آشنایی کودکان با جشن‌های ایرانی، جشن امردادگان

آشنایی کودکان با جشن‌های ایرانی، جشن امردادگان

به هفتمین روز از ماه امرداد که می‌رسیم «جشن امردادگان» منتظر ماست. امردادگان یکی از جشن‌های دوازده‌گانه تقویم ایرانی است، جشنی که برای بزرگداشت «امرداد» برگزار می‌شود. در روز جشن امردادگان، مردم به باغ و دشت و دمن می‌رفتند و شادمان بودند. آن‌ها باور داشتند که «امرداد» نگهبان و سرور همه گیاهان زمین است. ایرانیان «امرداد» را مظهر جاودانگی و تندرستی می‌دانستند و سعی می‌کردند در جشن «امردادگان» با رفتن به دل طبیعت به «امرداد» احترام بگذارند و بعد از شادی و جشن، خداوند را ستایش کنند.

با نگاهی به جشن‌های ایرانی می‌بینیم که هر کدام از آن‌ها می‌توانند فرصت خوبی برای آشنایی کودکان با میراث فرهنگی ایران ایجاد و توجه ما را به نکته و موضوعی منحصر به فرد جلب کنند.

به همین منظور چند پیشنهاد ساده برای معرفی «جشن مردادگان» به کودکان و استفاده هر چه بیشتر از ظرفیت این روز ارائه می‌کنیم:

  • برگزاری برنامه کتاب‌خوانی و قصه‌گویی

همان‌طور که اشاره شد جشن امردادگان به پاسداشت فرشته‌ای که نگهبان گیاهان زمین است، برگزار می‌شود، به همین منظور چند کتاب که می‌تواند تا حدودی همسو با مناسبت این روز باشد، پیشنهاد می‌شود:

«تیستو سبزانگشتی» نوشته موریس دروئون، «از دانه تا گل» نوشته رزی هنکین، «من و یک گلدان خالی» نوشته مرجان فولادوند، «نمکی و نگهبان گل» نوشته آرزو صادقی و «جشن‌های ایرانی» نوشته روزبه تذهیبی و نسترن ربانی.

شما می‌توانید این کتاب‌ها را برای بچه‌ها بخوانید و یا اینکه قصه آن را برایشان تعریف کنید.

  • فرشته «امرداد» را نقاشی کنیم

در اسطوره‌های ایرانی آمده که «امرداد» نگهبان گیاهان و نماد جاودانگی و بی‌مرگی است. با توجه به توضیح مختصری که داده شد، شما می‌توانید با زبانی ساده کودکان را با «امرداد» آشنا کنید و سپس از آن‌ها بخواهید که تصور خودشان را از آن نقاشی کنند. مطمئن باشید شاهد مجموعه آثار شگفت‌انگیزی خواهید بود.

  • من هم «امرداد» هستم

با توجه به اینکه جشن امردادگان در حقیقت جشنی برای پاسداشت و احترام به طبیعت است، لذا پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه جذابیت بیشتری برای کودکان داشته باشد برای آن‌ها تاجی از برگ یا گل تهیه کنید تا آن‌ها آن را به سر بگذارند. حالا هر کدام از آن‌ها «امرداد» شده‌اند و باید مراقب گیاهان باشند. شما با اینکار به کودکان شخصیت خاصی داده‌اید، او حال مسئول و نگهبان همه گیاهان روی زمین است.

  • تجربه کاشت گیاه

سعی کنید برای این روز شرایطی را فراهم کنید تا بچه‌ها بتوانند تجربه کاشت یک گیاه را تجربه کنند. این فعالیت می‌تواند از کاشت یک دانه در گلدانی کوچک تا کاشت یک نهال در باغچه بسته به شرایط و امکاناتی که وجود دارد متغیر باشد.

  • گشت و گذار در طبیعت

همان‌طور که گفتیم در گذشته ایرانیان در روز «جشن امردادگان» به دامان طبیعت می‌رفتند و پس از جشن و شادمانی خدا را ستایش می‌کردند. به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم برنامه‌هایی که برای این روز در نظر گرفته می‌شود را در دامان طبیعت برگزار کنید. (بسته به نوع و توانایی هر مرکز این مکان می‌تواند از برپایی جشن در پارک محله تا حضور در مناطق طبیعی اطراف شهر متغیر باشد)

  • «امرداد» و گل‌های زنبق

 هر کدام از ماه‌های ایرانی یک گل مخصوص به خودشان دارند. گل ماه امرداد «زنبق» است. شما می‌توانید با هنر اریگامی برای بچه‌ها یا با بچه‌ها (بستگی به سن افرادی دارد که با آن‌ها کار می‌کنید)، گل زنبق درست کنید. فیلمی از روش ساخت گل زنبق در انتهای متن گذاشته شده است. اگر هم خواستید می‌توانید به هر کدام از بچه‌ها یک شاخه گل زنبق هدیه بدهید.

آپارات:
اطلاعات:
نویسنده:
سمانه آقائی آبچوئیه
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸-۰۵-۰۲ ۰۹:۰۲
متن سفارشی:

ديدگاه شما