آموس در سرزمین تاریکی

آموس در سرزمین تاریکی
شناسنامه کتاب
عنوان اصلی: 
Amos et le pays noir
نویسنده: 
Anne Cortey
آن کورته
تصویرگر: 
Janik Coat
ژانیک کوت
برگردان: 
محمدمهدی شجاعی
ناشر: 
سال نشر: 
۱۳۹۲
نگارنده: 
پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان

آموس یک کوآلا ست... حیوانی که شاید کمتر قهرمان کتابی شده باشد! بیشتر پای موش‌ها و خرگوش‌ها و شیرها به کتاب‌ها باز می‌شود. همین حیوان متفاوت شاید اولین چیزی باشد که توجه مخاطب کتاب را به خود جلب کند؛ حیوانی رنگارنگ که در شهری سیاه‌ و سفید گیر افتاده، شهری که انگار تمامش را دوده گرفته، حتی گل‌ها و سبزه‌ها هم سیاه سیاه‌اند. به همین دلیل، همه آموس را چپ‌چپ نگاه می‌کنند؛ حیوانی قرمز و زرد و آبی میان این همه سیاهی که گویی در شهر خودش غریبه است!

همه چیز به همین جا ختم نمی‌شود. آموس یک جعبه‌ی رنگ پیدا می‌کند و به دنیای خودش و دوستانش رنگ هدیه می‌دهد؛ او رنگ را به شهر برمی‌گرداند، سبزه‌ها سبز و گل‌ها رنگارنگ می‌شوند.

داستان این کتاب به همین سادگی است، اما مخاطبش را درگیر می‌کند و به فکر می‌اندازد، چرا همه به آموس چپ چپ نگاه می‌کنند؟ مگر متفاوت بودن اشکال دارد؟ رنگی بودن در دنیای سیاه‌وسفید چه حسی دارد؟

همچنین، حس مشارکت و همکاری را در کودک تقویت می‌کند. وقتی کوالای رنگارنگ جعبه‌ی رنگی پیدا می‌کند، آن را برای خودش نگه نمی‌دارد، به تنهایی از جعبه‌ی رنگش استفاده نمی‌کند، تصمیم می‌گیرد در دنیای اطراف تغییر ایجاد کند، سیاهی را از سرزمینش دور کند و شادی و رنگ را به دوستانش هدیه دهد، کودک در این تغییر قدم‌به‌قدم با آموس همراه می‌شود.

  تصاویر ساده اما جذاب کتاب کمک می‌کنند مخاطب داستان را راحت‌تر دنبال کند.

راهنما

عضویت در کانال تلگرام