای عمل مدارس طبیعت» برای استفاده‌ی تمامی آموزگاران و مربیان سال‌های پیش از دبستان مناسب است و به آنان کمک می‌کند رابطه‌ی مثبتی میان کودکان و طبیعت شکل دهند.

 

برگردان
عبدالحسین وهاب‌زاده
تهیه کننده
صفورا زواران حسینی
سال نشر
‏‫۱۳۹۵
نویسنده
Ruth Wilson, رات ویلسون
Submitted by editor3 on